Vzkazy

 • Fuseklíci J. K. Kučery

   

    _______________________

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.

  (red.)

   

Dnes má svátek Dorota Zítra má svátek Alexandr

Clark Gable jako Rhett Butler a Vivien Leigh jako Scarlett O'Harová ve slavném americkém filmu Jih proti Severu (Gone with the Wind) z roku 1939

Už měl jednoho Oscara, když dostal nabídku ztvárnit roli Rhetta Butlera v legendárním filmovém zpracování románu Jih proti Severu, v originále s trochu jiným názvem Gone with the Wind, Pryč s větrem. Byla z toho nominace na dalšího Oscara. V průběhu natáčení se oženil s hollywoodskou superhvězdou Carole Lombardovou, ženou jeho života. Krásná Carole zahynula v roce 1942 při letecké katastrofě – a zdrcený a nemladý jednačtyřicetiletý Clark, jako tolik amerických herců a režisérů, rukuje do armády.

 

Clark Gable a jeho žena Carol Lombardová

Možná jeho štěstí odešlo s Carol. Po skončení 2. světové války už v Americe nic nebylo, jako předtím. Na filmovém nebi začaly zářit jiné hvězdy, odlišné od frajerů s knírkem. Třeba rodící se národní hrdina John Wayne, který na rozdíl od kolegů neodešel do války, ale točil ve Státech jeden film za druhým. Na druhé straně – Wayne postupně vytvořil filmový prototyp Američana. Rovného, čestného chlapa, který nejde pro ránu daleko, kterému je rozumět a je možno se na něj spolehnout. Prototyp, po kterém dnes nostalgicky touží polovina Spojených států, jakož i po té době.

Gable natáčí v padesátých letech průměrně jeden film ročně. Nejsou to špatné filmy a ani on není špatný herec, ale něco už je pryč. A něco jakoby přicházelo.

V roce 1960 dostává Gable od režiséra Johna Houstona zajímavou nabídku – hrát stárnoucího kovboje Gaye v připravovaném snímku The Mistifs, Mustangové, po boku Malyrin Monroe, společně s Montgomery Cliftem a Elli Walachem. Scénář napsal věhlasný dramatik Arthur Miller, tehdy poměrně nepochopitelně manžel Marylin Monroe, aby zachránil jejich manželství. Miller měnil scénář v průběhu natáčení, veterán Houston po nocích pil a prohrával v kartách, Marylin neuměla texty… V srpnu 1960 přerušuje Houston natáčení a posílá Marylin na protialkoholní léčení. Zato Clark omládl. Odmítl kaskadéry, všechny nebezpečné scény natáčel sám, i scénu, v níž je 150 metrů vlečen splašeným koněm rychlostí padesát kilometrů za hodinu…

Měl to v roli, fešný kovboj stále ještě schopný velkého citu, a proti němu mladá, krásná, sama sebe hledající Marilyn… Vlastně je to příběh čtyř outsiderů, které svede dohromady právě tato okolnost. Mustangové jsou až časem doceněný neowestern, dnes film už bezpochyby kultovní.

 

Clark Gable a Marylin Monroe ve filmu Mustangové (The Misfits)

V průběhu natáčení oznamuje Clark štábu, že čeká syna. Film byl dokončen 4. listopadu 1960. Tři dny poté dostává Clark Gable těžký infarkt a o dvanáct dnů později umírá. Pro dvě herecké legendy, Clarka Gablea a Marylin Monroe, to byl jejich poslední film. Možná se filmový kovboj Gay opravdu zamiloval do krásné Roselyn. Ovšem na adresu Marylin řekl Gable: "Z práce s Marilyn Monroe jsem málem dostal infarkt. Nikdy jsem nebyl šťastnější, než po skončení natáčení!"

Nezastupitelný představitel Rhetta Butlera byl pohřben vedle své ženy Carol Lombardové na Forest Lawn Cemetry v Hollywoodu. To není slavnostní název amerického Slavína, znamená to jednoduše Lesní travnatý hřbitov. Neboť světská sláva… Však víte.

 

Clark Gable jako Rhett Butler

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6961107

Melanž

 • Únor plný jubilantů 3

  *25.2.1936 Jiří Černý (85 let), největší z českých kritiků populární hudby. Původně vystudoval stavební průmyslovku a katedru žurnalistiky FFUK; sportovní a hudební publicista (Čs. sport, Mladý svět, Melodie, Rock a pop, učitel na LŠU; v Čs. rozhlase pořad 12 (14) na houpačce (1964 - 1969) poté v klubech pořad Antidiskotéky; redigoval sborník Zpěváci před soudem (1964),napsal  Zpěváci bez konzervatoře (1966), Poplach kolem Beatles (1966), Hvězdy světových mikrofonů (1969). Nejen intelektuál, také sportovec, závodní lukostřelec, Železný muž. V roce 2020 byl uveden do Síně slávy Akademie české populární hudby.

   

  *26.2.1846, pět minut po poledni se narodil Buffalo Bill (plukovník William Frederick Cody), postrach bizonů i Indiánů. Chtěl být pohřben v městečku Cody ve Wyomingu, hrob si označil kameny a náhrobek měl být z červeného kamene ve tvaru bizona, ale vdova prý prodala asi za 10 tis. USD právo najít místo posledního odpočinku jednomu z jeho manažerů, a tak leží v Denveru, Colorado na vrcholu Lookout Mountain, a závěr jeho epitafu zní: „Odpočívá zde na vlastní žádost.“ Zemřel 10. ledna 1917.

   

   

  *28. 2. 1911 Otakar Vávra (110 let), český filmový režisér, scenárista a pedagog. Mezi jeho významná režijní díla patří filmy husitské trilogie Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem (1954–1956), Romance pro křídlovku (1966) a Kladivo na čarodějnice (1969). Během svého života natočil přes 50 hraných filmů a k téměř 60 titulům napsal scénář. Vávrova profesní kariéra odráží téměř všechny etapy české kinematografie. Období prvorepublikové, období nacistické diktatury, období zestátněného filmu v éře komunismu i období demokratické tvorby po roce 1989. Úplně posledním Vávrovým režisérským dílem se stal videoklip k albu Petra Hapky a Michala Horáčka, natočený v roce 2006, kdy bylo Vávrovi již 95 let. Zemřel náhle ve věku sto let.

   

  *15. 2. 1951 - Jane Seymour, rodným jménem Joyce Penelope Wilhelmina Frankenberg, je anglická herečka, známá především rolí Bond girl Solitaire z bondovky Žít a nechat zemřít a amerického televizního seriálu z 90. let Doktorka Quinnová. Narodila se v londýnské oblasti ve městě Hayes porodníkovi židovského původu Johnu Frankenbergovi s německými a polskými kořeny a nizozemské zdravotní sestře Mieke Frankerbergové. V sedmnácti letech přijala umělecké jméno Jane Seymour, které nosila také třetí manželka krále Jindřicha VIII. Vystudovala The Arts Educational School v hertfordshirském Tringu. Má heterochromii oční duhovky (nestejné zabarvení duhovek), její pravé oko je světle hnědě, levé pak zeleně zbarvené. Byla čtyřikrát vdaná a má čtyři děti. V roce 2000 jí královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria. Roku 2005 získala americké občanství, o tři roky později byla oceněna nadací Christopher and Dana Reeve Foundation za práci s postiženými. Žije s rodinou v Malibu v Kalifornii.

   

  *23. 2. 1901 František Korda (120 let), člen trampské osady Lone Star. Hostinský, trampský skladatel  - hudba k písním Jana Kordy Až ztichnou bílé skály, Jasmíny, Kamarádi stárnem, Nelkej kamaráde, Stará píseň, Stará vzpomínka, Tulácká romance, spolu s V. Skoupým autor hudby trampské hymny Vlajka vzhůru letí. Text napsal jeho bratr Jenda Korda.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz