Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Michaela Zítra má svátek Vendelín


NA PÁLAVĚ SE UKLÍZELO

Sešlo se nás v pátek v Mikulově sedmadvacet. Část z Gymnazion klubu, jinak lidé z Brna, většinou studenti VŠV. Během soboty a neděle jsme stihli prohlídnout si Pálavu, seznámit se s projektem Chráněné krajinné oblasti, pobavit se i trochu pomoci ochranářům. Pročesali jsme Sirotčí hrádek nad Klenotnicí s jeho přilehlým okolím a posbírali jsme všechny navštívenky, které tu lidi zanechali. Během jediného dopoledne jsme nasbírali valník konzerv, skla a papíru. Nechyběly ani dvoje ponožky a kabát.

Lidi – vždyť Pálava je moc hezká a zaslouží si být chráněnou oblastí! Tak na svých výletech neobracejte všude tašky naruby, copak chceme někdo z nás žít na smetišti ? Mockrát děkuju.

PETR

( Mladý svět 21/1977)

BEZVA

Vracel jsem se letos 8. května „ Posázavským pacifikem“ do Prahy a se mnou v oddělení vlaku seděli tři trampové, dva kluci a děvče. Jak jsem vyrozuměl z jejich hovoru, žáci jedné elektroprůmyslovky.

Přišel průvodčí a já si u něho kupoval lístek. Slovo dalo slovo, dali jsme se do řeči a průvodčí ukázal na trampy: „ Takovýhle bych hned vyhazoval !“

„ Proč ?“ podivil jsem se,“ vždyť se chovají naprosto slušně.“ ( A byla to pravda).

„ No, teďka“, připustil neochotně,“ ale stejně bych je vyhodil, protože jsou všichni stejní! „

Nato odešel a já zjistil, že mě ořízl o čtyřicet haléřů. Ne že bych o tu sumu tolik stál, ale od takového strážce mravnosti bych to přecejen nečekal.

A mravní naučení ?

Neházejte všechny průvodčí do jednoho pytle !

DĚDEK TOM

( Mladý svět 24/1977)

CO MÁŠ NECHAT DOMA

Poprvé jsem se blíže seznámil se slovenskými trampy v době, kdy jsem vojákoval v krásném městě pod trenčínským hradem. S osadou Stopár a Manitoba jsem prožil několik krásných chvil, a tak když po roce přišlo pozvání na jejich čtvrtý výroční oheň, jel jsem. Místo potlachu bylo zvoleno tak, že lenost a pohodlnost byla pro účastníky neznámým pojmem. Nad vesničkou Soblahov se vypíná strmý Ostrý vrch a až na jeho vrcholku měl vzplát oheň. Není bez zajímavosti, že k povolení jim stačil souhlas MNV, požárníků a lesní správy, neboť celoroční činnost – lesní brigády, údržba lanovky na úpatí Ostrého vrchu apod. jim byly dobrou vizitkou.

„ Alkohol a zlú náladu nechaj doma“ stálo na pozvánce a všichni si zcela samozřejmě tuto poznámku vzali k srdci. Byl jsem překvapen nevšedností soutěží i krásným zvykem, že pořádající osada si pokládá za čest hostit přítomné gulášem a kotlem čaje. Všechny skupiny, které na potlachu hrály, byly na velmi dobré úrovni a dokázaly, že trampská písnička už není pouhou kopií cizích originálů, ale soudobou tvorbou slovenských písničkářů.To jsme ještě donedávna u kamarádů ze Slovenska postrádali. I přes půlnoční bouřku a liják proběhl program u ohně k všestranné spokojenosti a jen neradi jsme v ranních hodinách začali pomýšlet na návrat. Kamarádům z T.O. Stopár patří dík všech, kteří jsme na potlachu byli. Znovu se ukázalo, jak je užitečné, když zejména začínající osady opustí vyšlapanou cestu

„ prvních bratrstev“ a najdou si svou vlastní, třeba méně pohodlnou.

JUAN

( Mladý svět 25/1977)

ZA NIC PRO NIC DO DOBRONIC

Za tímto nadpisem se skrýval už podruhé festival turistického oddílu Vysoké školy ekonomické na školním kempu v Dobronicích ( u příležitosti 25.výročí založení katedry TV na této škole).Kolem stovky kamarádů si zařádilo ve vážných i méně vážných soutěžích a hrách. Běžel se orientační závod, počítaly se stromy v lese ( jak také mohou ekonomové jinak), motala se hlava z blbárny, v ešusech se nosila voda z řeky. Celý festival byl motivován heslem „ Člověk a příroda“, a tak poslední soutěž byla nazvána „ Co nepatří do lesa“. Okolí tábora bylo rázem zbaveno odpadků , jež se rychle přestěhovaly do odpadové jámy. Je sice pravda, že některá soutěžící družstva dovlekla i kamarády – s tvrzením , že do lesa nepatří – ale ti v odpadové jámě nezůstali. Slavnostní táborový oheň zažehly zasloužilé členky oddílu, a pak došlo na domácí úkoly o člověku v přírodě. Jak už to u studentů bývá, domácí úkoly měli jen někteří. Zaznělo několik písní a básní o životním prostředí a o další se postarala věhlasná turistická kapela.

MEDVĚD

( Mladý svět 27/1977)

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6689360

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz