Dnes má svátek Jan Zítra má svátek Ivan

 

Bob Frídl - písničkář, zpěvák, kytarista a skladatel. Narodil se 13. listopadu 1947 v Praze. Od mládí se protloukal úplně sám, o matku přišel už v 16 letech a otce nepoznal vůbec. Učil se slévačem, chtěl být fotbalistou, ale stal se zpěvákem. Jeho hudební kariéra začala koncem šedesátých let, po vzoru Boba Dylana hrál na kytaru a na foukací harmoniku a vypůjčil si od něj i umělecké jméno.

Od roku 1971 začal pravidelně vystupovat a jeho popularita stoupala. Zpočátku zpíval a hrál sólově, později několik let spolupracoval s pěveckým sesterským duem Martha & Tena a s hudební skupinou Jana Sochora. Kariéra tohoto charizmatického zpěváka dosáhla vrcholu v roce 1972, když se umístil na čtvrté příčce Zlatého slavíka - hned za Gottem, Matuškou a Neckářem.

 

V polovině 80. let se Bob Frídl vystěhoval s rodinou do Řecka, kde podnikal v cestovním ruchu. Po listopadu 1989 přijížděl pravidelně do Čech a v roce 2000 se vrátil natrvalo. Šlo nejen o návrat do vlasti, ale i o návrat umělecký. A dařilo se mu. Zpíval, hrál, vystupoval v klubech a přemýšlel o dalším cédéčku. Jeho plány však zhatila těžká nemoc, které uprostřed tvůčí práce ve svých pětašedesáti letech podlehl.

 

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9692722

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz