Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Otýlie Zítra má svátek Zdislava

 Dvacáté sedmé pokračování rozhlasové Country pohody

 „Okemah bylo jedno z  nejrozezpívanějších, nejroztančenějších, nejprochlastanějších, nejprostopášnějších, nejuječenějších, nejucouranějších, nejupovídanějších, nejrozesmátějších, nejuplakanějších, nejprostřílenějších, nejbezohlednějších, nejkrvavějších, nejhravějších a všemožně nejvyzbrojenějších rančersko farmářských městeček  celé Oklahomy, protože  bylo jedním z prvních, které se rozvíjelo díky mohutnému rozmachu petrolejářství“. Tímhle originálním, naprosto vyčerpávajícím, zdánlivě nemilosrdným, ale pravdivým  způsobem vzpomíná na své rodné město jedna z nejpozoruhodnějších postav americké country a folku -Woodrow Wilson "Woody" Guthrie (14. července 1912 - 3. října 1967). Stejně originální byla i jeho životní i umělecká pouť

Je tak trochu ironií, že muže, kterého uznávali posluchači a návštěvníci koncertů největších měst jako legendu americké country déle než čtvrt století, většina country fanoušků prakticky dodnes nezná. Ale kdo je alespoň trochu spravedlivý musí přiznat, že o to, že lidé ve velkých městech zaznamenali, že taková hudba vůbec existuje se zasloužil Woody Guthrie mnohem víc než kterákoli country hvězda. Složil na tisíc písniček a balad, napsal stovky povídek, článků a dopisů a tři novely, v nichž vylíčil každodenní život venkovanů. Měl duši neklidnou a boty z toulavého telete, miloval dálky a volnost a srdce měl větší než celá Oklahoma. 

   Přestože je Woody nerozlučně a prakticky výhradně spojován se světem folku, byl ve svém základu ryzím country zpěvákem, který se důkladným pozorováním svého okolí, mimořádnou vnímavostí a především schopností svá pozorování uvážlivě zhodnotit, stal se i osobitě spravedlivým folkovým psychologem a filozofem. Téměř všechny písničky, které se spojují s jeho autorstvím jsou „pouze“ nová textová zpracování a nové úpravy tradičních lidových melodií. Prakticky celým jeho repertoárem prostupuje neskrývaný vliv Carter Family. Jejich  Wildwood Flowerpředělal na „The Reuben James“, odrážející aktuální události 2. světové války, slavný „Wabash Canonball“ se v jeho zpěvníku změnil na The Big Grand Coulee Dama  jeho bezpečně nejznámější This Land Is Your Landzpívala Carter Family na deskách už v roce 1928 pod názvem Little Darling, Pal Of Mine.

   Jeho pozoruhodná a vlastně nenapodobitelná písničkářská cesta začala v roce 1931, to mu bylo devatenáct, kdy se odstěhoval za svým otcem do texaského městečka Pampa, které právě začalo rozkvétat díky petrolejářům. V roce 1933 se poprvé oženil a založil The Corn Cob Trio. Zatímco velká krize, vládnoucí tehdy celé Americe, nedávala velké šance, aby se muzikou uživil, písečné bouře, které zasáhly „velké planiny“ v roce 1935 jakkoli nesmělé hudební plány zničily. Proto v roce 1937 zamířil, stejně jako tisíce dalších zchudlých farmářů z Oklahomy, Kansasu a Tennessee, do Kalifornie. Stejnou trasou táhl i jeho bratranec Leon Jerry "Jack" Guthrie (13. listopadu 1915 - 15. ledna 1948). V 30. létech, jak jsme si už řekli i ověřili, bylo rádio pro hillbilly muziku mimořádně úrodnou plání. Jimmie Rodgers, Carter Family, Bob Wills a desítky dalších roznášeli své písničky po rozhlasových vlnách americkým Jihem a Západem.  Woody a Jack se proto rozhodli, že zkusí z muziky taky něco vyždímat. Ovšem každý hrál a zpíval jinak. Zatímco Jack se viděl v Rodgersovi, a naučil se dokonce jódlovat, Woodyho styl vycházel z odlišné tradice Carter Family. Takže když zpíval Jack, doprovázel ho Woody obvykle na harmoniku a při Woodyho písničkách hrál Jack na housle nebo kytaru. Zásadně nezpívali žádnou písničku společně. Několikrát hráli s populárními Beverly Hillbillies a 19.4.1937 se jako „The Oklahoma and Woody Show“ objevili v programu populárního Hollywoodského country rádia KFVD. Samozřejmě bez honoráře. Tím byla podle tehdy běžné rozhlasové filozofie propagace jejich koncertů. Na obživu to tedy nebylo. Zatímco Jack si našel práci na stavbě, Woody tohle řešení nekompromisně zamítl a do programu, v němž teď po dvou měsících zůstal sám, angažoval Maxine „Lefty Lou“ Crissmanovou. Společně s ní pokračoval jako „The Woody and Lefty Lou Show“ a občas přivítal Jacka jako svého hosta. V té době složil také písničku „Oklahoma Hills“. Nikdy ji sice nezpíval, ale každý ji mohl najít v brožuře, kterou prodával na koncertech.

V roce 1939 odešel do New Yorku a o rok později nahrál pod dohledem folkloristy Alana Lomaxe (31. ledna 1915 - 19. července 2002) proslulou sérii rozhovorů a písniček pro Kongresovou knihovnu. V roce 1941 se stal členem levicově orientované vokální skupiny Almanac Singers. To je ovšem už přece jen jiná historie.

Ale co se v roce na konci roku 1944 najednou nestalo.

Jack Guthrie tehdy hledal něco, čím by ohromil kormidelníky gramofonové firmy Capitol. Odkudsi vyštrachal Woodyho letitý zpěvník a v něm našel Oklahoma Hills. Aby udělal dojem, a možná i proto, že Woody vždycky tvrdil, že všechny jeho písničky patří všem, vydával ji za vlastní skladbu. V roce 1946, se objevila na deskách a když vyletěla na vrchol žebříčku Billboardu všiml si i jinak mimořádně benevolentní a tolerantní Woody Guthrie, že místo něj je jako autor uveden Jack. Začaly tahanice a dohadování, ale protože to bylo hodně na dálku přistoupil nakonec Woody na Jackovo tvrzení, že kdyby ji neobjevil a nenazpíval nikdo by po ní ani nevzdechl. A ponechal Jackovi na věčné časy polovinu autorství Oklahoma Hills.

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6879518

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz