Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Dita Zítra má svátek Soňa

Wabi Ryvola s dětmi. Zleva Alan, Kuba, Karolína. Na snímku chybí nejstarší syn Robin, dnes žijící a podnikající v Táboře.

Letmá vzpomínka legendárního člena skupiny Hoboes, muzikanta, zpěváka a skladatele, člena osady Zlatý klíč, novináře. PhDr. Miroslav Navara (1939) je dodnes činný v mezinárodních novinářských strukturách, věnujících se cestovnímu ruchu. Mj. spolupracoval při vzniku dokumentárního cyklu České televize Zvláštní znamení touha (red.)

Jak tak koukám kolem sebe (a čtu Music Open – mimo jiné…), pozoruju, jak se naplňují slova Mikiho Ryvoly, uveřejněná nedlouho po revoluci (či jak ten zásadní obrat od totality k éře amorálnosti, korupce, nekulturnosti a zlodějny nazvat) v deníku Večerník Praha v rámci celostránkového rozhovoru. Na dotaz stran bratra Wabiho tehdy řekl: “…brácha Wabi skutečnou legendou trampského zpívání byl a pro dnešní trampy jím zůstává dodnes“. I když v době, kdy jsem osadu Zlatý klíč poznal a posléze se stal jejím členem (1963), to ještě tak markantní nebylo.

V oněch letech jsme se vyznačovali spíše – jak s obdivem tehdy konstatovali například redaktoři týdeníku Mladý svět, když se s námi seznámili  – čistými, až sourozeneckými vzájemnými vztahy, jaké v přetvařující se totalitní společnosti a její organizované mládežnické části zdaleka nebyly obvyklé… Ač každý z nás byl svůj a měl svou osobní historii, jedno jsme měli všichni bez výjimky společné – a teď se ještě jednou uchýlím k citátu z Mikiho (příležitostný tisk k 50letému výročí TO Zlatý klíč – 2006): „…a takto krásně jsme začali žít v naší Zemi tří sluncí…obklopeni hromadou záviděníhodných kamarádů a přátel, vždy připravených na krásné zlatoklíčácké pábení“.

Dlužno však poznamenat, že už v prvních desetiletích se Wabiho osobitost a originalita dala pozorovat. Nejen z obsahu stále sílícího proudu jeho písniček, ale i z detailů, zdobících jeho oblečení, zvláštnosti jeho někdy drsného humoru, někdy i z provokativních vybočení, excesů, které byly ventilem jeho nitra charakteru Papinova hrnce. Pravda, byl starší než většina členů osady, takže zčásti jsme to považovali za znak dospělejšího nadhledu či oprávněného nároku na větší osobnostní prostor, ale když jsme stárnuli i my ostatní, ukazovalo se stále jasněji, že je to neopakovatelnost jeho osobnosti.

K zážitkům v tomto duchu v mé šednoucí paměti rozhodně patří i vzpomínka na Wabiho první svatbu. Vůbec nejsou podstatné „osoby a obsazení“ – jde především o děj a jeho umístění. Sešli jsme se u Ryvolů v bytě na Kladně. Už tam začaly drnčet kytary (ostatně, když se probírám starými fotografiemi z té doby, držíme ta sladká dřeva v rukou skoro neustále). Jak jsme se přesunuli, už si ani nepamatuji, ale hlavní část svatebního veselí se odehrála – jak jinak – v prostředí ryze trampském. V Dědkově mlýně na Kačáku (pro přespolní: na katastru Unhošti u Prahy), kde v sousedství, jestli se mé informace nepletou, osada Rujana kraluje dodnes. Trampským obyčejům jsme se tehdy zpronevěřili pouze tím, že jsme – přece jen k účelu svatebnímu – oděli bílé nažehlené košile a kravaty, pod sako pak tehdy obvyklé vesty. V ten den by člověk vsadil krk, že to ten Wabi myslí nadosmrti vážně. Myslel – ale jeho divoká duše ono nadosmrti v letech následujících zrelativizovala. Co si však vybavím vždycky, když si na tu první svatbu vzpomenu, je fakt, že tam tehdy Wabimu někdo přichystal na tehdejší dobu v našich zeměpisných šířkách zcela průkopnické a odvážné překvapení: cudný, amatérský, leč nicméně skutečný striptýz. I když to nebylo ve Wabiho režii, navíc jak se slušelo na tehdejší českou realitu – „ve vší počestnosti“, patří to v mé pomyslné nepsané kronice k originalitě, kterou se starý hobo Wabi vždycky a ve všech směrech vyznačoval…

                                                                                                                                     

                                                                                                                                            

Foto týdne

Jste náš host číslo

8798246

Melanž

 • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

  Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

  Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

  Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

  Celý článek...  
 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz