Dnes má svátek Antonín Zítra má svátek Roland

Milenci


Oslava pálení čarodějnic a stavění májky má svůj původ už v keltském dávnověku. Pražáci se zase den před 1. májem scházeli a dodnes schází v Petřínských sadech u pomníku K.H.Máchy, kde si dávají se svými děvčaty políbení, které prý pomáhá dalšímu příslibu lásky. V r.1964 nám do vězení v Plzni na Borech přivezli větší skupinu mladých trampů, „milenců z Petřína“, a muže dali k nám na světnici. Když jsme se ptali, za co tu jsou, ukázali mi ti mladí rozsudek.

Stálo tam: „...tito lidé jsou členy organizované skupiny, která se snažila svými skutky a provokativními výroky rozvracet a urážet na počátku květnových dní oslavy osvobození naší vlasti hrdinnou Rudou armádou. Tímto aktem se snažili bojkotovat průvod na 1. máje a odmítali socialistickou oslavu, ze které se snažili udělat oslavu milostnou.“

Nelenil jsem a přečetl to nahlas všem dvaceti lidem na světnici - a ti začali řvát smíchy. To tu ještě nebylo! Změnit nařízené oslavy 1. máje na milostné radovánky! Bachaři lítali po chodbách, nic nechápali a jen se divili, čemu se mohou jejich chovanci v ponuré věznici tolik smát. Kelti by se také divili! Po pár měsících „milence z Petřína“ pustili a už jsem o nich neslyšel.

Je to ale zapsáno v mých vzpomínkách, bylo by záhodno zjistit, která trampská osada to tehdy byla. Dnes se to s odstupem času dá pokládati za hrdinský čin. Jejich jména a jméno osady už odvál čas, ale přesto jsem docela nezapomněl. Je pravda, že od té doby uplynulo skoro 50 let, ale snad se najde někdo, kdo je znal, nebo kdo s nimi tehdy byl také na Borech. Rád bych mu podal ruku.

(autor je badatel a redaktor časopisu Stopař)

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9670304

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz