Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Maxmilián Zítra má svátek Ferdinand

Když vyšla vzpomínková reportáž Tajemství dávných ohňů na Stvořidlech, stalo se něco neobvyklého. Roztočilo se počítadlo návštěv neuvěřitelným tempem, přes den bylo obtížné se na naše stránky vůbec dostat, systém se málem zhroutil. Upozornění na ten nenáročný text si posílali především pamětníci – a krajané ze světa, kteří na Stvořidla, Borovsko, Tofrák tehdy na počátku 60. let minulého století jezdívali.

Maruška Loumová Rand z amerického státu Colorado, o níž je v článku rovněž řeč, napsala: „Asi před dvěma dny mi volal Šolim a říká... Maruško, koukej si přečíst článek od Ňufa o Stvořidlech a starých časech, a kdybys mu psala, tak ho moc pozdravuj, což tímto činím! Díky za hezký slova, ale když se to vezme, všecky jsme byly tenkrát krásný holky. Dneska je to trošku jiný, jak říká Věrka Nebeská ... zrajeme jak to víno…“

Maruška poslala i pár fotek z míst, kde se tehdy pražští a brněnští trampové setkávali. Některé kamarády už moc nepoznávám, ale Maruška naštěstí připsala popisky.

 

 

"Brdy - já a Rony"

Maruška píše: „Roninka a já někde na Brdech“. Míněna je Ronka Čermáková (vpravo), první Markova žena. Krásná děvčata, marně se nám tenkrát líbila. Pokud vím, dodnes jsou navzdory vzdálenosti nejlepší kamarádky. Ronka navštěvuje krajany v zámoří, Maruška byla u nás například při expedici krajanů Česko 2008, kterou ideově připravil Milo Gach-Šolim z kanadského Vancouveru. Krajané se sešli ve staré vlasti čtyřicet let po sovětské okupaci, která je vyhnala do světa. Mnozí zde byli od té doby poprvé, mnozí naposledy.

 

 

 "Borovsko"

„Sedici Wimpy, Věra a myslím já… a ještě někdo?“ Wimpy Nebeský s Věrou odešli do Kanady v roce 1967. Wimpy byl otcem myšlenky celosvětových potlachů, Honza Vyčítal o něm (a Wabi Ryvolovi) napsal krásnou písničku Modlitba za Wimpyho a Wabiho.

 

 

 "Zajda a spol."

„Tam bys měl pár lidí poznat....zleva s foťákem Hvízdálek, Pražák z osady Rekreanti, Mirek Kožíšek, Zajda, Venca Poláček, Bublina, Kojínek, dole Malej Vincek a Eman, osada Rekreanti“

 

"Tofrák"

„Utkání Pražáků nalevo, na druhé straně Brňáci před rugbyovým zápasem“. V ležících řadách Brňáků druhý zprava Pakin, za ním zastrčený Kojín, vedle Ňuf, šestý Zajda, zcela vlevo Mrcek. Maruška k těmto fotografiím připsala: „Největší sportovní senzace roku – rugbyový zápas Praha – Brno“. Stalo se na Tofráku u Křižanova 30.června 1962.

 

 


Tofrák, železniční stanice Sklené nad Oslavou. Pražané odjíždějí, tradičně nastupují do posledního vagonu. Maruška: „Měl bys poznat Roninku ve světlém svetru nalevo a Věrku s usárnou v davu.“ Tato fotka se jmenuje Na shledanou!

Music Open 31.8.2012

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8922391

Melanž

 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz