Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Olivie a Oliver Zítra má svátek Bohumil

Miroslav Donutil na večeru Franty Kocourka v Brně

Ve chvalně známé restauraci Na statku v Jevanech na něho přišla řeč. - „nekecej, tys ho znal?“ zeptal se mě užaslý štamgast. - V rozhovoru se šiřitelem hantecu Janem Hlaváčkem překvapeně zvolal zkušený televizní moderátor Martin Veselovský - „počkejte, ten Franta Kocourek opravdu existoval?“ Protože kdekdo si může myslet, že si Frantu Kocourka vymyslel herec Donutil. Zasvěcení ale vědí své - co když si Franta Kocourek vymyslel herce Donutila? Protože tento legendární silák, zápasník, herec, básník a písmomalíř, univerzální jako soustruh a absolutní jako hrachová polévka (básník Jan Novák) opravdu žil a v těchto dnech by se dožil sedmdesáti.

Frantova tradice v městě Brně stále žije. Stará se o to nejen Miroslav Donutil, ale i bývalý silákův asistent a dnes úspěšný podnikatel František Kocman. Vzpomínka na siláka  Frantu v režii asistenta Franty zaplnila celý sál legendárního klubu Šelepka v Brně. Včetně Kocourkovy rodiny - asi by se divil, že jeho vnuci jsou snědí a mluví španělsky.

 

Franta Kocourek mladší se svou kostarickou rodinou

Franta Kocourek prožil neuvěřitelně pestrý život. S Divadlem na provázku i sám se sebou projel kus světa, v jakémsi nočním klubu v Rakousku mu nějaký Tyrolák přivolaný z publika prorazil železnou palicí lebeční kost, protože  se netrefil do kamene na Františkových prsou... Frantu ošetřili v nemocnici, uložili na jednotku intenzivní péče - a on tajně odjel s manažerem P. dokončit vystoupení. Další číslo bylo sekání špalku na hlavě. Franta Kocourek.

Jak už jsem jednou napsal - když Franta zemřel, plakalo celé Brno. Viděl jsem to na vlastní oči. Na vlastní plačící oči. S Mirkem Donutilem jsme se v tiché debatě u pánských toalet shodli v jednom. Asi to tak mělo být. Asi je to správně, Franta zemřel brzo, ale mlád a na vrcholu sil. Zemřel milován, na výletě v kruhu přátel a své rodiny. Co víc si přát? Jak je silákovi, když už nemá sílu? Co je po silákovi, když už neohne traverzu? Když už nevyjde do schodů? To vše potkalo spoustu lidí, a možná to potká i nás,. Ostatně, kdy jste naposledy ohnuli traverzu?

Franta Kocourek měl sedmdesát. Všechno nejlepší, kamaráde! Bylo by lepší, kdybys byl s náma - ale vzpomínáš, jak třeba tenkrát v Kazachstánu...? Nebo jak jsme s Rudym Kovandou vyrazili na noční turné po brněnských bytech? Nebo jak jsme seděli za úplňku pod hvězdami v Bílých Karpatech? Nebo jak jsem ti v lednu dal motorku Jawa 250 a pak jsme ji tlačili nočním Brnem v rozbředlém sněhu až k vám na Mlýnskou 9a, a tramvaje a taxíkáři nám dávali přednost a řidiči volali - zdar Franto, co je tohle zas za volovinu? To bylo srandy, je nač vzpomínat!

Máme tě rádi, Františku.

 

 

Řecká skupina Promethéus, věrní přátelé Franty Kocourka

 

František Kocourek nejmladší, původem ze Střední Ameriky, zpíval řecky s řeckou kapelou

 

Franta Kocourek má převtělení - pokračovatele Frantu Šebelu, který nejen převzal Kocourkův repertoár, ale je mu i neobyčejně podobný

 

Vpravo obětavý pořadatel František Kocman. Byl by to večer samých Františků, kdyby průvodce večera Eliáš nebyl Jindřich

 

 Shůry se na nás dívaly tři nesmrtelné postavy brněnské nonkonformní kultury šedesátých až osmdesátých let - zleva Franta Kocourek, uprostřed tvůrce legendárního klubu Šelepova No 1 Miloš Bernátek, vpravo podivuhodný zpěvák Rudy Kovanda.

 

 

Obětavý Laďa Kerndl by měl šetřit hlasivky, ale tentokrát je opravdu nešetřil

 

Tibor Lenský, swingový zpěvák, hlavně ale dlouhá léta manažer Orchestru Gustava Broma. Stál i za vtělením této vyjímečné kapely mezi soubory Českého rozhlasu.  Tiborova zpěvácká kariéra začínala už koncem 50. let minulého století.

 

Osobitý Roman Venclovský, zpěvák a autor brněnského Folk teamu.

 

Radek Rettegy je frontman Los Brňos, kapely, u jejíhož vzniku stál Franta Kocourek. Doprovázela Rudyho Kovandu s repertoárem, který neměl mnoho slov a připravoval ho právě František. Byly to skvosty jako Horalé z nížin, Blues Juice (čti Blús džús), V zátočině užovka aj. Los Brňos a Radek R. zpívají výhradně v hantecu, podřečí, jemuž už nerozumějí ani dnešní mladí Brňané.

 

Zleva rocker Pavel Váně, vpravo dokumentarista a muzikant Jiří Vondrák. Stejně jako v případě Romana Venclovského i zde se fotografovi nevešel houslista Pavel Kopřiva. Na samostatném snímku jsme pana doktora Kopřivu nenašli.

 

Co tenhle klub pamatuje, to už si skoro dnes nikdo nepamatuje. Někdy je to škoda, někdy je to tak lepší. Klub někdy ožívá paradoxně vzpomínkami na zesnulé.

Foto Igor Zehl

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6654078

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz