Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Maxmilián Zítra má svátek Ferdinand

Legendární skupina Příboj ve své nejslavnější sestavě. Zleva sólový kytarista Žanek Němeček, Lampa, za ním kapelník Fony Pochop. Po roce 1981 se už takhle na pódiu nikdy nesešli.

Nad ránem mě vzbudila Jana. „Promiň“, říkala, „volají kluci z Kanady, prý je to naléhavé!“. Doklopýtal jsem k telefonu v kuchyni. Volal Zdeněk Matoušek z Edmontonu, zvaný Zdeněk Em. „Vstávej, zabil se Lampa. Budeš točit dokument“.

Už jsme tu zprávu věděli. Večer Janě volali kluci z Nezmarů, chvíli po nich mi to sdělil Wabi Daněk. Vraceli se z Hluboké z oslavy padesátin, a v plné rychlosti trefili strom. Na místě zahynul Lampa i majitel luxusního jeepu K.; třetí v autě byl známý jihočeský muzikant, říkejme mu Viki. V hlubokém bezvědomí byl převezen do českobudějovické nemocnice. Bůh byl aspoň k němu milostiv. Viki si nic nepamatuje. Nic. Okno. Bylo ráno třetího července 2004.

Lampa se vlastně jmenoval Luboš Dvořák. Umělecký kovář, absolvent slavné brněnské Šuřky, Školy uměleckých řemesel. Spontánní a talentovaný muzikant s hlubokým basem, tahoun hraní a zábavy. Po vlně posrpnové emigrace nahradil ve skupině Příboj Mikina Večerku, který se dost rychle stal na druhé straně zeměkoule výraznou osobností australského trampingu.

 

 

Příboj patřil léta mezi to nejlepší, co u nás v tomto žánru existovalo. V roce 1973 vyhráli Portu, v roce 1981 v Plzni převzali Zlatou portu. A měsíc nato Lampa Dvořák a kapelník Příboje Fony Pochop i s rodinami emigrovali. Večer mi volal Wabi Ryvola. „Prosím tě, to už tady zůstaneme sami?“ Zprvu poměrně konzervativní Brňané si našli k Wabimu cestu, ba vzájemně se do sebe docela zamilovali. Je to zajímavé – mezi zásadní vykladače díla Wabiho Ryvoly patří především Brňané – Karabina, Rowers, T.E. Band, ve své době Příboj…

. . .

Zdeněk Em z kanadského Edmontonu mě poslal do TV Fatem v areálu opuštěné textilky v brněnské ulici Cejl. Zazvonil jsem a do mluvítka se představil. Ahoj Fedorku, volal kdosi rozjařeně. Staří známí z brněnského studia Československé televize. Dostal jsem auto s kameramanem a jeli jsme natočit rozloučení s Lampou v brněnském krematoriu. Myslel jsem, že pak sestříháme reportáž pro večerní zprávy na krajovce: zemřel v Kanadě žijící český muzikant. TV Fatem dodávala televizi Prima především zpravodajské materiály. Jenže tak jednoduché to nebylo. Natočíš dokument, řekli mi. To nešlo odmítnout.

Kamarádi z Oslavky připravili oheň na Kančí louce. Natočili jsme tam rozhovory, písničky i krajinu, v které kdysi stál původní Lampův totém. Můžete ho vidět na přebalu alba Příboj, trampská legenda, jak ji vydal pan doktor Kopřiva z FT Records.

Film jsme s použitím archivních snímků z Kanady i z Česka stříhali ve Velkých Přílepech u Davida Beránka, nositele ceny Anděl za klip Dole v dole skupiny Kabát. (Jednou jsem mu volal. „Co děláš?“, zeptal jsem se. „Stříhám Kabáty“, řekl David. Rozchechtal jsem se, přišlo mi to takové krejčovské).

Průvodní slovo namluvil ve zvukovém studiu v pražských Stodůlkách Wabi Daněk. Byl úžasný, měl trému a vypil mi placatku whisky. Byl ale natolik výborný, že nám později namluvil komentář k celému seriálu České televize Zvláštní znamení touha. Měl číst text i k dokumentu Čeští trampové v Americe. Už to nestihl, natáčení ve zvukovém studiu na Kavčích horách bylo den po jeho pohřbu. Wabiho nahradil jeho obdivovatel, herec Kryštof Hádek.

Lampovi věnovaný půlhodinový film Poslední setkání byl odvysílán s určitým zpožděním na frekvencích Prima TV. Mluvím o tom také proto, že všichni jsme na něm pracovali zadarmo, lidé známí i neznámí. Významnou roli sehrál i kapelník Kamelotu Roman Horký. Byl to náš poslední dar starému kamarádovi.

Je to přitom takový ztracený dokument. Fatem TV a.s., má své stránky na internetu, ale nevím, jestli fyzicky existuje. Wabi Daněk zemřel. David Beránek si asi nedělal kopii tohoto díla. Myslím, že ji nemám ani já.

Věci jsou pomíjivé. I lidský život, jak si o tom teď už chvíli povídáme.

Luboš Dvořák řečený Lampa by měl dnes 75 let.

 

 

 

 

 

 

 

 

    

Foto týdne

Jste náš host číslo

8922289

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz