Václav Šmerák připravil se sdružením Mezi řekami v Třebsíně další předpremiéru dokumentárního cyklu České televize Zvláštní znamení touha
"Třebsín je jako barometr“, řekl cestou z Kamenného Přívozu pan Václav Šmerák. „Spolehlivě poznáte, jaké je počasí“. Třebsín má slavný hostinec U Novotných, kam chodívali staří trampové, ale i Eva Olmerová, Jiří Voskovec, možná i Jaroslav Foglar, který míval chatu dole v Pikovicích, o Babičce Mary nemluvě...
Václav Šmerák je podivuhodně činorodý muž, žijící zčásti v Praze a části v Krňanech, vesnici mezi řekami. Předseda stejnojmenného sdružení. Je to zvláštní kraj mezi Vltavou a Sázavou. Pamatuje voraře, ruralistického spisovatele Jana Morávka, kopáče zlata i hledače pokladů, zvláště pak toho Štěchovického, o kterém vám asi nikdo z místních neřekne, že zde není. Je zde, jen se různí názory, kde všude. Kraj vysídlený za okupace a pak ztěžka se vracející k normálnímu životu.
Za války zde byla ženijní škola zbraní SS, a velel jí generál Emil Klein, muž který toho o štěchovickém pokladu věděl opravdu hodně - jeho mužové ho tady na Bormanův příkaz údajně zakopávali. Zde vznikal na začátku minulého století tramping, vzniklo zde chatařství jako národní fenomén měnící krajinu a měnící i naše životy. Kraj vyhledávaný filmaři, archivovaný Karlem Čáslavským...
Třebsín je barometr. Byla zima, pršelo, ale poloprázdná hospoda se rychle zaplnila. Zaplnil se i velký sál hostince až tak, že si nebylo kam sednout. A začala druhá předpremiéra dokumentárního cyklu České televize Zvláštní znamení touha. Kde taky jinde, než v kolébce trampingu. (ňuf)
Promítnut byl druhý díl cyklu o tom, jak tramping vznikal a poté se šířil do dalších míst. Z plátna mluví Tony Linhart a z detailního obrazu není poznat, že sedí vedle zvoničky hned před touto třebsínskou hospodou. Bylo léto loňského roku. Projekce byla přijata potleskem a dokonce přáním další projekce. Ale to už nastávala beseda s tvůrci, hned po ní nastupovaly Paběrky, a po nich zahráli trampové z okolních osad pod pomyslnou taktovkou šerifa T.O. Svatojánské proudy Franty Vytisky..
Beseda v trampské (ovšem i luftácké) hospodě v trampském (ovšem i lufťácky uvolněném) duchu - tvůrci sedí na pódiu. Smějí se, kameraman byl zase vtipný. Zleva režisér Václav Křístek, dramaturgyně Jana Hádková, scénárista Fedor Skotal, vtipný kameraman Karel Slach.
Paběrky Marko Čermáka (kapelník s banjem zcela vpravo) hrály ve skvělé hudební pohodě.
S Vlaďkou Čermákovou v náručí pan režisér Vladimír Horák, z jehož díla tvůrci současného televizního cyklu také čerpali. Vladimír se 8. července dožije devadesáti let. Oslaví je v září na jednom malém a milém brdském campu. Vladimír si trampského života užívá - od ohně vstává nad ránem mezi posledními. Zbytek noci tráví pod nataženou plachtou ve spacáku, který si sám ušil. Ráno ten spacák i plachtu zabalí do nepromokavého báglu, který si také sám ušil. Ušil si ho z pytle US Army na převoz padlých vojáků. Nejstarší aktivní tramp na celém světě se sám do pytle rozhodně nechystá.
Foto Mišelín, T.O. Paběrky