Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Olivie a Oliver Zítra má svátek Bohumil


CO NAPSALA ELVÍRA ( 4)

 Jak jsem šla s Vendou za školu

Jednou ráno mě probudilo úplně vyzývavý slunce. Tak jsem šla čekat na Vendu. Ty blázne, odpověděl mi Venda, když jsem mu řekla o svým úmyslu. A co já řeknu ve škole ?

Kulhej a říkej, že sis vykloubil nohu, poručila jsem mu.

A tak jsme šli za školu.

Bylo strašně krásně a my seděli u přehrady na vyhřátým mechu a opírali se o smrčka samotáře. Pojedli jsme školní svačiny, když se spustil liják.

Neblázni, přemlouval Venda nebe. Aspoň počkej, až dojdeme domů!

Nepočkalo. Domů to bylo tři hodiny, a tak jsme se krčili na starým seníku a bylo nám zima. Když jsme zjistili, že situace je beznadějná, šli jsme dál. Za chvíli jsme byli mokrý až na kost.Přesto jsme radostně hopsali po cestě.

Pak jsme našli žížalu. Byla úplně růžová od deště a my si sedli na bobek a pozorovali ji. Pak jsme začali shánět další žížaly, až jsme měli farmu.

Škoda, že je tak pozdě, říkal Venda. Okovali bysme je, a pak na nich jezdili.

Škoda. A tak jsme zase žížaly vrátili jejich domovům.

Bylo už hodně odpoledne, kdy jsme vycházeli z lesa, celí špinaví.

To je dneska mládež, řekla jedna paní středních let pánovi, který ji ved pod deštníkem.

( Mladý svět 38/1977)


VELKÝ VANDR

Ke konci srpna jsme podnikli velký vandr po trase Kořenov – Harrachov (celnice) do Jelení Góry, kde se za městem dá přespat pod širákem. V nedalekém lese směrem na Staniszów je skalní převis. Pak stačí pokračovat po žluté do Bierutowec, kde je místo rozhodnutí, zda se vrátit do vlasti nebo ještě pokračovat po polském území.Zvolili jsme cestu směrem na jezera Wielki a Malý Staw, kde jsme strávili další noc v kamenné chatě, fungující jako samoobsluha.Dostanete se k ní odbočkou z Cesty čs.-polského přátelství po krkonošském hřebeni hned nad jezerem Wielki Staw. Když budete mít štěstí, bude v kamenné chatě u krbu připravené dříví. Když jsme přišli, byl tam trochu nepořádek,tak jsme uklidili, připravili si teplou večeři z vlastních zásob a spali až do osmi ráno. Ráno lze pokračovat po červené směrem na Sněžku nebo nazpět k hraničnímu přechodu Harrachov – Jakuszyce po cestě, vedoucí nádhernou přírodou.

LOPA ( Mladý svět 39/1977)


PROMĚNY

Dlouhá léta stála osadní chata na Komáří loučce daleko od civilizace. Oáza klidu,ukrytá ve stínu starých vrb, zapomenutý kout. Jednoho rána nás probudil nepříjemný rachot.Po nedaleké lesní cestě si to šinul buldozer a my nevěřili svým zrakům. V lesním tichu začal panovat ruch a shon – začal boj člověka s přírodou. Stará dobrá řeka Morava den po dni měnila své letité koryto, postupně se narovnávala a jak práce na regulaci pokračovaly, ubývalo i ničivých povodní. Krajina měnila svou tvář,ale my osadníci si zvykli. Už jen fotografie připomínají krásu staré řeky, kterou nahradila řeka nová, pokořená.Chvíli byl klid, pak přijely stroje znovu a začala se rodit dálnice.Osada však žije dál v novém prostředí s vědomím, že pokrok přece zastavit nelze a že člověk v zájmu lidstva přetváří přírodu k obrazu svému.

BOB  ( Mladý svět 39/1977)

Foto: František Heřman

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6654598

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz