Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Marian Zítra má svátek Emanuel

Připomeňme si: Karla Vosmanská byla mimořádně talentována folková a countryová zpěvačka. V řadách brněnských Hráčů stála při formování country scény na Moravě, s pražskými Taxmeny vstoupila rovnou do vrchních pater české country. Vyhrála s nimi Portu v roce 1974 ve Svitavách, byla vyhlášena nejlepší zpěvačkou festivalu, respektovaný týdeník Mladý svět zařadil její fotografii na obálku…

A pak v druhé polovině sedmdesátých let přišlo účinkování v Semaforu, v Šimkově tvůrčí skupině. Mohli bychom to brát jako prozatimní vrchol kariéry, která se bude dále rozvíjet, ale Karla vlastně dále pracovala v OPBH Praha 7 a v Semaforu vystupovala na smlouvu. V roce 1984 s manželem a dcerkou emigrují do Kanady. V létě roku 2020 zde Karla dobrovolně odchází ze světa. Na výsost talentovaná, ale zřejmě nenaplněná, nespokojená, hledající. Spíš už nic nehledající.

 

S Taxmeny. Nahoře Josef Blažejovský, vpravo Jaroslav Čvančara, dole zpěvák Vráťa Vyskočil.

Kapelník Taxmenů Jaroslav Čvančara připravil s přáteli (zvukař a fotograf Petr Benesch, muzikanti Luboš Berg a Otakar Janovský) velkorysou knihu Karla Vosmanská ve vzpomínkách přátel, kterou v neprodejném bibliofilském nákladu sto kusů vydalo nakladatelství Toužimský a Moravec. Kniha má 104 stran velkého formátu, obálku ilustrátora Petra Modlitby, je vybavena rozsáhlou fotografickou přílohou, jmenným rejstříkem i rejstříkem obrazové části. Je z ní cítit empirie zkušeného badatele a editora Čvančary.  Jako bonus je přiloženo CD s dvaadvaceti Karliními písničkami, zřejmě z rozsáhlého zvukového archívu Petra Benesche.

 

S Pavlem Bobkem na letní scéně tehdejšího pražského Parku kultury a oddechu Julia Fučíka. Éra Semaforu.

V knize na Karlu vzpomínají sestra Jana Svobodová, přátelé ze severní Moravy, hudebník a podnikatel Jaroslav Samson Lenk, kytarista Hráčů Roman Mikulášek, Taxmeni Vráťa Vyskočil, Luboš Berg i Otakar Bandaska Janovský, s kterým Karla přišla do Prahy a čtyři roky s ním žila. Rozsáhlou stať nazvanou Karla - prolétnuvší kometa, napsal Jaroslav Čvančara. Dále vzpomínají  dramaturg Michal Jupp Konečný, novinářka Luďa Razimová, ale i kolegové ze Semaforu – Helena Maršálková, Viktor Sodoma, Mirek Paleček, Luděk Sobota, Pepa Fousek… Ze vzpomínek Karlina manžela Dušana Bajera je cítit, jak ji stále miluje. A nad dopisem dcery Veroniky, který píše své drahé mámě, se asi rozpláčete.

Když se Karla dopálila, a bývalo to často, sbalila kytaru a třískla dveřmi. Pak se většinou zase vrátila. Její psychicky nemocná matka dokázala dát pěti dětem na stůl kilo cukru a na týden zmizet.

Jakoby Karla něco z toho podědila. Rozdala hodně radosti, dost bolesti způsobila, dost bolesti v sobě nesla.

Žehnej ti Bůh, Karlo.

 

 

(Karla Vosmanská, 24.12.1951 – 30.7.2020)

Čtěte také: http://www.musicopen.cz/index.php/osobnosti/4146-toulava-honza-s-kytarou

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8795054

Melanž

 • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

  Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

  Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

  Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

  Celý článek...  
 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz