Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Michal Zítra má svátek Jeroným

Naložím listí, odložím hrábě, založím oheň, vyložím listí, přiložím do ohně, vložím tam brambory, proložím natí, uložím kolečko, k němu doložím hrábě, předložím problém hladu, podložím stůl, na něj položím talíř – a pak se složím.“ Takhle si s češtinou uměl hrát jenom Luděk Nekuda (*10. října 1942 – † 10. 3. 1988).

Rodina s hornickou tradicí pro synka neplánovala uměleckou kariéru. Maminka z něj chtěla mít lékaře, tatínek jej viděl na vysoké báňské škole. Nakonec studoval ruštinu a hudební výchovu na ostravské pedagogické fakultě, kde se svými spolužáky založil divadélko Pod okapem. Zpíval, hrál na trumpetu, po vzoru Osvobozeného divadla psal dialogy a k nim písničky. Začal se objevovat v rozhlase a v televizi, až přišla nabídka z říše snů – pražské Divadlo Semafor. Stal se prestižním rozhlasovým moderátorem. Pak vyměnil mikrofon za místo dramaturga v Československé televizi. Ve svých pořadech si pohrával s češtinou jako dokonalý slovní artista.

 

 Nekudova Sešlost, kde vystupoval společně s Jiřím Císlerem, vešla do dějin televizní zábavy. Skromný klubový pořad to neměl vůbec jednoduché. Nebyla to masová zábava, chyběla ideologie a hosté z „první ligy“. Nechyběl ale jemný inteligentní slovní humor. Za Nekudův předčasný odchod ze světa mohla vlastně taky Sešlost. Toho březnového dne roku 1988, kdy Nekudovi šéfové už poněkolikáté neschválili scénář a označili ho za „společensky nepřijatelný“, šel zapít vztek a žal k sousedovi. Při návratu se zřítil ze schodů. O čtyři dny později zemřel. Až poté lékaři přišli na to, že měl naraženou přední část lebky a lehké krvácení do mozku.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6649324

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz