Vzkazy

 • Roháčí jubilující

  Celý článek...  
 • Čapek show na Country radiu

  Pěkný den,

  máme pro Vás několik novinek a dobrých zpráv. Do dalších dílů stále populárnější Čapek show na Country radiu připravujeme rozhovory s těmito osobnostmi:

  září - BB Bowness - skvělá mladá banjistka progresivní kapely Mile Twelve (již tuto sobotu!)

  říjen - legendární foukačkář Charlie McCoy

  listopad - Chris Jones - kytarista a leader kapely The Nightdrivers

  Vysílací časy Čapek show: premiéra každou první sobotu v měsíci od 10:00, reprízy následující pondělí od 23:00 a třetí sobota od 10:00.

  Celý článek...  
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Brigita Zítra má svátek Sabina

Samozřejmě, že je v titulku lehká nadsázka, to se jenom pan režisér Vladimír Horák (90), oficiálně rovněž nejstarší aktivní tramp, domluvil se svým kamarádem Kosťou Šumilovem (60) a v malém campu na Brdech oslavili společné narozeniny.

Pozváním rozumně šetřili, kolem ohně se shromáždilo pět nebo šest desítek trampů především ze slavné pražské osady Paběrky. Nemají šerifa, ale dost dají na legendárního Marko Čermáka. Asi poslední parta, které jezdí celoročně. Spávají většinou pod přístřešky z lehké plachty, což je svým způsobem praktické, ale rovněž nepraktické. Nafťákovi nedávno  na ohni pražských Sov roztahala zvířata jeho lože po celém lese. To se vám ve stanu nestane.

Vladimír tu devadesátku (připomněli jsme ji v Music Open pod  titulkem Neuvěřitelná lehkost stáří)  už slavil několikrát - s rodinou, ale také na Old Boys Expedition v luhu pod Lanžhotem na konci tohoto léta. Lesní mužové s něžným srdcem mu na oslavu zapívali hymnickou píseň se sloganem Rejža je vůl, Rejža je stará kráva. A pak měl Vladimír dlouhé sólo s mandolínou. Doprovázel jsem ho na kytaru a neviděl jsem devadesátiletého starce, ale hrdě vzpřímeného mladého a silného muže. Zázrak.

Zatímco v panujícím kultu mládí se svými léty většinou nechlubíme, Vladimír je na ně hrdý. Už zmíněný Nafťák před časem zveřejnil sérii fotografií ze zimního čundru, a na jedné z nich padá pan režisér Horák po hlavě do sněhu. Fotka měla popisek - Dědek padá na hubu. - „To ti ale nemusel dělat,“ řekl jsem později Vladimírovi. A on mi řekl - „Ňufe, já se za svůj věk nestydím, já jsem na něj pyšnej!“

Někdy před sedmi lety jsem připravil na téma Vladimír námět pro pořad Na vlastní oči TV Nova. Hlavní účinkující, důstojník v záloze s právem nosit slavnostní uniformu a s právem na vojenský pohřeb, tehdy nabídl, že pro potřeby natáčení seskočí padákem. Reportér Stanislav Motl se ho pak zeptal na kameru v lese nad Voznicí - „Vladimíre, když všechno umíš, k čemu bys vlastně potřeboval ženu?“ Vladimír se trochu zapýřil a tiše řekl - „na sex.“

Nedávno se na chvíli vrátil ke své dávné lásce, s kterou chodil když jí bylo dvacet a jemu šedesát. - „Co se divíš?“zeptal se. „Byl jsem režisér a vypadal jsem dobře!“

Paběrky mají svého Vladimíra zvaného Rejža rády. Mimo jiné mu v tom malém hezkém campu, do kterého se chodí krásnými lesy z Dobříše těch šest nebo osm kilometrů pěšky, nebo se chodí od vlaku přes hřeben Brd třeba z Hostomic, uspořádali něco jako zpěvoherní představení. Vladimír byl usazen do makety kanoe a za zvuků táhlé písně Já mám rád to krásné děvče za řekou kolem pobíhaly skoro nahé víly. Byl listopad, ale ten teplý, jak ho zažíváme právě teď.

Dokumentární dílo režiséra Horáka je v tyto dny znovu připomínáno v sérii Zvláštní znamení touha, kterou můžete sledovat na programu ČT2.

Pointa? Chcete-li - neřekl mi to, ale dal bych krk na to, že se Rejža už těší na Kosťovy devadesátiny. Bude-li Kosťa ve formě, mohli by je zase uspořádat spolu.    

(ňuf)

   

Oslavenci u ranní kávy na ohni vařené. Vpravo Vladimír, vedle něj Kosťa. V popředí Kosťovi psi v pozadí brdský les     

Foto: Jarpon

Foto týdne

Jste náš host číslo

7537298

Melanž

 • Trampský guláš

  Ingredience

  - 600 g zadního hovězího masa
  - 150 g pikantnější klobásy
  - 2 lžičky sladké mleté papriky
  - 1 větší cibule
  - 2 špetky pepře
  - 1 lžička soli
  - 400 g brambor
  - 200 g čerstvých hub (nebo nakládané žampiony, případně větší hrst předem namočených sušených hub )
  - tuk

   

  Postup

  Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a usmažíme na oleji (případně na sádle) dozlatova. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a zprudka je i s cibulí po dobu asi 2 - 4 minuty opékáme za stálého míchání. Posolíme, zasypeme sladkou paprikou, zalijeme vřelou vodou a dusíme zhruba 40 minut (v papiňáku o 10 - 15 minut méně). Přidáme houby, klobásu nakrájenou na kolečka a brambory (syrové) nakrájené na menší kostky. Vše spolu dusíme do změknutí brambor (zkoušíme vidličkou, brambory změknou dost brzy). Správný trampský guláš se nezahušťuje, ale když máme chuť .....

  Při přípravě tohoto typu guláše můžeme k přípravě použít i např. zeleninu, zbytky dalších mas i uzenin. Je rychle hotový, což oceníme, když přijde nenadálá návštěva.

   

  Doporučená příloha

  • knedlík nemusí být, podle chuti čerstvý chléb nebo pečivo.
   
 • Velký trampský guláš

  Suroviny:

  - 2 vepřová kolena
  - hovězí kližka (množství podle počtu lidí)
  - vepřová kýta nebo ramínko (tolik, co hovězího)
  - 1,5 kostky škvařeného vepřového sádla
  - cibule (polovina váhy masa)
  -1/2 sáčku kmínu
  - 1 sáček gulášového koření
  - mletý pepř
  -3 chilli papričky
  - 5 stroužků česneku
  - 8 větších brambor

   

  Postup:

  Do velkého kotle na prudkém ohni vhodíme sádlo a po rozpuštění vmícháme cibuli a kmín. Těsně před zezlátnutím vhodíme 3-centimetrové kostky hovězího, které jsme předtím máčeli v osolené vodě. Přisypeme gul- ášové koření, podle chuti pepř, chilli papričky, česnek a přidáme čerstvou snítku větvičky smrčku. Dále přidáme nadrobno nakrájené 4 brambory, promícháme, přidáme trochu vody a vložíme rozseknutá, omytá kolena i s kůží. Kotlík přikryjeme a oheň udržujeme tak, aby směs vařila mírným varem. Občas ode dna zamícháme. Vaříme aspoň dvě hodiny. Mezitím si nakrájíme na cca dvoucentimetrové kousky libové vepřové maso, přidáme větší kostky zbylých brambor. Tuto sestavu vložíme do kotle, až když vyjmeme a jíme kolena. Guláš uvaříme do měkka a máme druhý chod.

  Nezapomeneme na křen, hořčici, chléb a pivo.

   
 • Kotlíkový guláš

  Suroviny

  anglická slanina 120 g
  brambory 200 g
  nať z celeru a petržele svázané do otýpky
  cibule 3 ks
  čenek 3 stroužky
  přední hovězí 200 g
  skopové z plecka 200 g
  kmín podle potřeby
  majoránka 2 lžičky
  mletá sladká paprika 1 lžička
  zelená paprika 1 ks
  rajče 4 ks
  sůl podle potřeby
  světlé pivo 1 dcl
  hovězí vývar dle potřeby

   

  Postup:

  Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a zpěníme. Přimícháme mletou červenou papriku, hovězí maso nakrájené na menší kostky a opečeme. Později přidáme skopové maso nakrájené na větší kostky, osolíme, opepříme. Přidáme zelenou papriku bez jadérek nakrájenou na nudličky a zelenou celerovou a petrželovou nať svázané do otýpky, podlijeme vývarem a udusíme do poloměkka. Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a podlijeme vývarem. Nakonec přidáme oloupaná a nakrájená rajčata, rozetřený česnek, kmín a dodusíme. Hotový guláš ochutíme majoránkou. Podáváme s chlebem.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz