Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Maxmilián Zítra má svátek Ferdinand

Petr Farář Komárek, pořadatel posledního celosvětiového potlachu, který se odehraje v listopadu příštího roku na ranči Fort Adamson ve východním Texasu, pobouřeně píše: „Dnes jsem obdržel e-mail od dobrého kamaráda ze Švýcarska, který mě upozornil, co se děje v Česku bez našeho vědomí. Tento e-mail nás nadzvedl svou neskutečnou drzostí.

Nějaký člověk (nebudu psát kamarád) jménem Jan B. organizuje zájezd do USA, kde slibuje zúčastněným lacinější hromadnou letenku. To, že chce cestovat se skupinou lidi po US, je v pořádku, co však v pořádku není, je skutečnost, že svým jménem  zve tuto skupinu nám neznámých lidí na 10. celosvětový potlach v Texasu.
Ani já, ani nikdo ze členů pořádající osady Fort Adamson (jak v US, tak v Česku) ho nezná, neví kdo je a odkud je, neznáme ani jeho osadu. Tudíž tento dotyčný člověk nemá  právo, aby někoho na 10. celosvětový potlach zval.
Tato akce je, a to zdůrazňuji, pouze pro zvané kamarádky, kamarády a osady. Po zkušenostech, co se udály v srpnu na 24. česko-slovenském potlachu, chceme mít opravdu jistotu,  že na 10.celosvětový potlach nepřijedou žádní lidé, které osobně neznáme nebo které neznají naši kamarádi,  kteří jsou ochotni se za ně zaručit.  Chceme tak zajistit bezpečný potlach v atmosféře kamarádství a ne ve strachu, že někdo ze zúčastněných bude okraden apod.  Proto budeme důsledně kontrolovat pozvánky přijíždějících kamarádů.
Celosvětové potlachy byly vždy pořádány kamarády žijícími v emigraci hlavně pro kamarády v emigraci.  Nikdy jsme ale neodmítali kamarády, kteří přijeli na potlach z České republiky a Slovenska.  Nicméně to vesměs byli kamarádi, které někdo z pořádajících znal osobně anebo takoví, za které se naši kamarádi mohli osobně zaručit. Potlachy byly dělány jen pro zvané osady a kamarády. 10.celosvětový potlach není výjimkou. Proto se dělají zvadla, která se těmto kamarádům posílají.
Bez pozvánky se nikdo na ranč Fort Adamson nedostane, nesnažte se tedy přijet, pokud opravdu nejste pozvaní.  Jsme schopní vás obrátit v bráně a poslat bez výčitek pryč. Nechceme, aby se opakovala situace ze 4.celosvětového potlachu v Coloradu, kdy "kamarád", který měl cestovní kancelář,  pozval přes 150 "krajánků" (bez vztahu k trampingu) se slibem, že se o ně kamarádi v Coloradu postarají.  Byli bychom moc neradi, kdyby se podobná situace opakovala.
Proto všichni, kteří jste byli kontaktováni panem Janem B., si raději zjistěte, kdo to vlastně je. Pokud vám slíbil, že pojedete na 10.celosvětový potlach do Texasu, tento zájezd se pro vás neuskuteční, protože on osobně není od nás na potlach pozván.
Takže ten, kdo nebude mít pozvánku  na 10.celosvětový potlach, ať k nám na ranč Fort Adamson v Texasu nejezdí, ušetří si spoustu peněz a nepříjemností.

Ahoj Farář a Fífa, pořadatelé 10.celosvětového potlachu


Foto týdne

Jste náš host číslo

8922402

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz