Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Marian Zítra má svátek Emanuel

Clark Gable jako Rhett Butler a Vivien Leigh jako Scarlett O'Harová ve slavném americkém filmu Jih proti Severu (Gone with the Wind) z roku 1939

Už měl jednoho Oscara, když dostal nabídku ztvárnit roli Rhetta Butlera v legendárním filmovém zpracování románu Jih proti Severu, v originále s trochu jiným názvem Gone with the Wind, Pryč s větrem. Byla z toho nominace na dalšího Oscara. V průběhu natáčení se oženil s hollywoodskou superhvězdou Carole Lombardovou, ženou jeho života. Krásná Carole zahynula v roce 1942 při letecké katastrofě – a zdrcený a nemladý jednačtyřicetiletý Clark, jako tolik amerických herců a režisérů, rukuje do armády.

 

Clark Gable a jeho žena Carole Lombardová

Možná jeho štěstí odešlo s Carol. Po skončení 2. světové války už v Americe nic nebylo, jako předtím. Na filmovém nebi začaly zářit jiné hvězdy, odlišné od frajerů s knírkem. Třeba rodící se národní hrdina John Wayne, který na rozdíl od kolegů neodešel do války, ale točil ve Státech jeden film za druhým. Na druhé straně – Wayne postupně vytvořil filmový prototyp Američana. Rovného, čestného chlapa, který nejde pro ránu daleko, kterému je rozumět a je možno se na něj spolehnout. Prototyp, po kterém dnes nostalgicky touží polovina Spojených států, jakož i po té době.

Gable natáčí v padesátých letech průměrně jeden film ročně. Nejsou to špatné filmy a ani on není špatný herec, ale něco už je pryč. A něco jakoby přicházelo.

V roce 1960 dostává Gable od režiséra Johna Houstona zajímavou nabídku – hrát stárnoucího kovboje Gaye v připravovaném snímku The Mistifs, Mustangové, po boku Malyrin Monroe, společně s Montgomery Cliftem a Elli Walachem. Scénář napsal věhlasný dramatik Arthur Miller, tehdy poměrně nepochopitelně manžel Marylin Monroe, aby zachránil jejich manželství. Miller měnil scénář v průběhu natáčení, veterán Houston po nocích pil a prohrával v kartách, Marylin neuměla texty… V srpnu 1960 přerušuje Houston natáčení a posílá Marylin na protialkoholní léčení. Zato Clark omládl. Odmítl kaskadéry, všechny nebezpečné scény natáčel sám, i scénu, v níž je 150 metrů vlečen splašeným koněm rychlostí padesát kilometrů za hodinu…

Měl to v roli, fešný kovboj stále ještě schopný velkého citu, a proti němu mladá, krásná, sama sebe hledající Marilyn… Vlastně je to příběh čtyř outsiderů, které svede dohromady právě tato okolnost. Mustangové jsou až časem doceněný neowestern, dnes film už bezpochyby kultovní.

 

Clark Gable a Marylin Monroe ve filmu Mustangové (The Misfits)

V průběhu natáčení oznamuje Clark štábu, že čeká syna. Film byl dokončen 4. listopadu 1960. Tři dny poté dostává Clark Gable těžký infarkt a o dvanáct dnů později umírá. Pro dvě herecké legendy, Clarka Gablea a Marylin Monroe, to byl jejich poslední film. Možná se filmový kovboj Gay opravdu zamiloval do krásné Roselyn. Ovšem na adresu Marylin řekl Gable: "Z práce s Marilyn Monroe jsem málem dostal infarkt. Nikdy jsem nebyl šťastnější, než po skončení natáčení!"

Nezastupitelný představitel Rhetta Butlera byl pohřben vedle své ženy Carole Lombardové na Forest Lawn Cemetry v Hollywoodu. To není slavnostní název amerického Slavína, znamená to jednoduše Lesní travnatý hřbitov. Neboť světská sláva… Však víte.

 

Clark Gable jako Rhett Butler

Foto týdne

Jste náš host číslo

8795223

Melanž

 • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

  Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

  Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

  Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

  Celý článek...  
 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz