Miki Ryvola
Autor napadnutých ilustrací Miki Ryvola píše v předmluvě knihy: „Když začal časopis Puchejř před lety otiskovat Fredyho žánrové obrázky a humoresky ze života trampského, zpozorněl jsem, protože tohle téma pro mne vždy mělo a má velkou přitažlivost. A bavil jsem se náramně, už jen proto, že jsme vrstevníci a éru nadšeného experimentování, sběratelství a zlepšovatelství jsem si prožil a vychutnal ve stejných létech jako autor.
Chudičké prodejny se sportovními potřebami nás svým sortimentem věru příliš neoslňovaly, a tak jsme dle svých možností a schopností začali bádat a laborovat na tomto krásném poli. My, chudí trampíci z okolí Prahy, které osvobodila ruská armáda, jsme jen závistivě polykali, když přicházeli hrdí Plzeňáci s usárnama nonšalantně přehozenýma přes rameno. O amerických patrontaškách, neřkuli skládacích pánvích jsme jenom snili. Byla to doba zapálených šikulů, šílených vynálezců a pokusníků, kteří dosáhli mistrovství v šití „orig“ úesek, výrobě opasků „dírkáčů“ či nádob téměř amerických tvarů. Vznikla i jakási svébytná trampská móda, krajinou se pohybovali zelení modemani z čeledi „tramp okrasný“ a za opravdový finský nůž se dávalo půl platu.
Měl jsem tu dobu moc rád a je dobře, že ji Fredy připomíná. Tramping je vlastně věčná hra a ví Manitou, že naše generace si vyhrála dosyta – v lesích, na skalách, na řekách a potocích, na toulkách za městem i po zeměkouli. Vždycky už budu cítit s mrazením v zádech tu krásně naplesnivělou vůni své první usárny…
S velkou chutí a rád jsem k Fredymu vtipnému vyprávění nakreslil pár malůvek, laskavý čtenář nechť přimhouří oko nad chybami či přílišným rozletem fantazie. Autor tvořil jednotlivé kapitoly s příslovečnou důkladností a precizností, v dlouhých, vášnivých a krásných debatách s pamětníky vedly se pře o pocínované a hliníkové ešusy, lepidla na lodě, nejrůznější stany a přístřešky, hranaté a kulaté baterky. Fredy neváhal ověřit si speciální způsob balení kosočtvercové celty tím, že bědující trampské lechy vyhnal do lesa a tam je nutil, aby v kleče předváděli tento starodávný trampský fígl…
Nedávno jsem nevěřícně kroutil hlavou před výlohou, kde se nabízel v patřičně lesklém a barevném obalu čaj „s příchutí kouře“. Zdravím všechny, kteří vyznávají neopakovatelnou chuť prvního ranního čaje z otlučeného a „orig“ očouzeného ešusu…“
Fredy Schubert, Miki Ryvola: Stopou toulavou; vydalo rodinné nakladatelství KLIKA, 144 stran. Třetí vydání úspěšné publikace je stále k dostání v knihkupectví Luxor na pražském Hlavním nádraží. Trampům, zálesákům, romantikům po ruce. Objedat si ji můžete i na internetu.
Kresby Miki Ryvola