Kouzelná noční australská buš na Bombale
Za čtyřicet let se na třech kontinentech konalo deset světových potlachů českých a slovenských trampů. Končí ta éra?
S ideou světových potlachů přišel Pavel Wimpy Nebeský, v Česku šerif významné pražské osady Sovy, který s manželkou Veverkou odešel do kanadského exilu už v roce 1967. Když o rok později přišla první velká vlna emigrace z okupovaného Československa, stali se právě Nebeští útočištěm pro řadu českých trampů, kteří v Severní Americe hledali nový domov.
První potlach, první setkání českých a slovenských trampů, rozesetých po celém světě, se konalo v roce 1978 nedaleko hlavního města yukonského teritoria Whitehorse. Místo, nazvané Horse Corral, objevili podle tradované verze dva brněnští trampové Jus a Lopatík. Dobře jsem je znal, s Jusem jsem jezdil, s Lopatíkem prožil dva roky v Krušných horách. Jus pracoval na Yukonu jako dřevorubec a s ženou Jitkou bydleli v malém domě v lese, Lopatík se vrátil k poměrně neromantické profesi, kterou se vyučil ve staré vlasti – otevřel si cukrárnu. Oba už bohužel nejsou mezi námi.
Po zveřejnění tohoto textu se z Yukonu ozvala Hanna Lach. Píše: “To misto na první světový potlach na Yukonu našel Ivan a Lopatík. Ivan jezdil lovit a byl všude, kluci, co žili na Yukonu, nikam ani nejezdili. Je to už dávno, ale dobře si to pamatuji.” S Ivanem Lachem jsme se setkali v roce 2017 na Yukonu při natáčení televizního dokumentu Čeští trampové v Americe. Přijel za námi na Klondike těch prašných 500 kilometrů z Whitehorse na Bear Creek u Dawsonu. Poseděli jsme v jeho camperu (karavanu, bydlíku, obytňáku) a natočili s ním krátký rozhovor. Ivan už zemřel, ale s jeho jménem se ještě setkáme při vzpomínkách Ampéra Janovského na teenagerské zážitky z cesty na slezinu ve slovenských Hrabušicích.
V průběhu čtyřiceti let bylo svoláno deset světových potlachů. Pro československé trampy byl svým způsobem zvláště významný třetí, konaný v roce 1988 ve Švýcarsku. Řadě z nich se v jaksi perestrojkově polevujícím režimu podařilo do Švýcarska legálně vyjet. Wabi Ryvola i se ženou Sašou, zato moravský písničkářský velikán Vladimír Rolf Staněk s manželkou Martou jet nemohl. „Ona tam nezůstane, vždyť v září odchází do důchodu“, vysvětloval Rolf příslušnému orgánu. Orgán pravil – „tak přijďte v září!“ Potlach byl ovšem v srpnu. U důchodců už nebylo pravděpodobné, že by chtěli na stará kolena emigrovat. Dobová boží (třebíčská) prostoto.
Světová setkání trampů se konala v kanadském Yukonu, na Snowy River, tedy slavné Sněžné řece v Austrálii (1983), ve švýcarských Alpách v Evropě (1988), ve Skalistých horách v americkém Coloradu (1993), na Bush River v kanadské Britské Kolumbii (1998), znovu v Austrálii v zátoce řeky Paddy´s River Dam v Novém Jižním Walesu (2001), v americkém Texasu (2006), opět na Bush River v Kanadě (2011), potřetí v Austrálii v buši na Bombala River, v prameništi této docela významné řeky (2014).
Uprostřed kruhu Vojta Brodecký, jeden z pořadatelů světového potlachu na Bombala River. Rovněž spolutvůrce natáčení televizního dokumentu Čeští a slovenští trampové v Austrálii
Poslední desátý „celosvěťák“ připravil Petr Farář Komárek v roce 2018 nedaleko texaského Dallasu na pozemku, který koupili s kamarádem Fífou a nazvali ho po své domovské osadě Fort Adamson. Farář s Fífou už jeden celosvětový potlach připravili v roce 2006; myslím si, že do toho posledního se jim moc nechtělo. Leč čas běžel, řady trampů v zahraničí řídly. Tehdy došlo k dohodě jakési rady starších, že desátý potlach bude poslední.
Jenže už v tu chvíli se ozvaly hlasy, že tuto letitou tradici setkávání v nedotčené divočině je škoda ukončit. Zaznívaly především z překrásného kanadského přístavního města Vancouver. Do čela pořadatelů, dá-li se to tak říct, se postavil Fony Pochop, mj. kapelník a zakladatel legendárního brněnského sboru Příboj, vítěze Porty, nositele Zlaté porty. Vznikl projekt Kanadských Letokruhů.
(pokračování)
Foto: Mirka a Vojta Brodečtí, Melbourne