Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Šarlota a Zoe Zítra má svátek Státní svátek


FOLK V ÉTERU

Pravda, sobota je den, kdy každý milovník dálek a romantiky hledí do zelena, šplouchá se v rybníce, chystá dřevo na večer, dřepí na stopu – obvykle nevybaven tranzistorákem. Nicméně další milovníky folkových, trampských a country písniček zřejmě potěší sdělení, že počínaje 3. červencem zazní každou sobotu od 15 hodin odpoledne na stanici Praha směsice povídání a písniček, věnovaná právě této hudební oblasti. Seriál nazvaný Léto s folkem potrvá osm letních sobot v rámci pořadu Modré akordy.

V prvním dílu, věnovaném počátkům českého folku, uslyšíte Jaroslava Hutku, Vladimíra Mertu, Minnesengry, Aleše Kvapila a Mirka Kováříka se skupinou Marsyas. Druhý a třetí díl jsou věnovány různorodosti této oblasti a zazní v nich písničky Kapitána Kida a Krakatitu,Bakalářů, Orátorů, Marsyas, Vladimíra Mišíka, Spiriály, Formanů, Blátotlaček, Krajánků, Aleše Kvapila, Minnesengrů a Brontosaurů. Léto s folkem připravují brněnští autoři Fedor Skotal ( leckde zvaný Ňuf) a Max Wittmann.

( Mladý svět 27/1976)


JEDNA Z ROZKOŠE

Jedna perlička ze strážní služby Orlických hor. V rezervaci na Rozkoši naši kamarádi zastihli toulajícího se člověka. Na dotaz, co tam hledá, odpověděl, že je ornitolog. Průkaz však nemohl předložit, protože prý ho zapomněl. Kluci ho tedy slušně,ale nesmlouvavě vyprovodili z chráněné oblasti. Později u okresního konzervátora zjistili, že onen pán byl skutečně ornitolog, sice se rozčiloval, protože se mu ještě nestalo, aby ho někdo odněkud vyhodil, ale na druhé straně ho potěšil zájem o chráněná místa. Uznal oprávněnost zásahu a myslím, že to klukům ani za zlé moc nemá…

ILKA ( Mladý svět 28/1976)


OHEŇ BEZ OHNĚ

Již potřetí se sešli kamarádi z Čech a Moravy na výročním ohni pražské osady Netopýři. Řeklo by se – potlach jako každý jiný - ale tento se od druhých přecejen lišil: večerní soutěže probíhaly bez zapálení ohně ! Bylo totiž sucho a požárníci vyhlásili pohotovost I. stupně. Přesto se přítomní dobře bavili, zpěv se střídal s vyprávěním a scénkami. Když se sešeřilo, program pokračoval dál za svitu baterek. Byly to pěkné tři dny i bez ohně.

T.O. Santa Cruz, Hranic ( Mladý svět 29/1976)


ZMIJE

Bylo to v letech třicátých. Panenská příroda, krásný kout daleko od lidí. Pod rozervanými skalami se bystrý potůček jako stříbro vléval do staré matičky Střely. Hned u našeho léta oblíbeného kempu.

Jednoho nedělního rána přišlo od prvního vlaku několik početných rodin, které se na dekách uvelebily na druhé straně potoka. Přírodo, braň se ! Po celodenním řvaní odešli všichni k vlaku, ale hrůza se podívat . Plechovky od konzerv v potoce i kolem, slupky z pomerančů a vuřtů, kosti z kotlet, mastné papíry…V okolním mlází úměrné množství dalších pozůstatků po civilizovaných lidech. Příroda se neubránila.

Po příchodu domů říkal jsem to tátovi, starému chataři a milovníku přírody. Chvilku přemýšlel a pak řekl – Sežeň kus plechu asi 40 krát 50 cm a přines ho domů. – Na plech pak odborně ( byl malíř písma) na bílém podkladě červeně napsal:

POZOR ! V okolí se vyskytují zmije !

Tabule do soboty uschla a táta povídal – Pověs ji tak, aby kolem ní museli jít k tomu fleku. Ať vás nevidí, ale dávejte pozor, co budou dělat.

Když přijeli a přečetli si ceduli, ihned všichni upalovali k zastávce, jako když je ty zmije honí. Už jsme je nikdy neviděli. Místo jsme vyčistili a jen starý ovčák, který k nám občas zašel, povídal:“ Co na tom lesním ouřadě blbnou, já to tu znám takový léta a nikdy jsem tu zmiji neviděl ! „

My ovšem také ne.

Karel Nováček, důchodce( Mladý svět 30/1076)


Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6698417

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz