Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

O přípravách 10. světového potlachu, který se uskuteční v listopadu 2018 v americkém Texasu, píše jeden z pořadatelů Petr Farář Komárek. Navzdory hlasům, které zazněly např. z krajanských kruhů v Kanadě, má být tento potlach opravdu definitivně poslední, uzavírající dlouhou řadu setkání trampů z celého světa.

Farář píše: „Před několik týdny jsme vám rozeslali informativní přípis o 10.celosvětovém potlachu v Texasu. V něm bylo přislíbeno, že brzy budou následovat informace další, což nyní naplňujeme. Předně chceme poděkovat kamarádům z Kanady, kteří nám jako pořadatelům předali peníze, co zbyly z 8.celosvětového potlachu. Jednalo se o 5000 CND. Bohužel, kanadský dolar má nyní nepříznivý kurz vůči dolaru americkému, takže částka, kterou jsme po přepočtu obdrželi, činí $ 3678,63.

Tato hotovost byla převedena na naše konto do US banky Chase na účet číslo 3390007713. Číslo konta uvádíme proto, že je možnost na toto konto posílat finanční příspěvky určené na přípravu potlachu, a to v americké měně. Pokud jste odhodláni takto přispět na poslední celosvětový potlach, existuje i další možnost - peníze lze totiž poslat i osobním nebo cerifikovaným šekem na adresu kamaráda Fífy nebo Faráře (viz níže). Budeme vděčni za jakoukoliv částku, kterou budete ochotni tuto ojedinělou trampskou zahraniční akci podpořit, a předem vám všem děkujeme jménem osady Fort Adamson i všech zapojených kamarádů. Rozhodnutí je ovšem plně na vás. Už se nám hlásila řada kamarádů z US i z Česka, kteří jsou připraveni 10.světový potlach finančně podpořit, a to nám udělalo samozřejmě radost.

Spojení na pořadatele: Karel Fiferna, 8420 Ruthette Drive, North Richland Hills, Texas 76188 USA, nebo Petr Komarek, 303 Blue Sage Drive, Rockwall, Texas 75087 USA. Již nyní naše kamarádka Danálka z Kalifornie pilně pracuje na návrhu na zvadlo, vytvořila několik velice pěkných návrhů, které vám posílám k prohlédnutí. A nám přísluší jí za tuto snahu moc a moc poděkovat. Konečná volba návrhu bude rozhodnuta osadníky z Fort Adamsonu. Já osobně jsem vytvořil 7 grafických návrhů na razítko, které bude otištěno na camrátkách. Ovšem ani v tomto případě jsme ještě neudělali konečné rozhodnutí, který z návrhů bude pro tento účel vybrán.

Při té příležitosti nesmím zapomenout ani na dík pro kamarádku Jájinu, Zvlčilou ženu z Prahy, která přislíbila (a stoprocentně svůj slib naplní) namalovat tři placky pro vítěze soutěží.  Též chci poděkovat kamarádce Hance Hosnedlové z Českých Budějovic,  která mé písemné výtvory upravuje do srozumitelné a gramaticky správné češtiny.

Informace o potlachu budou uveřejňovány na trampských web site kamaráda Barona Domov trampů (Colorado, USA), kamaráda Pekelníka Trampnet (Slovensko) a kamaráda Ňufa Music open (Česká republika).

Tak zatím ahoj a zalamujeme vám palec. Farář a kamarádi z Fort Adamsonu „

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237517

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz