Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Marian Zítra má svátek Emanuel

 

Devadesátá léta minulého století, západní svět objevuje Prahu. Žijí zde desetisíce mladých Američanů, mají své hospody a puby, a v klubu Bunkr se potkávají Dolf Lundgren s Richardem Nemčokem. To je ten menší vpravo. Měří dva metry, ale Dolfovi je po ramena.

Příběh ostravského trampa, exulanta, legionáře a budovatele legendárního rockového klubu Bunkr v centru Prahy

Rovnou z vězení zamířil na nádraží. Nejel do rodné Ostravy, vlastně už nikdy se tam nevrátil, nejen proto, že nějakému tamnímu papalášovi dal pěstí. Když v Praze vystoupil z vlaku, hledal adresu, kterou dostal ve vězení od básníka a magora Jirouse. Otevřela mu Anna Šabatová. Richard se představil a řekl – přišel jsem podepsat Chartu. Pro navrátilce z výkonu trestu to byl trochu divoký začátek nového života.

Hledal zaměstnání a přespával v parčíku, možná tom, kde dřív stával sovětský tank, vyrobený ovšem až po válce. Policajti už ho znali, věděli o něm, ale nechávali v klidu. To zaměstnání sehnal – v barrandovských filmových ateliérech. Richard Nemčok zvaný Ricci má šikovné ruce.

Nevím, co všechno dělal, ale jednoho dne zazvonil telefon z vrátnice. Bacha, jdou pro Richarda. Přes vrátnici nemohl, tak zvolil díru v plotu. A vzal to přes hřeben Krkonoš do Polska. A na sever, do Gdaňsku. Sídlila tam Solidarita v čele s Lechem Walesou, a Richard – jako každý Ostravák, jak říká – mluví polsky.

A pak generál Jaruzelski provedl ten nedostatečně oceňovaný čin, kterým zabránil sovětské okupaci. Vyhlásil vyjímečný stav.

To už byl Ricci v Krakově, v Gdaňsku nebylo bezpečně. A zde, zřejmě nikoliv poprvé, do Richardova života vstupuje tajná služba jedné západní mocnosti. Myslím, že mu do života vstoupila už dřív, ale Ricci o tom nemluví, a já to respektuji. Na francouzský pas, aniž by uměl tu řeč, prochází letištní kontrolou ve Varšavě. Krve by se v něm nedořezal, to až ve Vídni, kde v baru na letišti s úsměvem čeká Pierre nebo Jean nebo Jacques, či jak se ten chlapík jmenoval. I kdybychom věděli, jak se jmenoval, určitě by se ve skutečnosti jmenoval jinak. Nejsme ve špionážním filmu, jen trochu nakukujeme do života Richarda Julia Nemčoka.

Sladká Paříž. Ricci si našel práci mechanika – a čekal. Cítil v sobě dluh, závazek vůči té zemi, která ho přijala. Až jednoho dne zamířil do náborového střediska Cizinecké legie. Důstojník, s kterým jednal, mluvil polsky. Kruh se uzavírá.

 

 

Rockový klub Bunkr. Stojící čahoun Richard Nemčok, pod ním prezident Václav Havel, krásná neznámá, vlevo stojící studentský vůdce Martin Mejstřík, později zahradník, ale také senátor.

V roce 1991 otevírá v centru Prahy rockový klub Bunkr. Než byl nuceně vyklizen, dosáhl mezinárodního věhlasu. Dostal se i do bedekrů spolu s Pražským hradem, Staroměstským náměstím a Karlovým mostem.

Dvacátého prvního ledna, právě před čtvrt stoletím, je Bunkr exekutory vyklizen na základě – jak se později ukázalo – neplatného rozhodnutí správního úřadu.

Jednou mi Ricci řekl – „stát mi dluží šedesát milionů“. Dnes by to s příslušenstvím možná byla miliarda. A jindy, seděli jsme u něho na louce na sluníčku a velmi zvolna upíjeli z lahve rumu, kterou jsem koupil cestou: “udělal jsem jednu velkou chybu. Vzdal jsem se francouzského občanství. K cizímu státnímu příslušníkovi by si to tehdy nikdo nedovolil.“

Divoké devadesátky. Už i televizní seriály se o té době natáčejí.

K dějům té doby i k slavnému klubu Bunkr se vrací zasvěcený článek serveru Aktuálně.cz: 25 let od vyklizení Bunkru.

 

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8795177

Melanž

 • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

  Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

  Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

  Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

  Celý článek...  
 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz