Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Ondřej Zítra má svátek Iva

Dvacátý výroční potlach už je minulostí. Ve dnech 6.-8. září se u malebné jihomoravské dědiny Dolní Bojanovice uskutečnil 20. potlach  českých a slovenských trampů. Konal se v době, kdy si připomínáme, že před 95 lety v údolí řeky Vltava se začínala psát po první světové válce v roce 1918 historie trampingu nejen v Čechách, ale v celém Československu.

Organizátory potlachu byly tramspké osady Samotáři Dolní Bojanovice ( šerif Béďa) a Bystrý blesk z Lanžhotu ( šerif Hribeš  s partou). Na potlach jsme  z Bratislavy cestovali autobusem  ráno přes Malacky do Dolních Bojanovic. Už po cestě bylo jasné, že bude nádherné a teplé zářijové počasí.

Místo potlachu bylo na loukách  před osadním flekem T.O. Samotáři. Po přivítání jsme se zaregistrovali, vzali si účastnická camrátka a pamětni listy, někteří se zapsali do soutěží. Po procházce celým pěkně připraveným flekem jsme se vrátili na louku, v jejímž středu dominovala velká pagoda s krásným totémem a vlajkoslávou.

Na ní plápolalo – podle počítání mých dvou dětí Vodníka a Ĺubici – 173  vlajek. A počítaly dobře, nakonec přibyly ještě čtyři vlajky, a tak celkový počet zúčastněných osad byl 177.

Po cestě, lemující potlachoviště, stánky a stanový tábor, jezdil kočár z nedalekého westernového ranče s nádhernými koňmi a možností se svézt.

V jednu hodinu po obědě šerif T.O. Samotáři oficiálně zahájil potlach.

Ve dvě hodiny se všichni šerifové přesunuli na místo určené pro šerifskou slezinu u srubu domácí osady. Projednával se jen jeden bod: která ze slovenských trampských osad převezme putovní zástavu a pohár a připraví 21. česko-slovenský potlach.Tak jako před třemi lety na 17. potlachu v Lozornu, i tentokrát vznikla patová situace. Z českých a moravských osad tehdy neměl kdo převzít organizování 18. potlachu – a situace se opakovala. Po kuloárním šumu, že by se potlach mohl konat buď v Bardejově nebo ve Vraném  nad Topĺou se ukázalo, že tyto osady se nedostavily. Jen zástupce osady Salamandra šerif Kulak vysvětlil, že oni a ještě šest osad Prešovského kraje se připravují k organizování potlachu, ale chtěli ho dělat později.Nakonec se dospělo k dohodě, že  záskok nad putovním pohárem převezme dočasně Tramp club Bratislava a vzpomínané osady mají měsíc na to,aby se dohodly, zda budou organizátory 21. potlachu. Když se do měsíce nenajde organizátor, tak na návrh Loba z Veselí na Moravě  zorganizuje on s pomocí spřátelených moravských osad 21. potlach v roce 2014 na Slovensku. Tento návrh byl šerify odhlasován.

Po bouřlivé debatě přišlo oznámení od šerifa Dundeho ( T.O. Vlci Brno), že 22. potlach  by chtěli zase uspořádat v Brně a od šerifa Frenkyho ( T.O. Yukon – TZ BaZa) že 25. potlach by chtěli uspořádat v okolí Bratislavy u příležitosti i 100. výročí trampinu v Československu.

Už během šerifské sleziny začaly denní hry, hlavně dětské. Měl jsem v nich i dvě želízka, ale nějak to mým plackožroutům tentokrát nevyšlo. Celé odpoledne se všude vřele diskutovalo, hrálo, zpívalo, tancovalo, všichni se dobře bavili.

Po 18. hodině nás všechny svolali k pagodě a šerif Béďa zavolal oheň při slovech „Zákonů lesní moudrosti“ ve jménu pravdy, lásky, síly a kamarádství.

Pagodu zapálili Čvochtan ( T.O.. Tosto), Bodlák ( T.O. Sluneční údolí), T.S. Bučka  (Zavlčani) a  kamarádka Špica ze Zlína.Pak zaznělo údolím „ Vlajka vzhůru letí“ , zesnulé kamamrády jsme si připomněli položením věnce na oheň, minutou ticha a všichni jsme pak zazpívali píseň „ Do osady přišla dívka“. Pekelníky  s starostí o oheň byli vyhlášeni  Lupi ( T.O. Tarpan) a Vlado a že měli hodně práce, o tom není pochyb.

Okolo sedmé večer na vyvýšeném podiu začala  večerní přehlídka kapel, duet  a sólistů.Kamarád Lobo ze skupiny Vlci byl výborným konferenciérem, postupně zval účinkující, pauzy vyplňoval vtipy a veselými příběhy. Skupin se vystřídalo množství, ze slovenských výborně hrála Ozvena, zahráli i zazpívali Flekeš s Felinou, Medvedica, Učeň a jeho syn, Šutrák, Sešlost a mnoho dalších slovenských, moravských i českých muzikantů.

Chci poděkovat trampům z Moravy za perfektně připravenou akci a krásně prožitý den.

Děkuji

Frenky T.O.Yukon-TZ BaZa

 

Ze stránek www.ahojahoj.szm.com připravil (do)

 http://ahojahoj.szm.com/ahoj_info_September2013potlachBojanovice.htm

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6747411

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz