Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Státní svátek Zítra má svátek Silvie

Najednou jsem cítil, že mi zpěv skýtá velké potěšení. A tak nastalo období, kdy jsem začal zpívat doslova všude. Na ulici, v koupelně, v továrně. A tam se mi poprvé dostalo pozvání, abych veřejně vystoupil před publikum. Moji noví kolegové se totiž každou sobotu proměnili v šatně z ušmudlaných tovaryšů a učňů v ostré hochy v polovysokých botách a širácích a začali hovořit  v řeči, které jsem dosud nerozuměl, neboť se v ní vyskytovala slova „potlach“,  „osada„  a  „Luka pod Medníkem“.

Jímal mě vždycky sklíčený pocit, že oni všichni jedou někam daleko, zatímco já na to nestačím, a proto jsem vždycky vynechán.

Měl jsem tehdy na denním repertoáru písně z velké desky, kterou jsem od někoho dostal. Byla to deska, na které zpíval Louis Armstrong a Ella Fitzgeraldová a já jsem je uměl oba do písmene napodobit. To prolomilo nakonec bariéry. Vzali mě s sebou a já jsem celý šťastný jel.

Vypůjčený batoh mne hřál na zádech  a v ruce jsem svíral kytaru, kterou mi daroval kamarád z kupé. Kdy se vystoupilo z vlaku, šlo se pěšky lesem  až na paseku, kde už plápolal veliký oheň a kolem plno lidí. Ženy měly hrubé košile a vysoké boty a vařily v kotlících šlejšky. Ve stínu vysoké jedle  stál měděnný korbel a já jsem se k němu  přiblížil, abych tajně ochutnal. Ale bylo v něm jen zvětralé pivo.

Když padl stín a všichni se sesedli kolem ohně, objevily se kytary a foukací harmoniky. Začal program, který trval několik hodin. Poslouchal jsem desítky nádherných písní, které dojímaly. Když přišla řada na mne, postavil jsem se neohroženě doprostřed kruhu a zpíval a zpíval. Poprvé jsem cítil, že jsou všechny oči upřeny na mne  a že nikdo ani nedutá, aby slyšeli. Bylo mi přitom dobře a když se pak ozval silný potlesk, přál jsem si svůj zpěv opakovat znovu a znovu. Celý týden v továrně jsem nemyslel na nic jiného.

 

(Petr Náhlík-Vokoun nám poslal vzpomínku, ve které Karel Gott  v roce  1968 popisoval, jak  byl na trampu, na osadě a poprvé vystupoval…)

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6700511

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz