Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Michaela Zítra má svátek Vendelín


Dnes ráno zemřel v nemocnici v Ústí nad Labem Jaroslav Velinský alias Kapitán Kid. Úspěšný spisovatel detektivek a sci-fi se prosadil především jako spolutvůrce nástupu moderní trampské písně v 60. letech minulého století. Počátky Kidovy tvorby sahají až do druhé poloviny 50. let - v té době napsal Krinolínu, Slabocha Bena, Jenoféfu… Byl o něco starším souputníkem bratří Ryvolů, Jana Krisťáka Čapka, Míry Navary. Když jsem psal dnešní editorial a hledal titulek a fotku k němu, nenapadlo mne, že se Kid s Wabim znovu sejdou v této souvislosti.

Významná byla role Kapitána Kida při prvních čtyřech ročnících festivalu Porta. Po roce 1970 byl perzekuován, ale zůstal na severu Čech. Zlatou portu, která mu byla udělena v desátém ročníku festivalu, mu jakýsi strejda předal na pánském záchodku.

Od roku 1990, kdy se Porta vrátila do Ústí nad Labem, se znovu zapojil do festivalového dění, stal se vlastně tváří festivalu. Neúnavně psal knihy, sám si je vydával a prodával, byl v pravidelném styku se čtenáři a svým fan-klubem. Před třemi lety jsme zase spolu po čtyřiceti letech (a s Hankou Hosnedlovou a Georginou Třeškovou) připravovali Portýra. Tehdy mi u snídaně na hotelu řekl - " člověče, nejsem rád, že mne pořád něco ruší a odvádí jinam. Mám toho spoustu v hlavě a chtěl bych to všechno napsat."

Tentýž rok vystoupili na Portě společně s vrstevníkem a kolegou Jiřím Suchým. Moc se jim to líbilo a tak si slíbili, že se spolu potkají zase za deset let.

Kapitánu Kidovi by bylo 18. prosince osmdesát let. Už jsme v redakci začínali přemýšlet, jakou drobnou kulišárnu mu vyvedeme. Navzdory zdravotním potížím, kterými v poslední době trpěl, byl stále naším čtenářem a občas mi poslal trochu jízlivý e-mail.

Tak já mu za nás za všechny taky jeden pošlu. Ten poslední. Sbohem, Kide.


První LP deska vyšla v Supraphonu v roce 1981


Portrét z roku 1982 na 1. Sletu divnejch ptáků


Schizokrajné lásky pro CD z vydavatelství B & F v roce 1996


Kapitán Kid v roce 1997 u Hostivařské přehrady - v místech, kam jezdil v době, kdy přehrada dávno nestála aprotékal jen potok Botič

Foto: František Heřman

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6689347

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz