Vzkazy

 • Roháčí jubilující

  Celý článek...  
 • Čapek show na Country radiu

  Pěkný den,

  máme pro Vás několik novinek a dobrých zpráv. Do dalších dílů stále populárnější Čapek show na Country radiu připravujeme rozhovory s těmito osobnostmi:

  září - BB Bowness - skvělá mladá banjistka progresivní kapely Mile Twelve (již tuto sobotu!)

  říjen - legendární foukačkář Charlie McCoy

  listopad - Chris Jones - kytarista a leader kapely The Nightdrivers

  Vysílací časy Čapek show: premiéra každou první sobotu v měsíci od 10:00, reprízy následující pondělí od 23:00 a třetí sobota od 10:00.

  Celý článek...  
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Brigita Zítra má svátek Sabina


Začátek roku bývá pro spoustu lidí signálem k tomu, aby něco ve svém životě změnili. My vás k ničemu podobnému nemáme, ale protože škola je základ života, doporučuji jak pedagogům, tak rodičům, žákům a studentům všeho druhu, aby si v pondělí přečetli Čtení z archivu o panu učiteli Perličkovi. V článku se sice jmenuje Richter, ale dáte mi za pravdu, že tady jde o něco mnohem vážnějšího, než o jméno, třebaže se patrně docela dost zasmějete.

O Kobrovi už jsme svého času napsali, že má sloní paměť, ale teď se dozvíte z jeho života něco trochu jiného: editor a vydavatel internetového časopis Country and Grafika Tomáš Macek zvaný Netopýr, kontrabasista a syn kontrabasisty Macka řečeného Čiksika z Paběrků píše o tom, jak Josef Kobra Kučera svými kresbami přidával jednu báječnou dimenzi dnes už asi legendárním, ve své době ale dost potřebným zpěvníčkům Písniček k táborovému ohni, které vycházely v Mladém světě. Volně přinášíme ke Kobrovým nekulatým narozeninám.

Pod titulkem Dobře padlej anděl píše Fedor Skotal v nerecenzi (neboť recenzím se cíleně vyhýbáme) o novém albu slavné plzeňské bluegrassové skupiny Cop. Najdete rovněž v pondělí. A plzeňský autor trampského kalendária, badatel a publicista Petr Náhlík - Vokoun připomíná v dvoudílném textu pohnutý život i pětačtyřicáté výročí úmrtí spisovatele, trampa a zasloužilého umělce Gézy Včeličky. V sobotu zařazujeme Gézovu povídku Trampové, kterou napsal v roce 1928 - v lázeňských Jevanech.

V Jevanech, tam co stojí Gottland? Bob Hurikán se ve svých Dějinách trampingu z roku 1940 trochu zalyká smutkem nad tím, jak nádherná tábořiště, na nichž se odrážely bílé plachty stanů v jezeře, pokryly základy paďourského hotelu. Jevany patřily k slavným místům počátku trampingu, tomu by Honza Vyčítal neuvěřil. (Když jsme se tam zakoupili, založili jsme se starým Greenhornem a Hejkalem Janem Plivníkem Jedličkou fiktivní osadu T.O. Jevany. Šerifem jsme v nepřítomnosti zvolili Vyčítala, jednatelem tuším mne a pokladníkem Plivníka. Honzovi jsme z čundrů posílali pohlednice - srdečně zdraví členové T.O. Jevany. Myslím, že bychom teď mohli do osady přijmout Daniela Hůlku, málokdo tak hezky zpívá trampské písničky).

Géza a Bob byli jako oheň a voda. Oba literáti, trampové - ale jeden komunista a druhý pravičák . Editor nového vydání Hurikánových Dějin trampingu (1990) Stanislav Motl dokonce soudí, že Bob Hurikán, hlásající nepolitický tramping, měl vlastně blízko k českému fašistovi Jiřímu Stříbrnému. Géza rád navštěvoval Ztracenku, Bob Ztracenkáře nesnášel, připomínajíc jim zapomenutou romantiku táboření.( Připomínal jim to i Géza).

Myslím, že Josef Peterka alias Bob Hurikán alias Bob Peters napsal těch rodokapsů víc, že byl plodnější autor - ale Géza byl talentovanější. Zřejmě i Včelička mohl být v delegacích komunistických spisovatelů, kteří jezdili na stavbu slapské přehrady, aby načerpali témata k budovatelským epopejím. Na té stavbě tehdy pracoval Bob jako dělník a říkal svým kolegům spisovatelům - sundejte saka a vezměte si lopaty, to bude exkurze!

Nebude chybět rubrika Co v Táborovém ohni neshořelo a až budete číst letitou vzpomínku legendárního prvorepublikového londonovce Rudana Nohy na nedožité tehdy sté narozeniny Jacka Londona, zastavte se u řádek, jak Jack nevěřil, že víra hory přenáší, nýbrž že dřina je to, co dělá divy.

Šťastný celý nový rok!

Foto týdne

Jste náš host číslo

7537532

Melanž

 • Trampský guláš

  Ingredience

  - 600 g zadního hovězího masa
  - 150 g pikantnější klobásy
  - 2 lžičky sladké mleté papriky
  - 1 větší cibule
  - 2 špetky pepře
  - 1 lžička soli
  - 400 g brambor
  - 200 g čerstvých hub (nebo nakládané žampiony, případně větší hrst předem namočených sušených hub )
  - tuk

   

  Postup

  Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a usmažíme na oleji (případně na sádle) dozlatova. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a zprudka je i s cibulí po dobu asi 2 - 4 minuty opékáme za stálého míchání. Posolíme, zasypeme sladkou paprikou, zalijeme vřelou vodou a dusíme zhruba 40 minut (v papiňáku o 10 - 15 minut méně). Přidáme houby, klobásu nakrájenou na kolečka a brambory (syrové) nakrájené na menší kostky. Vše spolu dusíme do změknutí brambor (zkoušíme vidličkou, brambory změknou dost brzy). Správný trampský guláš se nezahušťuje, ale když máme chuť .....

  Při přípravě tohoto typu guláše můžeme k přípravě použít i např. zeleninu, zbytky dalších mas i uzenin. Je rychle hotový, což oceníme, když přijde nenadálá návštěva.

   

  Doporučená příloha

  • knedlík nemusí být, podle chuti čerstvý chléb nebo pečivo.
   
 • Velký trampský guláš

  Suroviny:

  - 2 vepřová kolena
  - hovězí kližka (množství podle počtu lidí)
  - vepřová kýta nebo ramínko (tolik, co hovězího)
  - 1,5 kostky škvařeného vepřového sádla
  - cibule (polovina váhy masa)
  -1/2 sáčku kmínu
  - 1 sáček gulášového koření
  - mletý pepř
  -3 chilli papričky
  - 5 stroužků česneku
  - 8 větších brambor

   

  Postup:

  Do velkého kotle na prudkém ohni vhodíme sádlo a po rozpuštění vmícháme cibuli a kmín. Těsně před zezlátnutím vhodíme 3-centimetrové kostky hovězího, které jsme předtím máčeli v osolené vodě. Přisypeme gul- ášové koření, podle chuti pepř, chilli papričky, česnek a přidáme čerstvou snítku větvičky smrčku. Dále přidáme nadrobno nakrájené 4 brambory, promícháme, přidáme trochu vody a vložíme rozseknutá, omytá kolena i s kůží. Kotlík přikryjeme a oheň udržujeme tak, aby směs vařila mírným varem. Občas ode dna zamícháme. Vaříme aspoň dvě hodiny. Mezitím si nakrájíme na cca dvoucentimetrové kousky libové vepřové maso, přidáme větší kostky zbylých brambor. Tuto sestavu vložíme do kotle, až když vyjmeme a jíme kolena. Guláš uvaříme do měkka a máme druhý chod.

  Nezapomeneme na křen, hořčici, chléb a pivo.

   
 • Kotlíkový guláš

  Suroviny

  anglická slanina 120 g
  brambory 200 g
  nať z celeru a petržele svázané do otýpky
  cibule 3 ks
  čenek 3 stroužky
  přední hovězí 200 g
  skopové z plecka 200 g
  kmín podle potřeby
  majoránka 2 lžičky
  mletá sladká paprika 1 lžička
  zelená paprika 1 ks
  rajče 4 ks
  sůl podle potřeby
  světlé pivo 1 dcl
  hovězí vývar dle potřeby

   

  Postup:

  Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a zpěníme. Přimícháme mletou červenou papriku, hovězí maso nakrájené na menší kostky a opečeme. Později přidáme skopové maso nakrájené na větší kostky, osolíme, opepříme. Přidáme zelenou papriku bez jadérek nakrájenou na nudličky a zelenou celerovou a petrželovou nať svázané do otýpky, podlijeme vývarem a udusíme do poloměkka. Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a podlijeme vývarem. Nakonec přidáme oloupaná a nakrájená rajčata, rozetřený česnek, kmín a dodusíme. Hotový guláš ochutíme majoránkou. Podáváme s chlebem.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz