Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Igor Zítra má svátek Olivie a Oliver
Mogul s Martou a kytarou

Tento záblesk vzpomínek opět vyvolala stará fotografie. Je na ní Mogul s Martou, v šedesátých letech minulého století velmi populární jihočeské trampské dueto.
V době, kdy tito dva byli takříkajíc „ve flóru“, působil jsem jako střední technik v Geologickém průzkumu, národní podnik, závod České Budějovice. Pod střechou naší vzorkovny za Iglou  (tamní starší rodáci pamatují, že fabrika Igla – skutečně produkující igly – tedy jehly – dominovala svým komínem široko daleko v budějické, dnes by se řeklo průmyslové zóně) jsem se seznámil s kamarádem Kenym z osady Zlatý klíč.


No a ten mě zase seznámil se Zdeňkem Valutem – o něco starším, v Budějicích dosti populárním skautem a trampem, známým pod přezdívkou Mogul. Nikdy jsem se nedověděl, zda původ přezdívky hledat ve středověké Indii a historii tamních muslimských vládců, nebo o něco prozaičtěji na plechovce tehdy u nás hodně oblíbeného stejnojmenného automobilového motorového oleje...

Na pozvání Kenyho jsem jednou nejel na víkend z Budějic domů do Prahy, ale vyrazil s Mogulem a jeho partou na tramp. Na tzv. „Dívčák“, tedy Dívčí potok. Atmosféra mezi kamarády mne chytla tak, že jsem trampingu zůstal už nadlouho věrný. Mogul mě navíc v tísni – neměl jsem v prvních měsících víceméně nuceného pracovního nasazení na umístěnku do budějického geologického průzkumu kde hlavu složit – nechal u sebe v kuchyni (!) bydlet. Žil tehdy se svou maminkou v centru města, což pro nás bylo velice výhodné – kamkoli jsme došli za pár minut pěšky. To platilo i o všech sálech i sálcích, kde se odehrávaly tehdy velmi oblíbené písničkové pořady, jako seriál Ponny express, Kytary v indiánském létě (odtud je foto z roku 1964) a další. Mnoho večerů jsme spolu v kuchyni promuzicírovali, skládali vlastní písničky, plánovali, kam o víkendu pojedeme.

Mogul s Martou nebyli jediní – tou dobou se v Budějicích začínal prosazovat také Pavel Lohonka – Žalman a další kapely. Mogul s Martou, když zpívali, neměli chybu. Jako partnerská dvojice však byli zmítáni citovou vichřicí tak, že se dost trápili. K tomu ještě nehoda: Mogul jako profesionální řidič, když zvedal kolo, protrhl si oční sítnici. Velmi těžce své poranění snášel a myslím, že to psychické napětí přispělo i k jeho předčasnému odchodu z tohoto světa. Pokud jsem se doslechl, Marta (tehdy se jmenovala Hrkalová) ještě dál zpívala – a možná ještě zpívá, ale podrobnosti jsem už nezaznamenal – z Budějic jsem dávno pryč a od „šedesátých“nás dělí celé půlstoletí. Na Mogula s Martou a jejich písničky, stejně jako na jeho obětavé kamarádství se však zapomenout nedá...


Foto: archív Míry Navary

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6654010

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz