Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Nina Zítra má svátek Beáta

Milenci


Oslava pálení čarodějnic a stavění májky má svůj původ už v keltském dávnověku. Pražáci se zase den před 1. májem scházeli a dodnes schází v Petřínských sadech u pomníku K.H.Máchy, kde si dávají se svými děvčaty políbení, které prý pomáhá dalšímu příslibu lásky. V r.1964 nám do vězení v Plzni na Borech přivezli větší skupinu mladých trampů, „milenců z Petřína“, a muže dali k nám na světnici. Když jsme se ptali, za co tu jsou, ukázali mi ti mladí rozsudek.

Stálo tam: „...tito lidé jsou členy organizované skupiny, která se snažila svými skutky a provokativními výroky rozvracet a urážet na počátku květnových dní oslavy osvobození naší vlasti hrdinnou Rudou armádou. Tímto aktem se snažili bojkotovat průvod na 1. máje a odmítali socialistickou oslavu, ze které se snažili udělat oslavu milostnou.“

Nelenil jsem a přečetl to nahlas všem dvaceti lidem na světnici - a ti začali řvát smíchy. To tu ještě nebylo! Změnit nařízené oslavy 1. máje na milostné radovánky! Bachaři lítali po chodbách, nic nechápali a jen se divili, čemu se mohou jejich chovanci v ponuré věznici tolik smát. Kelti by se také divili! Po pár měsících „milence z Petřína“ pustili a už jsem o nich neslyšel.

Je to ale zapsáno v mých vzpomínkách, bylo by záhodno zjistit, která trampská osada to tehdy byla. Dnes se to s odstupem času dá pokládati za hrdinský čin. Jejich jména a jméno osady už odvál čas, ale přesto jsem docela nezapomněl. Je pravda, že od té doby uplynulo skoro 50 let, ale snad se najde někdo, kdo je znal, nebo kdo s nimi tehdy byl také na Borech. Rád bych mu podal ruku.

(autor je badatel a redaktor časopisu Stopař)

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6694972

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz