Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek René Zítra má svátek Zina

Pavel Vrba

Jakkoliv byl úspěšný textař a básník Pavel Vrba otevřený krásám přírody a jejímu inspirativnímu kouzlu, jeho prioritním teritoriem byla vždy bezesporu Praha. Tu měl nejen načtenou a nakoukanou ve stovkách jejích proměn a nálad, ale také zažitou hluboko pod kůží. Byla de facto jeho součástí, jeho trvalou láskou i okouzlující milenkou. Laskavým spočinutím v konejšivé náruči hospůdek a vináren, magickou vůní i chutí hořko-slaných příběhů, stále se připomínajícím kouzlem  minulých věků, nostalgickým ohlédnutím i rozervanou kafkovskou výzvou. A jak napsal on sám v úvodní stati, byla pro něho i hudbou, „v níž se vznešené pozounové fanfáry mísí s agresivním zvukem rockové kytary“. To vše si čtenář uvědomí hned v první fázi, když otevře výpravnou barevnou publikaci Moje Praha, kterou vydalo prestižní nakladatelství Naše vojsko a která byla pokřtěna, za účasti dlouhé řady osobností z hudebních a hereckých kruhů, Na Lávce pod Hradčany v posledním říjnovém dnu.

Nezůstalo však jen u plasticky vystavěných obrazů ze slov Pavlových veršů a prozaických statí, větší část knihy tvoří totiž barevné fotografie Pavlova přítele - Miloše Schmiedbergera, které mají stejného ústředního jmenovatele. A tím je, jak už bylo řečeno - Praha. Praha objevovaná, Praha zapomínaná, Praha vzývaná a milovaná! Tenhle jedinečný projekt nosili oba – básník i fotograf – v hlavě a v duši celá léta a nepochybně by k jeho realizaci i došlo už před několika roky, kdyby Pavel nečekaně neodešel psát své texty na nebeskou tabuli. Naštěstí se i tohoto odloženého odkazu ujala Pavlova trpělivá a houževnatá žena Marie a zasloužila se o to, že nevšední nákladná publikace skládající hold magické, nesmrtelné Praze, spatřila světlo světa.

Schmiedbergovy fotografie však rozhodně nejsou pouhými dokumentárními ilustracemi k Vrbovým básním a prozaickým esejím - jsou jejich rovnocenným a na stejnou citovou vlnu  naladěným protějškem. Vlastně i Miloš Schmiedberger tak psal přes hledáček aparátu své verše a vyznání, ve kterých emoce okoření poutavé, proměnlivé hry světla a stínu, nezvyklý úhel pohledu, ale hlavně fotografův cit pro zachycení neopakovatelnosti chvíle a schopnost zachytit ten správný prchavý okamžik z výseče času. Jako by tím dokresloval Pavlovu niternou ódu na jeho jedinečné město měst. Krok za krokem, ruku v ruce tak kráčejí Prahou slova a obrazy, nacházející sluncem zalitou, dojímavou, staletími patinovanou omšelou krásu i stinná, tajemná zákoutí duše, a staví jí svůj nevšední papírový chrám. Sem tam se mezi tím vším mihnou i tváře anonymních souputníků či známých osobností, které vstoupily, a nejednou, do života obou autorů předními dveřmi.

A nemůžu opominout ani mimořádný bonus tohoto záslužného projektu, kterým je připojené CD s názvem Královská cesta Pavla Vrby s nahrávkami z jeho tvorby - ať už se jedná o  písničky či profesionální recitaci. Takže z tohoto záznamu uslyšíte Pavlův odkaz v podání Michala Pavlaty, Miroslava Donutila, Evy Olmerové, Oldřicha Veselého a jeho E-Bandu, Jiřího Krampola, Vladimíra Čecha, Marty Kubišové Petra Spáleného a Apolla či Lucie Bílé. Tím kniha získává v podstatě i třetí rozměr - a to zvukový. A pokud se vám bude líbit tak jako mně, můžeme mluvit ještě o rozměru čtvrtém – o ozvěně našich duší...       

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6742074

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz