Dnes má svátek Berta Zítra má svátek Jaromír

Rudy Kovanda, neuznaný Zlatý slavík

Před časem se mě někdo zeptal – promiňte, ten Kovanda opravdu existoval? Rudy Kovanda měl vyhrát Zlatého slavíka 1976, ale pořadatelé v průběhu soutěže na základě docházejících hlasovacích kuponů změnili pravidla. Nebylo přece možné, aby před národními a zasloužilými umělci většinou oddanými režimu vyhrál neznámý invalidní prosťáček odkudsi z Brna.

Chvíli jsem mlčel, a pak řekl – kdo ví?

 Na snímku z poloviny sedmdesátých let minulého století vidíte pozoruhodnou partu mladých a úspěšných Brňanů. Na něco se dívají a většinou se prohýbají smíchy. Nikdo už neví, co se to tehdy stalo, ale pravdou je, že se ti šikovní mladí lidé takto potkávali skoro denně. Na snímku zleva sedící mladý novinář Fedor Skotal, vedle zpěvák a skladatel Petr Ulrych, nad nimi stojící zpěvák a později manažer Orchestru Gustava Broma Tibor Lenský, pod ním sedící vlasatá rocková legenda, sólový kytarista a zpěvák Pavel Váně (Collegium musicum, Progress Organization, Synkopy  61, znovu Progres), nad ním stojící tajemník Divadla Na provázku a písňový textař František Jemelka (Válka je vůl, Od Šumavy k Tatrám), vlevo vzadu u okna basketbalový génius Áda Pospíšil, vedle Františka Jemelky stojící hokejista Komety Karel Skopal, vzadu u stěny hokejový reprezentant Lubomír Hrstka, polistopadový agilní, avšak důvěřivý podnikatel, mj. tvůrce slavného brněnského Boby centra, v jehož horním podlaží bydlel.

Vedle Káji Skopala stojí učitel tělocviku a štatlař Išek Žák, za ním vysoký a štíhlý Karel Kroupa, v roce 1976, kdy fotbalová Zbrojovka vyhrála československou ligu, také Fotbalista roku, vzadu u okna sochař s pozdější manžel krásné zpěvačky Heleny Blehárové Ivan Blažek, úplně vpravo u okna muzikant Jan Sochor, kapelník skupiny po něm pojmenované, kde vedle Váněho zpíval i Bob Frídl, z nejasného důvodu tentokrát chybějící. V čele stolku v popředí sedí klávesista, skladatel a zpěvák Oldřich Veselý, který po návratu z pražského Blue Efektu přestavěl Synkopy 61 na pozoruhodnou art-rockovou kapelu, opírající se o Veselého repertoár, zcela vpravo obrýlený disc-jockey Jindra Eliáš, a v popředí neobyčejně talentovaný mladý mim a činoherec Boleslav Polívka.

Že by tam v popředí, kam není vidět, opravdu zpíval Zlatý slavík Rudy Kovanda? Existoval vlastně? Nu – kdo ví. Ostatně, je to už dávno promlčené.

Foto: archív Jaroslava Kravky

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9134467

Melanž

 • Rataje nad Sázavou, září 2023

  Vážení a milí příznivci kulturního dění v Ratajích nad Sázavou, v tuto deštivou noc vám všem píšu, že jste zváni na zcela nedeštivou vernisáž výběru kreslířů měsíčníku SORRY s podtitulkem PRavá Demokratická Legrace, tedy zkráceně... no však víte. Výstava lehce brutálního humoru vás jistě vyléčí z vašeho příslovečného a většině vrozeného "outlocitu".

  Celý článek...  
 • Lahodný šípkový likér

  Chcete letos své blízké potěšit vskutku originálním a chutným dárkem? Tak běžte k šípku a trhněte si tam! Získáte tak jednu z nejdůležitějších ingrediencí pro výrobu této tekuté nádhery. Nejenže šípkový likér krásně vypadá a je opravdu výborný, ale pomáhá i uvnitř. Šípek posiluje imunitu a pomáhá předcházet nachlazení, je bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu karotenu, lykopenu a dalších vitaminů.

  Na cca 1 litr lahodného šípkového likéru, budete potřebovat:

  - 250 g čerstvých šípků
  - 800ml pálenky (slivovice, meruňka, hruškovice, vodky)
  - 100-150 g třtinového cukru
  - 100 ml vody
  - 2x hřebíček,
  - 1 celá skořice,
  - 1 badyán
  - jemné filtrovací plátno

  Šípky očistěte od stopky a okvětí. Přepulte je, nemusíte je zbavovat semínek tak, jako se to dělá třeba při výrobě džemu. Vsypte je do velké zavařovačky. Zalijte pálenkou a přidejte koření. Sklenici uzavřete a nechte při pokojové teplotě v temnu.

  Po 3 týdnech macerace směs přelijte přes plátýnko. Šípky vymačkejte a vyhoďte. Ponechte si čistý macerát.

  Mezitím si vyrobte sirup svařením cukru s vodou. Sirup přidejte k macerátu, ale až po jeho vychladnutí.

  Likér je hotový a díky alkoholu a cukru i dobře zakonzervovaný, pokud si ho necháte, vydrží roky a bude jen zrát k dokonalosti.

   
 • Nejsou ty ženy úžasné?

  Po 50 letech manželství jsem si jednou pozorně prohlédl svou manželku a řekl: ′′ Před 50 lety jsme měli malý byt, staré auto, spali jsme na gauči a koukali na starou černobílou televizi, ale každou noc jsem si lehl do jedné postele s krásnou 19 letou dívkou. Teď mám obrovský drahý dům, spoustu drahých aut, obrovskou postel v luxusní ložnici, širokoúhlou televizi, ale spím ve stejné posteli s 69 letou ženou. Začínám pomalu pochybovat o svém manželství.

   

  Moje žena je velmi chytrá žena. Neurazila se, ani nenadávala. Právě naopak. Navrhla mi, abych si našel 19 letou holku, a ona se pak už osobně postará o to, abych znovu žil v malém bytě, spal na proleželém gauči a sledoval černobílou televizi.

   

  No, nejsou ty ženy úžasné? Opravdu vědí, jak vyřešit všechny problémy svých manželů!"

  Robert De Niro

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz