Vzkazy

 • Obec spisovatelů na Portě

  Již podruhé se na portovní scéně prezentovala Obec spisovatelů ČR, a to prostřednictvím udělované Ceny za nejlepší písničkový text. Vítěze, stejně jako v loňském problematickém roce, vyhodnotila odborná porota, složená z členů Rady Obce spisovatelů a publikujících autorů, která posuzovala  texty po stránce literární i ve vztahu k neotřelosti nápadu. Kvalita slovní části písniček je totiž, zejména pak u folku a spřízněných žánrů, stejně důležitá jako jejich hudební stránka a nejednou se stává i nosným pilířem písničkového sdělení a výpovědní hodnoty skladby.

  Celý článek...  
 • Čapek show na Country radiu

  Pěkný den,

  máme pro Vás několik novinek a dobrých zpráv. Do dalších dílů stále populárnější Čapek show na Country radiu připravujeme rozhovory s těmito osobnostmi:

  září - BB Bowness - skvělá mladá banjistka progresivní kapely Mile Twelve (již tuto sobotu!)

  říjen - legendární foukačkář Charlie McCoy

  listopad - Chris Jones - kytarista a leader kapely The Nightdrivers

  Vysílací časy Čapek show: premiéra každou první sobotu v měsíci od 10:00, reprízy následující pondělí od 23:00 a třetí sobota od 10:00.

  Celý článek...  
 • Zářijové koncerty Poutníků

  Kapela Poutníci loni slavila 50 let od svého vzniku. Bohužel kvůli covidu19 toho loni moc neoslavila a neodehrála, takže i letos bude jezdit s pořadem „50 let v country".

  A tady je přehled míst, kam se v nejbližším období můžete na koncerty Poutníků vydat:

  Celý článek...  
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Zlata Zítra má svátek Andrea

Legendární skupina Příboj ve své nejslavnější sestavě. Zleva sólový kytarista Žanek Němeček, Lampa, za ním kapelník Fony Pochop. Po roce 1981 se už takhle na pódiu nikdy nesešli.

Nad ránem mě vzbudila Jana. „Promiň“, říkala, „volají kluci z Kanady, prý je to naléhavé!“. Doklopýtal jsem k telefonu v kuchyni. Volal Zdeněk Matoušek z Edmontonu, zvaný Zdeněk Em. „Vstávej, zabil se Lampa. Budeš točit dokument“.

Už jsme tu zprávu věděli. Večer Janě volali kluci z Nezmarů, chvíli po nich mi to sdělil Wabi Daněk. Vraceli se z Hluboké z oslavy padesátin, a v plné rychlosti trefili strom. Na místě zahynul Lampa i majitel luxusního jeepu K.; třetí v autě byl známý jihočeský muzikant, říkejme mu Viki. V hlubokém bezvědomí byl převezen do českobudějovické nemocnice. Bůh byl aspoň k němu milostiv. Viki si nic nepamatuje. Nic. Okno. Bylo ráno třetího července 2004.

Lampa se vlastně jmenoval Luboš Dvořák. Umělecký kovář, absolvent slavné brněnské Šuřky, Školy uměleckých řemesel. Spontánní a talentovaný muzikant s hlubokým basem, tahoun hraní a zábavy. Po vlně posrpnové emigrace nahradil ve skupině Příboj Mikina Večerku, který se dost rychle stal na druhé straně zeměkoule výraznou osobností australského trampingu.

 

 

Příboj patřil léta mezi to nejlepší, co u nás v tomto žánru existovalo. V roce 1973 vyhráli Portu, v roce 1981 v Plzni převzali Zlatou portu. A měsíc nato Lampa Dvořák a kapelník Příboje Fony Pochop i s rodinami emigrovali. Večer mi volal Wabi Ryvola. „Prosím tě, to už tady zůstaneme sami?“ Zprvu poměrně konzervativní Brňané si našli k Wabimu cestu, ba vzájemně se do sebe docela zamilovali. Je to zajímavé – mezi zásadní vykladače díla Wabiho Ryvoly patří především Brňané – Karabina, Rowers, T.E. Band, ve své době Příboj…

. . .

Zdeněk Em z kanadského Edmontonu mě poslal do TV Fatem v areálu opuštěné textilky v brněnské ulici Cejl. Zazvonil jsem a do mluvítka se představil. Ahoj Fedorku, volal kdosi rozjařeně. Staří známí z brněnského studia Československé televize. Dostal jsem auto s kameramanem a jeli jsme natočit rozloučení s Lampou v brněnském krematoriu. Myslel jsem, že pak sestříháme reportáž pro večerní zprávy na krajovce: zemřel v Kanadě žijící český muzikant. TV Fatem dodávala televizi Prima především zpravodajské materiály. Jenže tak jednoduché to nebylo. Natočíš dokument, řekli mi. To nešlo odmítnout.

Kamarádi z Oslavky připravili oheň na Kančí louce. Natočili jsme tam rozhovory, písničky i krajinu, v které kdysi stál původní Lampův totém. Můžete ho vidět na přebalu alba Příboj, trampská legenda, jak ji vydal pan doktor Kopřiva z FT Records.

Film jsme s použitím archivních snímků z Kanady i z Česka stříhali ve Velkých Přílepech u Davida Beránka, nositele ceny Anděl za klip Dole v dole skupiny Kabát. (Jednou jsem mu volal. „Co děláš?“, zeptal jsem se. „Stříhám Kabáty“, řekl David. Rozchechtal jsem se, přišlo mi to takové krejčovské).

Průvodní slovo namluvil ve zvukovém studiu v pražských Stodůlkách Wabi Daněk. Byl úžasný, měl trému a vypil mi placatku whisky. Byl ale natolik výborný, že nám později namluvil komentář k celému seriálu České televize Zvláštní znamení touha. Měl číst text i k dokumentu Čeští trampové v Americe. Už to nestihl, natáčení ve zvukovém studiu na Kavčích horách bylo den po jeho pohřbu. Wabiho nahradil jeho obdivovatel, herec Kryštof Hádek.

Lampovi věnovaný půlhodinový film Poslední setkání byl odvysílán s určitým zpožděním na frekvencích Prima TV. Mluvím o tom také proto, že všichni jsme na něm pracovali zadarmo, lidé známí i neznámí. Významnou roli sehrál i kapelník Kamelotu Roman Horký. Byl to náš poslední dar starému kamarádovi.

Je to přitom takový ztracený dokument. Fatem TV a.s., má své stránky na internetu, ale nevím, jestli fyzicky existuje. Wabi Daněk zemřel. David Beránek si asi nedělal kopii tohoto díla. Myslím, že ji nemám ani já.

Věci jsou pomíjivé. I lidský život, jak si o tom teď už chvíli povídáme.

Luboš Dvořák řečený Lampa by měl dnes 75 let.

 

 

 

 

 

 

 

 

    

Foto týdne

Jste náš host číslo

7488098

Melanž

 • Trampský guláš

  Ingredience

  - 600 g zadního hovězího masa
  - 150 g pikantnější klobásy
  - 2 lžičky sladké mleté papriky
  - 1 větší cibule
  - 2 špetky pepře
  - 1 lžička soli
  - 400 g brambor
  - 200 g čerstvých hub (nebo nakládané žampiony, případně větší hrst předem namočených sušených hub )
  - tuk

   

  Postup

  Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a usmažíme na oleji (případně na sádle) dozlatova. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a zprudka je i s cibulí po dobu asi 2 - 4 minuty opékáme za stálého míchání. Posolíme, zasypeme sladkou paprikou, zalijeme vřelou vodou a dusíme zhruba 40 minut (v papiňáku o 10 - 15 minut méně). Přidáme houby, klobásu nakrájenou na kolečka a brambory (syrové) nakrájené na menší kostky. Vše spolu dusíme do změknutí brambor (zkoušíme vidličkou, brambory změknou dost brzy). Správný trampský guláš se nezahušťuje, ale když máme chuť .....

  Při přípravě tohoto typu guláše můžeme k přípravě použít i např. zeleninu, zbytky dalších mas i uzenin. Je rychle hotový, což oceníme, když přijde nenadálá návštěva.

   

  Doporučená příloha

  • knedlík nemusí být, podle chuti čerstvý chléb nebo pečivo.
   
 • Velký trampský guláš

  Suroviny:

  - 2 vepřová kolena
  - hovězí kližka (množství podle počtu lidí)
  - vepřová kýta nebo ramínko (tolik, co hovězího)
  - 1,5 kostky škvařeného vepřového sádla
  - cibule (polovina váhy masa)
  -1/2 sáčku kmínu
  - 1 sáček gulášového koření
  - mletý pepř
  -3 chilli papričky
  - 5 stroužků česneku
  - 8 větších brambor

   

  Postup:

  Do velkého kotle na prudkém ohni vhodíme sádlo a po rozpuštění vmícháme cibuli a kmín. Těsně před zezlátnutím vhodíme 3-centimetrové kostky hovězího, které jsme předtím máčeli v osolené vodě. Přisypeme gul- ášové koření, podle chuti pepř, chilli papričky, česnek a přidáme čerstvou snítku větvičky smrčku. Dále přidáme nadrobno nakrájené 4 brambory, promícháme, přidáme trochu vody a vložíme rozseknutá, omytá kolena i s kůží. Kotlík přikryjeme a oheň udržujeme tak, aby směs vařila mírným varem. Občas ode dna zamícháme. Vaříme aspoň dvě hodiny. Mezitím si nakrájíme na cca dvoucentimetrové kousky libové vepřové maso, přidáme větší kostky zbylých brambor. Tuto sestavu vložíme do kotle, až když vyjmeme a jíme kolena. Guláš uvaříme do měkka a máme druhý chod.

  Nezapomeneme na křen, hořčici, chléb a pivo.

   
 • Kotlíkový guláš

  Suroviny

  anglická slanina 120 g
  brambory 200 g
  nať z celeru a petržele svázané do otýpky
  cibule 3 ks
  čenek 3 stroužky
  přední hovězí 200 g
  skopové z plecka 200 g
  kmín podle potřeby
  majoránka 2 lžičky
  mletá sladká paprika 1 lžička
  zelená paprika 1 ks
  rajče 4 ks
  sůl podle potřeby
  světlé pivo 1 dcl
  hovězí vývar dle potřeby

   

  Postup:

  Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a zpěníme. Přimícháme mletou červenou papriku, hovězí maso nakrájené na menší kostky a opečeme. Později přidáme skopové maso nakrájené na větší kostky, osolíme, opepříme. Přidáme zelenou papriku bez jadérek nakrájenou na nudličky a zelenou celerovou a petrželovou nať svázané do otýpky, podlijeme vývarem a udusíme do poloměkka. Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a podlijeme vývarem. Nakonec přidáme oloupaná a nakrájená rajčata, rozetřený česnek, kmín a dodusíme. Hotový guláš ochutíme majoránkou. Podáváme s chlebem.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz