Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Michal Zítra má svátek Jeroným

Ve věku 70 let a deseti měsíců zemřel písničkář Stanislav Jan Wabi Daněk. Jeho téměř padesátiletá úspěšná hudební kariéra začala vítězstvím sokolovské skupiny Plížák na západočeském předkole Porty na jaře 1971. Téhož roku na celostátním finále Porty triumfovali Plížáci znovu s repertoárem svého zpěváka, na levém křídle stojícího Wabiho Daňka. Zpěváka, jenž hrál a zpíval se zavřenýma očima. Tehdy v Karviné se definitivně prosadila na hudební scéně nová kategorie - moderní trampská píseň.

Se zlínskou skupinou utajených skautů Rosa je třemi písničkami zastoupen na přelomovém supraphonském sampleru Písně dlouhých cest. Na profesionální hudební scénu vstoupil suverénně albem Rosa na kolejích, které se v roce 1983 natáčelo v brněnských rozhlasových studiích a v Supraphonu vyšlo o rok později.

Když přišel ve Zlíně do hudební školy učit se na kytaru, řekl mu učitel při pohledu na jeho ruce zápasníka, aby se raději věnoval dechovce. Wabi nicméně dokázal sedět šest až osm hodin denně a cvičit na kytaru. Sám o sobě říkal, že je mizerný zpěvák a průměrný kytarista, ale pravda to nebyla.

Splnila se mu řada snů - zahrál si na jednom pódiu se svým velkým americkým vzorem Krisem Kristoffersonem i nedávno zesnulým Tomem Pettym. LP Rosa na kolejích dosáhla  s reedicí na čtvrt milionu výlisků. Autorsky dokázal překročit půdorys trampské písničky ke sdělnosti folku a v posledních dvou albech s Ďáblovým stádem až někam k blues rocku. Jeho první elpíčko Rosa na kolejích bylo ve své době znalci označováno za nejlepší album české country (!). Mistrně se naučil zacházet s hlasem - nebyl velký rozsahem, ale měl úžasný témbr. Wabi to věděl, už jednou vyhověl nabídce, a namluvil text k mému filmovému dokumentu Poslední setkání. Týkal se tragické smrti čechokanadského muzikanta Luboše Lampy Dvořáka kousek od jihočeské Hluboké. Shodou okolností byl Wabi první, kdo mi pozdě večer tu zprávu telefonoval.

Skvěle namluvil komentáře k rozsáhlému dokumentárnímu cyklu České televize Zvláštní znamení touha. Ve středu 22. listopadu měl ve zvukovém studiu na Kavčích horách namluvit komentář k navazujícímu dokumentu ČT Letokruhy na kanadských sosnách, věnovanému českým trampům v USA a Kanadě. Když jsem mu po návratu ze zámoří začátkem září volal, seděl v ordinaci. Wabi mě ujistil, že do listopadu bude určitě v pořádku.

Poslední dny byl s rodinou doma na pražské Letné. Se svou milující ženou Evou, její sestrou Lenkou, dětmi,  kamarády. Pozdravit ho přišli Věra Martinová, Pavlína Jíšová, Samson Lenk, Robert Křesťan s Lubošem Malinou...

Když nám někdy bylo s mou ženou Janou hodně zle, když jsme ze sebe stírali dotyk se zlem a idioty, říkali jsme si - proč se probůh raději nestýkáme s hodnejma lidma? Třeba s Wabim Daňkem?

Jeden z nejslušnějších lidí, co jsem znal, odešel dnes odpoledne. Odešel klidně, uprostřed milujících lidí.

 

    

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6649435

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz