Vzkazy

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • Barborka čeká na ženicha

  Na svatou Barboru se, stejně jako kdysi, soustředí především slečny, které myslí na vdavky. Dodnes si na její svátek, tedy 4. prosince, dávají do vázy čerstvě utrženou třešňovou větvičku a čekají, jestli do Vánoc rozkvete. Pokud ano, mohly by se do roka vdát.

  Tato předpověď nebývá vždy zcela spolehlivá, což je třeba připsat na vrub neodbornému přístupu některých dívek k prognostickému procesu. Má-li být odhad přesný, musí se větvička trhat až po setmění. Autorka výzkumu ji musí umístit na teplé místo a každý den zalévat mírným prsknutím. Na kterou stranu se větvička otočí, z té strany ženich přijde.

   
 • Symbolika svíček na adventním věnci

  První svíčka, kterou zapalujeme první adventní neděli je svíčkou naděje a očekávání. Často se také nazývá svíčkou proroků, kdy Izaiáš předpověděl narození Ježíše Krista.

   

  Druhá svíčka se zapaluje na bronzovou neděli. Bývá dle některých tradic označována jako svíčka betlémská, má být symbolem jesliček a je považována za svíčku lásky.

   

  Třetí svíčka na adventním věnci je jediná v jiné barvě, a to v růžové. Představuje radost a často je pojmenována jako svíčka pastýřská

   

  Čtvrtá svíčka se nazývá jako svíčka andělská a je představitelkou pokoje a míru.

   

  Pátá svíčka (u věnců s pěti svícemi) se zapaluje na Štědrý den, kdy slunce zapadne a je v bílé barvě. Symbolizuje samotného Krista.

   
 • Adventní věnec zdraví hosty

  Advent správně začíná čtvrtou neděli před Vánocemi, každý rok je tak datum jiné.

   

  Je to období plné očekávání a těšení. Věřící se těší na příchod Spasitele a ostatní na nejpříjemnější svátky v roce.

   

  Katolická církev, z jejíhož repertoáru advent pochází, mu dala základní motto i barvu. Původní barvou adventu je fialová, podle barvy kněžského roucha. Fialová však bývala v minulosti velkou vzácností, a tak ji v domácím prostředí nahradila všudypřítomná, lehce dostupná červená.

   

  Pro adventní týdny křesťané doporučují pmírný půst, protože střídmost v jídle bystří rozjímání. Také touto tradicí se ateisté mohou inspirovat: k duhu půjde zejména těm, jimž Vánoce přinášejí mnoho neodolatelných gurmánských pokušení.

   
Dnes má svátek Květoslava Zítra má svátek Vratislav

Rybník u Bílovic nad Svitavou

Za hašlerku

V rámci Rektorského dne zajistili instruktoři pro pobyt v přírodě na Vysoké zemědělské v Brně výšlap do brněnských lesů. Přes 380 studentů se vydalo z Brna kolem Svitavy přes Bílovice do cíle v Útěchově, kde na každého účasníka čekala hašlerka. Prý proti nachlazení, ačkoliv bylo teplo.

V době, kdy většina již byla v cíli, začala v areálu VAAZ soutěž „ Nejsem žádné Déčko“, složená z pěti lehkoatletických disciplín: 77 m překážek ( běží se s překážkou), výška, dálka a koule ( skáče se do dálky přes laťku ve výšce 80 cm s koulí v ruce), trojskok ( s menším švindlem: šest skoků snožmo z místa, aby se dosahovalo světových rekordů), skok o tyči ( měří se dálka, místo tyče slouží pádlo) a 777 m pozpátku.Nejlepší dosažené výkony: překážky 12 s, výška, dálka, koule 252 cm, trojskok 16,39 m, tyč 528 cm, běh pozpátku 4:03 min.

Každý, kdo ukončil tento „ moderní pětiboj“ si odnesl nejen obdivné pohledy přihlížejících, ale i diplom s osvědčením, že je Céčko.A pokud se vám podaří naše rekordy překonat, dejte nám určitě do Brna vědět!

Boxer ( Mladý svět 28/1977)


Dopis o tom…

…jak jsme byli na nejkrásnějším z velkých vandrů. Jako malý kluk jsem snil o lesích Ontaria, kde čerstvá smůla voní a přál si uvidět vysoké smrky, horské potoky a hladiny jezer s průzračnou vodou. Tenkrát jsem netušil, jak brzy se mi můj sen splní. Teď jsem v takové přírodě prožil deset dní ( a to vše za pouhých asi tři sta korun !)

Udělali jsme si volno začátkem května ( na kamarády se v práci dívali jako na blázny

, však také trochu blázni jsme) a jednoho dne časně zrána jsme si dali sraz v městečku pod horami. Sešlo se nás šest a už ten den jsme spali uprostřed hor. Ale jakých hor ! Šlapali jsme sněhem na vrcholy a na sluneční straně kvetl koniklec, na hřebenech jsme potkávali kamzíky a sviště, na skalách jsme počítali hořec a chtěli vyčichat všechnu vůni skalních prvosenek a na horských loukách jsme počítali laně a jelenům výsady. Bydleli jsme ve srubech na březích potoků jako praví zálesáci, pozorovali romantické západy slunce.Takový byl náš letošní velký vandr do liduprázdných Nízkých Tater. Dnes už nevěřím, že v Kanadě je také tak krásně.

Medvěd ( Mladý svět 29/1977)


Historická událost

Dne 18. června 1977 v pískovcovém lomu u Rudky došlo k památné bitvě: Brno-střed versus Královo Pole. Již delší dobu totiž bouřil mezi oběma čtvrtěmi vleklý spor, která z nich má udatnější syny a významnější místo v dějinách lidstva. Tento spor měl být vyřešen u inscenovaného soudu, kde byla podána oboustranná žaloba za vzájemné slovní napadání. Zástupce Brna-střed Kobra a zástupce Králova Pole Lord tu však pouze znovu vyzvedli přednosti svých území a zlořády protivníkovy, takže soud rozhodl vyřešit spor bojem.

Bojovalo se o vlajky, předem pečlivě zhotovené.Obě armády si připravily štíty a zbraně

( hole, na jejichž konci byly připevněny hadry, namočené v barvě a vrhací hadrové koule,

rovněž napuštěné barvou). Královopoláků se sešlo jedenáct proti dvaceti Brňanům, bylo jim tedy blahosklonně povoleno zaujmout výhodnější postavení na skalce.

Bojovalo se asi hodinu.Bylo hodně „ mrtvých “a nakonec zvítězila přesila Brňanů, kteří ukořistili vlajku poraženého vojska.

Po bitvě obě armády nastoupily se svými korouhvemi , provolaly si slávu a šerif Pšík předal velitelům řády za statečnost.Do pískovcové skály byl vytesán památný nápis. U nedaleké pumpy se smyly všechny rány a všichni se osvěžili na kunštátském koupališti.Večer pak zaplál historický oheň na ukončení sporů mezi Brnem-střed a Královým Polem a na navázání nových přátelství. Během písniček pak byl uzavřen věčný mír a domů jsme odjížděli jako jedna parta, což bylo ostatně cílem. Jsme přece všichni koneckonců z Brna…

Margita ( Mladý svět 30/1977)


Objevili se vlci

Je mi někdy smutno, když čtu v Táboráku o tom, co všechno udělali kamarádi z českých osad pro zachování a zvelebení přírody, v níž se tak rádi pohybují. Samozřejmě mi není smutno z toho, co dobrého udělali, ale spíš z toho, co jsme neudělali my na Slovensku. Tramping snad nemá na Slovensku tak hluboké kořeny, ale příroda tu poskytuje neméně ( a někdy víc) příležitostí každému, kdo ji má rád.

Severní cíp Slánských vrchů, kam nejčastěji unikám od prachu města a rachotu monster ( na kolech) , je kout, že panenštější bys těžko hledal. Kdysi tu bývaly světoznámé opálové doly, to už však je dávno. V kaňonech vzniklých zavalením šachet jsou systémy jeskyň, stvořené pro čas i nečas. Nejbližší hospoda je v obci Žlutá Baňa ( mimochodem – poslední elektrifikovaná obec v republice), a to je poctivých sedm kilometrů. Jedním slovem – kraj jako cukrkandl. To však už také neplatí. Do jeskyní ( jedna byla upravena na zimní pobyt s krbem, palandami a jakýmisi dveřmi) jsem rád zval své kamarády. Už nebudu, protože před časem tu začala obcházet podivná individua. Jejich seker, bajonetů a loveckých nožů by bylo dost na menší selské povstání. Říkají si Slánští vlci, ale ten název ubližuje nevinným zvířatům, protože tihle se chovají v přírodě podstatně dravěji. Snad se snaží o zachování rovnováhy: co čeští kamarádi vyčistí nebo vysadí, místní „ vlci“ naopak.

Že tihle „ trampíci“ zapalují oheň naftou a jejich „ potlachy“ se mění na pijales, je sice trapné, ale je to koneckonců jejich věc. Že však soutěží v hodu nožem a sekerou do živých stromů, že po sobě nechávají metrák odpadků a že vůbec vstupují do lesa ( což velmi neradi vidí i místní okrskáři a lesníci) – to už není jen jejich věc. Udělali by snad lépe, i pro sebe, kdyby si své „potlachy“ dělali v Slovenskej jedálni a tam nad pivem slintali o tom, jaká je příroda krásná a jak ji mají rádi. Určitě by si i příroda oddechla od takových „ vlků“.

Samotár ( Mladý svět 32/1977)


 


Foto týdne

Železná neděle zahájila

28. listopadu letošní advent

 

Jste náš host číslo

7644761

Melanž

 • Tři recepty na perníčky, které jsou hned měkké

  Měkké medové perníčky I

   

  Suroviny na těsto

  400 g hladké mouky,

  2 vejce,

  1 lžička jedlé sody,

  2 lžičky perníkového koření,

  140 g moučkového cukru,

  100 g Hery,

  2 lžíce medu

   

  Postup přípravy receptu

  Cukr utřeme se 2 vejci a změklým tukem na pečení, poté přidáme med a koření. Do této kašičky vmícháme mouku se sodou. Medu nedáváme víc, perníčky by byly tvrdé!

  Vypracujeme těsto a necháme 30 minut odpočinout v lednici.

  Těsto rozválíme na silnější plát a vykrajujeme libovolné tvary, které klademe na plech vyložený pečicím papírem.

  Medové perníčky pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 8 minut.

  Měkké medové perníčky užijeme při každé příležitosti. Můžeme je péct o Vánocích, Velikonocích nebo takhle krásně zdobené třeba na Valentýna.

   

  Měkké medové perníčky II

   

  Suroviny na těsto:

  200 g máslo (může být i olej, nebo jiný tuk)

  900 g hladká mouka (dát napřed 800 g a postupně přidávat)

  4 ks vejce

  300 g moučkový cukr 250 g med teplý

  1 lžička jedlá soda

  1 balení koření do perníku

   

   Poleva:

   Rozmixujeme přesátý moučkový cukr s bílkem a přidávám šťávu s citronu. Hustota se musí vyzkoušet. Poleva by neměla ze lžičky stékat, jen mírně jakoby padat.

   

  Postup přípravy receptu

  Důkladně zpracujeme všechny ingredience a necháme odležet v chladu do příštího dne. Pokud nevydržíte, stačí nechat i 1hod.

  Potom si na vále rozválíme placku silnou asi 2-3mm a vykrájíme tvary, které klademe na pomoučený plech, nebo na plech s pečícím papírem.

  Pečeme při 200C/7-10min, potíráme rozšlehaným vejcem.

   

  Měkké medové perníčky III


  Suroviny na těsto

  50 g másla

  650 g hladké mouky

  6-7  lžic mléka 

  250 g moučkového cukru

  4 ks žloutků

  150 g medu

  2 lžičky perníkové koření

  2 lžičky jedlé sody

  1 žloutek na potření těsta

   

  Poleva

  170 g moučkového cukru

  1 bílek

  pár kapek citrónové šťávy

   

  Postup přípravy receptu

  Do mísy dáme mouku, cukr, sodu, a perníkové koření. Vše promícháme, přidáme máslo, žloutky, med a mléko a vypracujeme těsto. Nemusíme ho dávat do chladna rozležet, můžeme ho hned vyválet na asi 0,5 cm tlustý plát a vykrajovat nejrůznější tvary. Pečeme na 170 °C asi 10 minut.

  Upečené perníčky hned potřeme žloutkem. Zdobíme bílkovou polevou.

  Perníčky se dají konzumovat hned po upečení, aniž by se musely nechat 14 dní rozležet.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz