Vzkazy

 • Roháčí jubilující

  Celý článek...  
 • Čapek show na Country radiu

  Pěkný den,

  máme pro Vás několik novinek a dobrých zpráv. Do dalších dílů stále populárnější Čapek show na Country radiu připravujeme rozhovory s těmito osobnostmi:

  září - BB Bowness - skvělá mladá banjistka progresivní kapely Mile Twelve (již tuto sobotu!)

  říjen - legendární foukačkář Charlie McCoy

  listopad - Chris Jones - kytarista a leader kapely The Nightdrivers

  Vysílací časy Čapek show: premiéra každou první sobotu v měsíci od 10:00, reprízy následující pondělí od 23:00 a třetí sobota od 10:00.

  Celý článek...  
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Brigita Zítra má svátek Sabina


STO LET

Letos 12. ledna tomu bude sto let co se v San Francisku narodil Floře Wellmanové nemanželský syn Jack . Záhy po jeho narození se Flora provdala za Johna Londona a Jack dostal příjmení London, pod nímž ho zná celý svět jako oblíbeného spisovatele mladé i starší generace.

Jack London se nedožil vysokého věku – zemřel ve čtyřiceti letech 22. listopadu 1916 v Glen Ellenu. Přesto zanechal ohromné literární dílo. Díky své píli. Nevěřil, že „ víra hory přenáší“, ale že „ dřina je to, co dělá divy“.

Nouzi, hlad a dřinu poznal již v dětství a jinošství. V sedmnácti letech nastoupil jako námořník na loď a plavil se v japonských vodách a u sibiřských břehů. ( Odtud je i jeho první povídka „Tajfun na japonském pobřeží „ odměněná hned cenou.) Po nezdarech a zklamáních v mnoha povoláních si London umínil, že se stane spisovatelem. Tak slavným a honorovaným, jako jeho oblíbený básník a spisovatel Rudyard Kipling. Proto horlivě četl, vzdělával se , studoval na Kalifornské univerzitě, kterou však musel po prvním semestru opustit pro svízelné poměry svých rodičů.

Mnoho poznal na svých toulkách po Spojených státech, Kanadě a Anglii, nejvíc však pro své slavné romány a podmanivé povídky vytěžil na Aljašce. I on podlehl „ zlaté horečce“ , která propukla roku 1897 na Klondyku. Vydal se za zlatem a bohatstvím – vrátil se po roce nemocný kurdějemi a chudý jako dřív, zato bohatý dojmy, zkušenostmi a náměty pro svoje životní dílo. Napsal 152 povídek, 19 románů a tři divadelní hry – kromě mnoha novinářských článků, úvah a proslovů. Splnila se jeho touha stát se slavným spisovatelem. Na rozdíl od Kiplinga však byl proletářským spisovatelem. Zrodil se mezi dělníky, prožil život těch, o nichž psal.

I náš tramping silně ovlivnily Londonovy povídky a romány. Řada osad si z nich zvolila své názvy, mnozí kamarádi své přezdívky, mnoho krásných písní vzniklo po četbě londonovek. Básník Jindřich Dubin vzpomenul kdysi Jacka Londona - „ trampa trampů“ ( konečně i za vžité pojmenování tramp, tramping vděčíme Londonově „Cestě“, která vyšla ve dvacátých letech) těmito slovy:

Hallo, Jacku,

nezáleží na tom , jak dlouho žijeme,

ale jak život prožíváme .

Tys pil z jeho poháru blín i sílu poznání.

Milujeme všechno , cos miloval – život, přírodu,

člověka, zvířata a pravdu.

Ve tvých knihách vždy vítězili lidé silní

tělem i duchem, poctivostí a pravdou.

To by mělo být životním cílem každého z nás.

RUDAN ( Mladý svět 2/1976)


KLONDYKE NA SNĚHU

Dojela jsem do Ostravice v devět večer a hned jsem šla nahoru na Smrk. Hodně lidí zůstalo spát dole , někde v seníku. Dole však ještě nebyl sníh, takže to na zimní táboření moc nevypadalo. Ovšem už po půlhodince chůze se sníh objevil a s ním i silný vítr. Měsíc svítil, že bylo vidět jak za dne. Nahoru jsem došla v jedenáct , nikde nebyl žádný oheň, ani lidi, viděla jsem jen jeden stan. Takže jsem se pověsila do celty mezi dva stromy a spala jsem.

Druhý den byl ruch už od rána. Přicházela spousta turistů, čundráků, semtam i horolezci a hodně malých dětí z turistických oddílů. Jezdilo se na sáňkách i lyžičkách , mnohem víc, než loni a předloni. Jen za dopoledne přišlo 200 lidí, odpoledne jsem to už nesledovala a v neděli, když jsem scházela ze Smrku dolů , pořád ještě někdo vystupoval nahoru.

Počasí bylo na zimní táboření přímo ukázkové – v sobotu v poledne bylo minus devět, večer připadalo trochu sněhu, přituhlo a vítr, který byl v pátek večer, se v sobotu ani v neděli neobjevil. Přespávalo se ve stanech, v hamakách , jen tak na zemi, viděla jsem i jedno iglů, ale mělo střechu z igelitu. Večer se rozhořelo hodně ohňů, objevily se kytary, bendžo, mandolina, housle (!), kazoo a foukací harmoniky, takže bylo veselo.

Tento už devátý ročník zimního táboření na Smrku pořádala TJ Dolní Datyně a bylo to konečně typické táboření se vším všudy – tedy bez oblevy, jaká byla loni i předloni.

SILENCE ( Mladý svět 3/1976)

KOSTÝMOVÝ RAMBAJZ

Malá jihočeská vesnička poblíž Jindřichova Hradce zažila něco, co se hned tak nevidí. Do Kaliště se totiž sjeli kamarádi z celé republiky na tzv. Kostýmový rambajz, který se uskutečnil zásluhou Toulavého zpěváka z Ostravy a T.O. Orlík. Ráz byl určen dobou 15.-18, století , takže v útulném sálku malé hospody se při různých soutěžích vesele bavil žebrák z podhradí s kardinálem, sličná cikánka si dobírala důstojného purkrabího atd. Byla přítomna i skupina historického šermu z Chomutova, takže kordy jen řinčely a celý královský dvůr se zatajeným dechem sledoval líté boje. Kamarádi s kytarami byli neúnavní, a tak menuet a jiné historické tance vládly na parketu téměř do ranního kuropění.

Co dodat ? Snad jen to, že za zdařilý průběh večera je nutno poděkovat radě MNV v Kališti, u které našla tato akce plné pochopení – což také všichni přítomní kamarádi náležitě ocenili.

BOB TRAPPER ( Mladý svět 7/1976)

Foto: František Heřman

Foto týdne

Jste náš host číslo

7537341

Melanž

 • Trampský guláš

  Ingredience

  - 600 g zadního hovězího masa
  - 150 g pikantnější klobásy
  - 2 lžičky sladké mleté papriky
  - 1 větší cibule
  - 2 špetky pepře
  - 1 lžička soli
  - 400 g brambor
  - 200 g čerstvých hub (nebo nakládané žampiony, případně větší hrst předem namočených sušených hub )
  - tuk

   

  Postup

  Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a usmažíme na oleji (případně na sádle) dozlatova. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a zprudka je i s cibulí po dobu asi 2 - 4 minuty opékáme za stálého míchání. Posolíme, zasypeme sladkou paprikou, zalijeme vřelou vodou a dusíme zhruba 40 minut (v papiňáku o 10 - 15 minut méně). Přidáme houby, klobásu nakrájenou na kolečka a brambory (syrové) nakrájené na menší kostky. Vše spolu dusíme do změknutí brambor (zkoušíme vidličkou, brambory změknou dost brzy). Správný trampský guláš se nezahušťuje, ale když máme chuť .....

  Při přípravě tohoto typu guláše můžeme k přípravě použít i např. zeleninu, zbytky dalších mas i uzenin. Je rychle hotový, což oceníme, když přijde nenadálá návštěva.

   

  Doporučená příloha

  • knedlík nemusí být, podle chuti čerstvý chléb nebo pečivo.
   
 • Velký trampský guláš

  Suroviny:

  - 2 vepřová kolena
  - hovězí kližka (množství podle počtu lidí)
  - vepřová kýta nebo ramínko (tolik, co hovězího)
  - 1,5 kostky škvařeného vepřového sádla
  - cibule (polovina váhy masa)
  -1/2 sáčku kmínu
  - 1 sáček gulášového koření
  - mletý pepř
  -3 chilli papričky
  - 5 stroužků česneku
  - 8 větších brambor

   

  Postup:

  Do velkého kotle na prudkém ohni vhodíme sádlo a po rozpuštění vmícháme cibuli a kmín. Těsně před zezlátnutím vhodíme 3-centimetrové kostky hovězího, které jsme předtím máčeli v osolené vodě. Přisypeme gul- ášové koření, podle chuti pepř, chilli papričky, česnek a přidáme čerstvou snítku větvičky smrčku. Dále přidáme nadrobno nakrájené 4 brambory, promícháme, přidáme trochu vody a vložíme rozseknutá, omytá kolena i s kůží. Kotlík přikryjeme a oheň udržujeme tak, aby směs vařila mírným varem. Občas ode dna zamícháme. Vaříme aspoň dvě hodiny. Mezitím si nakrájíme na cca dvoucentimetrové kousky libové vepřové maso, přidáme větší kostky zbylých brambor. Tuto sestavu vložíme do kotle, až když vyjmeme a jíme kolena. Guláš uvaříme do měkka a máme druhý chod.

  Nezapomeneme na křen, hořčici, chléb a pivo.

   
 • Kotlíkový guláš

  Suroviny

  anglická slanina 120 g
  brambory 200 g
  nať z celeru a petržele svázané do otýpky
  cibule 3 ks
  čenek 3 stroužky
  přední hovězí 200 g
  skopové z plecka 200 g
  kmín podle potřeby
  majoránka 2 lžičky
  mletá sladká paprika 1 lžička
  zelená paprika 1 ks
  rajče 4 ks
  sůl podle potřeby
  světlé pivo 1 dcl
  hovězí vývar dle potřeby

   

  Postup:

  Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a zpěníme. Přimícháme mletou červenou papriku, hovězí maso nakrájené na menší kostky a opečeme. Později přidáme skopové maso nakrájené na větší kostky, osolíme, opepříme. Přidáme zelenou papriku bez jadérek nakrájenou na nudličky a zelenou celerovou a petrželovou nať svázané do otýpky, podlijeme vývarem a udusíme do poloměkka. Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a podlijeme vývarem. Nakonec přidáme oloupaná a nakrájená rajčata, rozetřený česnek, kmín a dodusíme. Hotový guláš ochutíme majoránkou. Podáváme s chlebem.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz