Dnes má svátek Alois Zítra má svátek Pavla

Dolní tok Sázavy, srpen 2013. Zleva Honza Vyčítal, Fedor Skotal, Josef Kobra Kučera, Jaroslav Čvančara. Jakoby pánové něco vyhlíželi.

Režisér Václav Křístek našel ve svém archívu zapomenuté foto. Jsou na něm (zleva) muzikant, textař a uznávaný výtvarník Honza Vyčítal, rovněž zakladatel a šéf legendární skupiny Greenhorns; novinář a scénárista Fedor Skotal, mj. autor stostránkového scénáře dokumentárního cyklu České televize Zvláštní znamení touha; kurátor, výtvarník, organizátor a permanentní mluvčí pozoruhodných aktivit a hnutí Josef Kobra Kučera, zakládající redaktor tohoto časopisu; a uznávaný badatel, publicista a spisovatel Jaroslav Čvančara, zakladatel a kapelník legendárních Taxmenů.

 Všichni přítomní se dobře znají a sešli se koncem léta 2013 na břehu řeky Sázavy. Když ji překonáte pramicí, stojíte u památné chaty Jaroslava Foglara. Z dobrých důvodů neuvádíme její přesnou polohu. Tu chatu od Jestřába koupil právě Jarda Čvančara, trampy i skauty zvaný Jáček, člen Foglarovy Dvojky. Běžel první rok natáčení třináctidílného televizního cyklu Zvláštní znamení touha, který Česká televize věnovala století trampingu a odvysílala na programu ČT2 na podzim roku 2015. Následně bylo dílo nominováno na Českého lva jako nejlepší dokument roku.

V té době už ale autor tohoto článku pracoval s dramaturgyní Janou Hádkovou na přípravách natáčení České televize v Severní Americe (2017) a posléze v Austrálii (2020).

Rok a půl po vzniku titulní fotografie zemřel na následky dlouhodobého onemocnění Josef Kobra Kučera. A v březnu roku 2020 odešel Honza Vyčítal. Ten den, kdy byla zpráva v českých médiích zveřejněna, jsme se vraceli do Melbourne ze zlatokopeckého Ballaratu. Končilo natáčení hodinového dokumentu Čeští a slovenští trampové v Austrálii. Kolem se už šířila covidová pandemie, z obchodů mizela mouka, sůl i toaletní potřeby. V bohaté Austrálii se to stalo naposledy za II. světové války, když se u jižního pobřeží objevily japonské ponorky.

Foto: Václav Křístek

Douška: režisér trampského triptychu České televize Václav Křístek napsal po zveřejnění tohoto článku: „Při tvé poznámce mě napadlo, že s koncem natáčení o trampech taky tak trochu skončil starý svět.“

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9685246

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz