Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Olivie a Oliver Zítra má svátek Bohumil


Písničkář, muzikant, literát, keramik a grafik Miki Ryvola se 12.dubna dožívá 75 let

Seděli jsme takhle jednou s Mikim pod palmou, kterou jsem měl v libereckém bytě, byla hluboká noc a já předčítal z rukopisu nedokončené Zápisky z Garthu. (Teď si říkám: který rok to asi byl ? Vychází mi snad 1965…Tudíž někdy před víc než padesáti světelnými roky ve vzdálené galaxii.) Vyrušila nás hlučná a nevysvětlitelná rána…Teprve ráno jsme našli v koutě na podlaze skleněnou broušenou zátku od pětilitrové karafy, která odjakživa zdobí horní plochu mých dvoumetrových stojacích hodin zvaných Big Ben. Jak mohla těžká broušená zátka zničehožnic vyskočit sama z karafy, mi dodnes nedošlo – přisoudil jsem to tehdy gigantické fluktuaci, jak se nazývají jevy příčící se přírodním zákonům. Byla to prostě jakási magická moc, jaké přicházejí jednou za život.

Od té doby jsem se s Mikim sešel mnohokrát. Byť už to nebyla setkání magická, spíš nevážná a plná ptákovin, i tak to byla setkání k zamyšlení. Později se do nich možná vloudilo i nepochopení ledasčeho, snad se naše cesty i značně rozešly…Ale jeden svůj názor nezměním a budu zastávat vždycky: Miki Ryvola je nejlepším z autorů moderních trampských písní. Jeho texty mají ducha, poezii, mají i neotřelé rýmy, jsou zpěvné a mnohdy i rytmicky neobvyklé - leč pardon, tahle knížka není zpěvník, byť Mikiho písně s jeho poezií úzce souvisejí.

Jako literátovi je mu jeho trochu křečovitě stylizované „ trampství“ (hlavně z 60. let minulého století) spíš na škodu. Jistě by dokázal napsat mnohem hezčí a lepší dobrodružný román, než je onen klukovsky obdivovaný Srub u zlatého klíče, po němž dokonce Ryvolové (mohu-li to takhle zjednodušit) pojmenovali svou početnou osadu. Jestli se ovšem v současnosti mezi trampy volá po „ trampském románu“, je právě Miki povolaným autorem. Že je spíš mistrem drobnokresby ? Nevadí. Život trampa se z drobnokreseb skládá. Proč ho tedy Miki nenapíše, tážete se ?

Protože je tak línej, tak překrásně línej – a nemůže za to, že nechce bejt jinej.

Možná tím trampstvo přišlo o trampský román minimálně stejně dobrý, jako je Paulíkova Arizona - ale na druhou stranu zase nepřišlo o Mikiho Ryvolu.

Kapitán Kid

(Předmluva ke knížce Mikiho Ryvoly Listí aneb Co zbejvá, vydalo Sdružení Avalon)

Miki na Fort Hazardu po Old Boys Expedition 1996

Hoboes začátkem 70. let: zleva Jindřich Pedro Pitra, Miki Ryvola, Marcela Koťátková, Jarka Vrbová, Wabi Ryvola

...a jejich první LP z roku 1980

Foto: František Heřman

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6654597

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz