Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Michaela Zítra má svátek Vendelín

 

Scéna ze slavného filmu Limonádový Joe podle předlohy Jiřího Brdečky

* 2. 6. 1902  Vladimír Ležák – Borin, novinářský pseudonym Otto Rikin, za I. sv. války v Cizinecké legii, po r. 1918 prozaik, dramatik a satirik; sekretář boxing kroužku (30. léta); publicista v komunistickém tisku (např. v teoretickém orgánu Komunistické internacionály mládeže publikoval instruktivní článek Práce mezi trampy) a v časopise Tramp (1929 - 1931); po návštěvě SSSR v roce 1934 „prohlédl“ a přešel do nakladatelství Melantrich a psal do Českého slova; v roce 1939 emigroval do Anglie, po II. sv. válce žil v Austrálii – v Melbourne vydal v roce 1959 svou knihu Vykořenění anglicky pod názvem The Uprooted Surrive; poté žil ve Skotsku a v Rakousku; zemřel při návštěvě Československa 11. 1. 1970

† 2. 6. 1982  Jiří Brdečka, prozaik – Limonádový Joe (I. vydání 1946), Limonádový Joe (1956 jako hra v Divadle ABC), Limonádový Joe (1964 jako film Oldřicha Lipského, hudba V. Hála a J. Rychlík), textař (píseň Arizona - hudba J. Rychlík, Balada Mexico Kida – hudba V. Hála, Horácův pohřební blues - hudba J. Rychlík, Když v baru houstne dým - hudba V. Hála, Můj bóže můj bóže - hudba V. Hála, Není větší potěšení, Tornádo Lou, Starý honec krav - Ďáblovo stádo); režisér, scénárista (s J. Werichem Císařův pekař, s Jiřím - Trnkou Císařův slavík); spolupráce na filmech Adéla ještě nevečeřela, Tajemný hrad v Karpatech † 4. 6. 1982  Zdeněk Vojtěch Peukert – Edgar Collins, prozaik,autor detektivek, publicista Tramp (1968 - 1971)
† 4. 6. 2007  Jindřich Chylík – Henry (Brno), písničkář, textař, mecenáš, organizátor pořadu Stopy sešlapanejch bot


* 5. 6. 1897  Jaroslav Beneš – Jára, dirigent, autor scénické a filmové hudby k 35 filmům – např. C. K. polní maršálek (1930), To neznáte hadimršku (1931), Dobrý voják Švejk (1932), Anton Špelec, ostrostřelec (1932), Poslední bohém; autor operety U svatého Antoníčka - premiéra 1. 7. 1932 ve Vinohradském divadle - 320 repríz, 1933 zfilmována; opereta rodokapsového ražení Růže z Argentiny - premiéra 1. 7. 1940 (uvedlo Tylovo divadlo ve Vinohradském divadle); opereta Bílá orchidej premiéra 28. 5. 1943 v Tylově divadle, skladatel (trampské - hudba Já a můj pes - text J. Mottl (z filmu Poslední bohém), hudba Řeknem si nashledanou - text J. Mottl (z filmu Poslední bohém), hity – Já mám rád než jdu spát (Růže z Argentiny), Já mám devět kanárů, Já šetřím já si střádám do prasátka (Růže z Argentiny), Každý tančí swing (Bílá norchidej), Na tý louce zelený, Venoušku Venoušku to se dělá; před koncem války přesídlil do Vídně kde do roku 1949 uvedl ještě 5 operet.

* 7. 6. 1917  Leopold Korbař – Polda, základy skladby u Jaroslava Řídkého; od roku 1939 působil v orchestru Karla Vlacha; redaktor Pantonu; skladatel (písně Dárek na památku, Hm Hm, Je na západ cesta dlouhá - text J. Moravec, Když se večer blíží, Loučení, Můj člun tě čeká - text J. Korda, Na shledanou, Osm bílých mustangů (kovbojská svatební) text J. Korda, Pláče nebe nade mnou, Pod širák, Poznáte lehce náš rytmus, Sedmimílové boty, Širou rovinou /Kryté vozy širou stepí jedou/ - text J. Moravec, Vlající šátek - text J. Moravec, Zlatý déšť)

* 11. 6. 1922  PhDr. Jaroslav Fencl, publicista Tramp (1970 - 1971), prozaik

* 12. 6. 1917  Jaromír Červenka – Merry (T. O. Ohio camp, Sázava), trampský písničkář, historik a archivář (písně Klondike Billy, Loučení, Pony expres, Velká řeka), textař (texty Hvězdný prach, Kryté vozy, V měsíční záři, Žlutá smrt)

* 12. 6. 1952  Jan Bican banjista

* 15. 6. 1907  Alexander Grossmann – Saša, hudebník a dirigent; studoval na pražské konzervatoři hru na pozoun, skladbu studoval u F. Finkeho na pražské německé Akademii hudby (1934); spolupracoval s Ultraphonem; skladatel (hudba Až rozkvetou bílé růže - text D. Jelenová, hudba Hoši dnes rozloučím se s vámi - text Podolská, 1933, hudba Můj hochu - text D. Jelenová); hudba k filmu Osudná chvíle (1935) /* Sarat/

Kresby: Pavel Hanák


Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6689393

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz