Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

O australské Botany Bay se zpívá v mnoha písních. Do této zátoky nedaleko dnešního Sydney totiž směřovaly první lodní transporty zločinců z Velké Británie.

V roce 2018, volně k padesátému výročí spojenecké okupace, odvysílala Česká televize hodinový dokument Čeští trampové v Americe. Snad to mohu říct –byl příznivě přijat už na schvalovací projekci. Což – snad i to mohu říct – se opravdu nestává denně. Hodnocení na Česko-slovenské filmové databázi (ČSFD) oscilovalo kolem 80 procent. Nakonec skončilo na dnešních 76 procentech. To nemá ani leckterý hollywoodský velkofilm.

Bylo ve mně čisto. Mír a klid. Jen jedna vzrušující myšlenka – Austrálie. Tak nepravděpodobná, že jsem ji vždycky odehnal. Ale byla tam.

S vedoucí produkce Janou Vokrouhlíkovou jsme se na chvíli setkali na recepci hlavní budovy České televize na Kavčích horách. Něco jsme si předávali, nešel jsem ani nahoru. A pak mě Jana na rozloučenou řekla – „Fedore, vymyslete zase něco hezkého!“

A ze mě vypadlo „co byste řekla na Austrálii?“

Jana se přestala usmívat a bylo vidět, jak se jí v hlavě roztočil producentský mozek. – „No, je to daleko,“ řekla.“ Ale třeba na letenky by se asi dal sehnat partner.“

V restauraci v sousedním Rohlíku jsme měli vzápětí pracovní schůzku s dramaturgyní Janou Hádkovou. Probrali jsme potřebné a pak jsem se zeptal: „co bys, Jani, řekla na Austrálii?“

Jana Hádková lakonicky pravila – „napiš to.“

A šli jsme domů.

Jenže pro mě právě začala další etapa života. Byla to hezká etapa, věci šly jako po drátku, s Čechoaustralanem Vojtou Brodeckým z Melbourne jsme na australské téma poprvé začali hovořit cestou od přístaviště k legendárnímu hostinci U Taterů nad Svatojánskými proudy. Pokračovali jsme na Old Boys Expedition v Krušných horách, a když Vojta s Mirkou na podzim odlétali do Austrálie, říkali jsme si – ahoj za pár. Protože vše bylo dáno, znali jsme i termíny našeho příletu a den po dni, co kde budeme natáčet, co kde budeme dělat.

No a pak se něco zadrhlo. Asi to šlo všechno příliš snadno. Botany Bay najednou byla ještě vzdálenější, než kdy před tím. Bylo mi jak zpráskanému psovi.

Má to šťastný konec. Dvacátého druhého února tohoto roku jsme na Ruzyni nasedli do letadla směr Austrálie. Před námi už definitivně byla Botany Bay.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12459686777-cesti-a-slovensti-trampove-v-australii/21956226840

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237334

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz