Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

Z archivní krabice fotek na mne nedávno vypadly dvě, zachycující dvě hudební vystoupení. Ta výmluvnější zobrazuje sestavu, která nesla postupně názvy Skiffle Kontra, pak Český skiffle a posléze - nejspíš pod stejným tlakem, který přeměnil Greenhorns v Zelenáče a Rangers v Plavce(!) –  pěkně slušně - Žáci. V obsazení Jiří a Petr Traxlerovi, Heda Hošková a vynikající basista Pavel Kozel po léta s velkým úspěchem, začasté provázeni rovněž mimořádně oblíbeným Miroslavem Horníčkem, produkovali repertoár, vycházející z lidové slovesnosti, městského folkloru, kramářských písní, ale i třeba italské renesanční písňové tvorby, dělnických, společenských či divadelních zpěvů minulosti.

Jistě – nešlo o témata za totality ideologicky nějak zvláště riskantní, rozhodně však také nebylo lze je řadit k socialisticko budovatelským popěvkům typu „teď už máme co jsme chtěli“, či „přes spáleniště, přes krvavé řeky“…

 

 

Na druhé fotce pěje Standa Profant (vpravo) z Údolí raků v duetu s mou maličkostí na podiu někde v jižních Čechách – viz neumělý symbol psohlavců nad námi – a nemohlo jít, jak stoprocentně pamatuji o nic jiného, než buď trampskou či country skladbu a nebo přímo o rock´n roll. Nic jiného jsme tehdy nejen nechtěli hrát, ale ani pořádně neuměli.

 

 

Nu a jak z fotografií vidno, aniž bychom měli šanci to jakkoli ovlivnit, jak Skiffle, tak my dva hřímáme do éteru pod velmi výmluvnými ideologickými deštníky. Zkrátka bolševik nic neponechal náhodě. Na okraj však nutno poznamenat – publikum nepřišlo přečíst si ty pozoruhodné slogany, které měly platit „na věčné časy“, ale naopak poslechnout si muziku, očividně s nápisy nad našimi hlavami nemající nic společného. Jen si člověk – když se tak porozhlédne po současném českém dění – nemůže nevzpomenout na jiný folkařský výkřik: …vraťte mi nepřítele a jděte do…  Jako by tu snad, nedejbože, ten sjednocující nepřítel chyběl…

PhDr. Miroslav Navara je mezinárodní novinářský činitel; v 60. letech minulého století jeden z průkopníků tzv. moderní trampské písně, člen osady Zlatý klíč a skupiny Hoboes, jejíž název podle všeho vymyslel.

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6741143

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz