Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Miloš Zítra má svátek Zora

Na podzim 2015 byl po dvouletém natáčení odvysílán na programu ČT2 třináctidílný dokumentární cyklus Zvláštní znamení touha, věnovaný století trampingu. Cyklus měl mimořádný ohlas ve veřejnosti, vysílán byl skoro tři měsíce a každý díl měl v následujících dnech dvě reprízy. V roce 2016 byl nominován na Českého lva jako nejlepší televizní dokument roku.

Navzdory rozlehlosti díla jsem si uvědomoval, že z těch či oněch důvodů nebyla některým jevům věnována přiměřená pozornost. Ve spolupráci s dramaturgyní doc. Janou Hádkovou jsem připravil námět druhé řady seriálu. Víc prostoru jsme chtěli mj. věnovat slovenskému trampingu a českému trampingu v zahraničí. Pochopení jsme našli u vedoucí TPS Martiny Šantavé i vedení České televize. Z původního záměru nakonec vznikl ojedinělý zaoceánský projekt – putování za trampy po Spojených státech a Kanadě.

Cesta malého (čtyřčlenného) štábu vedla za významnou trampskou komunitou ve Vancouveru v kanadské Britské Kolumbii, odtud na Yukon a Klondike. Ve Whitehorse jsme se po čtyřiceti devíti letech objali s Rudym Šudřichem, s kterým jsem v srpnu 1968 mohl odjet do světa. Jen kdyby tolik nespěchal. Přes mlhovinu uplynulých desetiletí jsem si s úžasem uvědomil, že Rudy vlastně stál u počátku mé novinářské kariéry, tehdy v předzvěsti Pražského jara. Léta jsem si lámal hlavu, jestli jsem měl odjet. A jestli bych skutečně odjel, kdyby Ruda počkal.

Z Whitehorse je to do Dawson City 550 kilometrů po Yukon Highway. Nemějte o té hájveji mylné představy, je to částečně prašná cesta subpolární tundrou. K večeru vylézají medvědi a jdou k té děravé a prašné cestě na bobule z tamních keřů. Člověk má chuť zastavit a pohladit je.

A z Klondiku přes Vancouver do coloradského Denveru a Skalistých hor. Jednadvacátý srpen je pro krajany osudové datum. Asi nejdůležitější v jejich životě. Tehdy se stalo to, co je donutilo opustit domovy a hledat ten nový jinde. Jednadvacátého srpna 2017 jsme seděli u Jerryho Vecky alias Pupála, muzikanta a spisovatele, nahoře v horách v Connifer. Včera nám na potlachu zemřel kamarád, s texaským Petrem Farářem Komárkem jsme byli poslední, kdo s ním mluvil. A dnes je po 150 letech úplné zatmění slunce nad Spojenými státy.

Mystické dny.

A tehdy jsem prohodil s tichým pocitem únavy a splněného úkolu – zítra balíme a letíme domů.

A kameraman Péťa Hykš tiše řekl – já bych chtěl na Klondike.

Neboť Klondike, přátelé, je neobyčejné krásný. Byl ovšem konec srpna a pomalu tam začínalo přituhovat. Klondike má svou chladnou krásu, asi jako Marlene Dietrichová. Nedávno mi psal Mikin, že už v listopadu tam měli 37,5 stupně pod. Neboť taková je dialektika života i krásy.

Ještě jednou děkuji kamarádům, kteří nám poskytli zázemí – Milo Šolimovi Gachovi, Vancouver; Mikinovi Bílinovi, Klondike; Marušce Loumové, Denver. A starým dobrým brachům, s kterými se známe asi šedesát let. Že ano, Fony a Pavlo, Waltře Sandy, Tony Redo, Natálko, Barone, Larry, Jeffe …

 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11443851299-cesti-trampove-v-americe/21756226636

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6872801

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz