Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Pavel Žalman Lohonka

Padesát let je v lidském životě víc než podstatná část, a přesně tak dlouho se folková legenda a českobudějovický rodák Pavel Žalman Lohonka pohybuje na prknech, co znamenají svět. A tomuto nevšednímu jubileu vyhradil celý letošní rok. K dané příležitosti připravil, společně s přáteli, pro své příznivce celou řadu zajímavých počinů.

I když Žalman tvrdí, že nerad bilancuje, protože mu to připadá jako konec, jako by už dál nechtěl nic udělat, hned první ze jmenovaných počinů takovým příjemným ohlédnutím do minulosti přece jen je. Mám na mysli film s romantickým názvem Naslouchání tichu země, natočený s Českou televizí. V podstatě se jedná o hraný dokument v délce 80 minut, který jednak mapuje Žalmanovu cestu za písničkou, jednak představuje i všechny ty, s nimiž ho tato cesta svedla dohromady v jedné formaci – spoluhráče, zpěvačky, zvukaře… Pochopitelně jsou použity i chronologicky řazené archivní ukázky z dřívějších filmových i zvukových nahrávek, záběry ze Žalmanova rodiště v Pohůrce u Českých Budějovic i z jeho nynějšího tvůrčího zázemí na chatě apod. Navíc Žalmanův muzikantský portrét dokreslují svými slovy i další osobnosti hereckého a hudebního světa, jako Jiří Suchý, Marek Eben, Miloslav Donutil, Karel Roden, Jiří Černý, Jiří Pavlica a řada dalších. Na televizních obrazovkách by se měl tento snímek objevit zhruba v listopadu letošního roku, ale do artových kin přijde již v nejbližších měsících. A navíc bude k dispozici i na kvalitních DVD. Kromě jiného má být jeho promítání rovněž součástí Žalmanova jubilejního koncertního programu v některých městech. A mohu vás ujistit, že České Budějovice v tomto seznamu jsou.

Dalším krokem v tomto směru je zbrusu nové, speciální dvojalbum. První deska je tak trochu splněným přáním Žalmanových věrných posluchačů, kteří se rádi vracejí k jeho starším a oblíbeným písničkám. Takže těchto devatenáct vybraných folkových songů pod názvem Písně deštěm ohrané bylo nově natočeno jak s původním, tak i se současným Spolem. Druhou desku v albu bych zařadila do úplně jiné, poněkud netypické přihrádky. Je věnována Jiřímu Suchému a Jitce Molavcové, jejichž přátelství si Žalman nadmíru cení. Jedenáct písniček nahraných s big-bandem v džezových aranžích Radima Sládka (mimochodem další Českobudějovičák) nese název Zavěšený kafe a bude se příhodně křtít v pražském Semaforu.

A chybět nebude ani kniha – tedy přesněji řečeno reprezentativní zpěvník se zhruba 180 písničkami z tvůrčí Žalmanovy dílny. „Najdete v něm písničky z mého raného období, přes moje pseudolidovky, tak i věci ze současné doby. A nevynechal jsem ani písničky poplatné mému trampskému mládí,“ představuje Žalman obsah nového zpěvníku se zajímavou grafikou Honzy Hlaváče a dokumentárními fotografiemi z autorova archivu.

Opomenout v této souvislosti nemohu ani pravidelnou rozhlasovou rubriku na stanici České Budějovice v pořadu Pavlíny Jíšové. „Tento cyklus běží již od začátku roku a v každém ze dvaapadesáti pořadů je použitá jedna vybraná písnička a já k ní vyprávím, jak a proč vznikla, či jaká příhoda se k ní váže,“ konkretizuje aktuální rozhlasovou prezentaci Žalman. 

Jubilejní koncertní šňůra pak naplno vypukne sice až v květnu, ale pár koncertů na toto téma už Žalman se svou kapelou odehrál již v prvních měsících roku. Série vystoupení potrvá až do listopadu a v nabídce během koncertů bude figurovat jak jedinečný zpěvník, tak DVD se zmiňovaným filmem.

„Rozhodně nehodlám sedět na lavičce a krmit holuby,“ tvrdí Pavel Žalman Lohonka na otázku, co bude dál. „Cítím se zdráv jak fyzicky, tak psychicky, pořád mám rád muziku, pořád mám inspiraci k novým písničkám a snahu jít dál. Odmítám přešlapovat na místě a těžit z minulosti, stále mě to nutí hledat nové a nové podněty, nové cesty… A dokud mne budou lidi chtít poslouchat, tak budu i hrát...“   

 

Foto: www.zalman.cz

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237394

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz