Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Samozřejmě, že je v titulku lehká nadsázka, to se jenom pan režisér Vladimír Horák (90), oficiálně rovněž nejstarší aktivní tramp, domluvil se svým kamarádem Kosťou Šumilovem (60) a v malém campu na Brdech oslavili společné narozeniny.

Pozváním rozumně šetřili, kolem ohně se shromáždilo pět nebo šest desítek trampů především ze slavné pražské osady Paběrky. Nemají šerifa, ale dost dají na legendárního Marko Čermáka. Asi poslední parta, které jezdí celoročně. Spávají většinou pod přístřešky z lehké plachty, což je svým způsobem praktické, ale rovněž nepraktické. Nafťákovi nedávno  na ohni pražských Sov roztahala zvířata jeho lože po celém lese. To se vám ve stanu nestane.

Vladimír tu devadesátku (připomněli jsme ji v Music Open pod  titulkem Neuvěřitelná lehkost stáří)  už slavil několikrát - s rodinou, ale také na Old Boys Expedition v luhu pod Lanžhotem na konci tohoto léta. Lesní mužové s něžným srdcem mu na oslavu zapívali hymnickou píseň se sloganem Rejža je vůl, Rejža je stará kráva. A pak měl Vladimír dlouhé sólo s mandolínou. Doprovázel jsem ho na kytaru a neviděl jsem devadesátiletého starce, ale hrdě vzpřímeného mladého a silného muže. Zázrak.

Zatímco v panujícím kultu mládí se svými léty většinou nechlubíme, Vladimír je na ně hrdý. Už zmíněný Nafťák před časem zveřejnil sérii fotografií ze zimního čundru, a na jedné z nich padá pan režisér Horák po hlavě do sněhu. Fotka měla popisek - Dědek padá na hubu. - „To ti ale nemusel dělat,“ řekl jsem později Vladimírovi. A on mi řekl - „Ňufe, já se za svůj věk nestydím, já jsem na něj pyšnej!“

Někdy před sedmi lety jsem připravil na téma Vladimír námět pro pořad Na vlastní oči TV Nova. Hlavní účinkující, důstojník v záloze s právem nosit slavnostní uniformu a s právem na vojenský pohřeb, tehdy nabídl, že pro potřeby natáčení seskočí padákem. Reportér Stanislav Motl se ho pak zeptal na kameru v lese nad Voznicí - „Vladimíre, když všechno umíš, k čemu bys vlastně potřeboval ženu?“ Vladimír se trochu zapýřil a tiše řekl - „na sex.“

Nedávno se na chvíli vrátil ke své dávné lásce, s kterou chodil když jí bylo dvacet a jemu šedesát. - „Co se divíš?“zeptal se. „Byl jsem režisér a vypadal jsem dobře!“

Paběrky mají svého Vladimíra zvaného Rejža rády. Mimo jiné mu v tom malém hezkém campu, do kterého se chodí krásnými lesy z Dobříše těch šest nebo osm kilometrů pěšky, nebo se chodí od vlaku přes hřeben Brd třeba z Hostomic, uspořádali něco jako zpěvoherní představení. Vladimír byl usazen do makety kanoe a za zvuků táhlé písně Já mám rád to krásné děvče za řekou kolem pobíhaly skoro nahé víly. Byl listopad, ale ten teplý, jak ho zažíváme právě teď.

Dokumentární dílo režiséra Horáka je v tyto dny znovu připomínáno v sérii Zvláštní znamení touha, kterou můžete sledovat na programu ČT2.

Pointa? Chcete-li - neřekl mi to, ale dal bych krk na to, že se Rejža už těší na Kosťovy devadesátiny. Bude-li Kosťa ve formě, mohli by je zase uspořádat spolu.    

(ňuf)

   

Oslavenci u ranní kávy na ohni vařené. Vpravo Vladimír, vedle něj Kosťa. V popředí Kosťovi psi v pozadí brdský les     

Foto: Jarpon

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237537

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz