Vzkazy

 • Medvědí česnek - recepty

  Medvědího česneku si sice v kuchyni užijeme jen krátce, ale stojí to za to. Možností jak medvědí česnek v kuchyni využít je celá řada. Jako tip přinášíme několik receptů.

  Celý článek...  
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

   

    _______________________

   
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Aleš Zítra má svátek Vincenc

Šli jsme s Tonym Linhartem a jeho Monikou lesní cestou. Z louky před námi zněla hudba. Neobyčejná hudba – byla mnohohlasá a přesná, jako by ji řídil metronom. Neviditelný metronom. Odkvetlý český politik by možná řekl - neviditelná ruka metronomu. Ti muzikanti taky nebyli obyčejní: většinou bluegrasáci, ale i trampové. Dost často hráli na nástroje vyrobené firmou Čapek. Ta značka má zvuk po celém západním civilizačním okruhu. Nástroje v ní vyrábí Rosťa Čapek, syn Jana Krisťáka toho jména a nejhezčí dívky z Písku, Jarky Čapkové.

 

 

Odpoledne na louce 

Ani ta louka není docela obyčejná. Krisťák s Jarkou se vzali v roce 1964 na Staroměstské radnici v Praze, ale svatební oslava, dá-li se to tak říct, proběhla zde. V legendárním dokumentu Potlach ji zachytil režisér Pavel Brezina. Zde byla vyhodnocena ona legendární sázka, jestli Krisťák doveze sem do Cikánského dolíku v hlubokém lese piáno. O plnovous tehdy přišel Wabi Ryvola, ořezán napřed dýkou, snad i osekán na špalku sekerou a až pak teprve vyholen. A všichni byli mladí, jak se zpívalo v dobové písni, byl přece teprve rok 1964. Jak že je to dlouho? Že by už víc, než půl století?

    Ta příhoda s piánem, s kterým Krisťák prostě přijel z Prahy autostopem (!!!), byla jedním z trumfů v nastávající bitvě o prosazení moderní trampské písně, kterou bratři Ryvolové a Kapitán Kid psali a zpívali, a interpretovali ji i Krisťákovi Mohykáni, první vítězové Porty v roce 1967. Legenda šla světem, dokonce až do té podoby, že Kapitán Kid vynesl ten klavír v divoké vichřici na vlastních zádech na hřeben Jizerských hor, aby tak staromilcům dokumentoval, že klavír je typický trampský nástroj.

    Taková je to louka. Kde jinde by měl vzplát vzpomínkový oheň na Honzu Čapka, obecně zvaného Krisťák?

 

 

Rovnou z Old Boys Expedition přijel Sandy Nosek (vlevo). Pozoruhodná osobnost – hudební publicista, olomoucký rozhlasový redaktor, muzikant, nositel Zlaté Porty… Uprostřed spoluautorka Stáňa, vpravo autor tohoto článku

 

 

Uprostřed usměvavý Petr Brandejs. Několikanásobný banjista roku, osm let hráč brněnských Poutníků, předseda české bluegrassové asociace, jedno období dokonce prezident Evropské bluegrassové asociace… Vlevo kontrabasista Paběrků Čiksika, nahoře klasik Marko Čermák. Zahaleno vůní Brandejsovy tullamorky

 

Paběrky Marko Čermáka s Markem Čermákem (vpravo)

 

První ročník festivalu Porta v roce 1967 v Ústí nad Labem vyhráli pražští Mohykáni s Jarkou a Honzou Čapkovými, Láďou Bartákem a dalšími. Zatímco Krisťák se o něco později začal zabývat projektem první dívčí country kapely v Evropě, na Mohykány navázala skupina Scarabeus s frontmanem Láďou Bartákem (Scarabeové na snímku, Barták druhý zprava). Hráli nový žánr, tzv. moderní trampskou píseň – díla bří Ryvolových, Kapitána Kida, písničky na tělo jim psal další člen Hoboes Míra Navara. Vítězili na Portách (i nad Hoboes a Kpt. Kidem), vyšel jim gramofonový singl, podle všeho byli na počátku úspěšné kariéry, stejně jako další laureáti Porty Greenhorns a Rangers- Plavci. V roce 1970 jsem jim v Brně připravil vyprodaný koncert, možná jejich první mimopražský s výjimkou Porty, jemuž zřejmě předcházelo natáčení ve studiu Čs. rozhlasu v Brně. Stejně jsme to udělali i nedlouho před tím s Hoboes – natáčení, večer pak koncert. Jenže život hudebních skupin nemusí být dlouhý. Scarabeově se znovu dali dohromady po Listopadu, letos mj. hráli na obou Portách v Ústí n. Labem i v Řevnicích. Teď stojí s nezvyklými akustickými nástroji na louce na Montaně u Čapků. Uprostřed zpěvačka Radka Nýdlová. Nepodezírejte ji z dlouhověkosti, je o generaci mladší, než otcové zakladatelé.

 

Stavěl jsem si nahoře v lese nad údolím stan, když Rosťa Čapek začal shánět muzikanty, kteří by zahráli Vlajku. Tony Linhart, Marko Čermák, Jarka Čapková ji znají notoricky, avšak byli pověřeni zapálením slavnostního ohně. Jediný z přítomných, kdo znal trampskou hymnu, byl bluegrasák Brandejs. Výkonem byly společně s ním pověřeny i tyto dvě dívky – Stáňa Nodlová a Radka Nýdlová. Připojil se i brněnský banjista Merlin, kterého budete znát z hraní s Karabinou nebo Rowers. Obě dívky přijaly tuto výzvu jako poctu. Vlajku zpravidla hrávají ti nejváženější muzikanti. Kdy si ji taky zahrajete s prezidentem?

 

Rosťa Čapek, Monika a Tony Linhartovi

 

Vzpomenete si? Trio původních Schovanek, napřed vlastně Krisťákových schovanek, jenže Krisťák zněl soudruhům příliš katolicky. Zleva Vanda Čehovská, Eva Plochová, Jarka Čapková. Letmý návrat do 70. let minulého století, časů jejich slavné éry

 

K ránu spějící noční hraní. Zleva Petr Brandejs, Fedor Skotal, Radka Nýdlová. V popředí Vlaďka Čermáková, okolo mnoho  banj. Banjí? Banjií? První pád banjo.

 

Ráno po pár hodinách spánku, stranou za americkým jeepem, který tehdy před sedmdesáti lety dojel z Normandie až do Čech. Nahoře na džípu pro jistotu zůstal lehký kulomet. Nejsou ti bluegrasáci vlastně fajn romantičtí kluci?

 

Na shledanou!

 

Foto Stáni Koucká Nodlová, Mišelín a kamarádi

 

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

7079165

Melanž

 • Dubnoví oslavenci I

   

  * 3. 4. 1961 (60 let) Eddie Murphy, Edward Regan Murphy se narodil v Brooklynu v New Yorku, USA), americký herec a komik. Murphy byl součástí obsazení Saturday Night Live během let 1980 až 1984. Pracoval jako stand up komik a umístil se v žebříčku Comedy Central 100 Nejlepších komiků všech dob na 10. místě. Za své herecké výkony získal několik nominací na Zlatý glóbus a v roce 2007 cenu získal v kategorii nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za výkon ve filmu Dreamgirls.[1] Mezi jeho nejvýznamnější filmy patří Cesta do Ameriky, Policajt v Beverly Hills a též Záměna. Murphy také propůjčil svůj hlas oslíku ze série filmů Shrek. V některých filmech hrál dokonce více rolí najednou, například ve filmech Zamilovaný profesor nebo Norbit. Do češtiny je Eddie Murphy nejčastěji dabován Oldřichem Kaiserem, Zdeňkem Mahdalem a Tomášem Juřičkou.  Eddie má svou hvězdu v hollywoodském chodníku slávy.  

   

   

  *9. 4. 1891 (130 let) Vlasta Burian, vlastním jménem Josef Vlastimil Burian, Král komiků, český divadelní herec, režisér, zpěvák, divadelní ředitel, sportovec, podnikatel, filmový herec němé i zvukové éry filmu, který se díky své nespoutané živelnosti, improvizaci a potřebě být všude první vypracoval mezi skutečné hvězdy českého filmu, divadla i rozhlasu. Byl jedním z nejpopulárnějších herců za první republiky, po válce byl však neprávem nařčen z kolaborace. Společnost jej znala jako zábavného společníka, v soukromí byl však melancholický, náladový, trpěl maniodepresivními stavy. I proto se často uzavíral ve své vile v Dejvicích. Každodenně sportoval, ve své vile měl velkou tělocvičnu a u vily bazén, tenisový kurt a bohatě vybavenou kuchyni, kde měl nejlepšího českého kuchaře své doby, Jaromíra Trejbala. Ráno se projížděl na kole a pořádal přátelské tenisové zápasy i mimo Prahu (na pražské Klamovce si například zahrál několik tenisových zápasů s dvojnásobným mistrem světa Karlem Koželuhem). Byl také velkým mecenášem sportovců, jak profesionálních (sponzoroval také národní cyklistické mužstvo), tak amatérských. Dnes už téměř neznámá je vzpomínka pamětnice, která jej viděla, jak hází nezaměstnaným dělníkům, kteří hráli fotbal se starým roztrhaným míčem, nový míč. V letech 1914 až 1920 aktivně hrál za AC Sparta jako prvoligový fotbalový brankář. Smutný starý muž zemřel 31. ledna 1962. Zchudlý milionář musel jezdit po trochu potupných estrádách pro pracující. Ale jeden vtip si neodpustil – vstoupil na jeviště, pokrývku hlavy zavěsil na věšák a řekl – pověsíme čepičku. Alexej Čepička byl obávaný minstr obrany a Gottwaldův zeť.

   

  *16. 4. 1961 (60 let) Jiří Plocek, jemný, avšak pracovitý intelektuál, publicista, hudebník a hudební redaktor. Vystudovaný biochemik pracoval několik let v akademickém výzkumu, s rodinou byl na stáži v USA. Jak říká legenda, po návratu do vlasti chtěl dále mluvit s dětmi anglicky, aby o tuto znalost jazyka nepřišli. Děti prý odmítly – nebudou mluvit s člověk s tak těžkým přízvukem. Profesionální hudebník (skupina Poutníci), po odchodu Roberta Křesťana a Luboše Maliny založil vlastní skupinu Teagrass. Hudební producent a vydavatel (vlastní vydavatelství GNOSIS BRNO provozoval v letech 1995-2005 ). V letech 2006-2016 pracoval v Českém rozhlase Brno jako hudební redaktor a dramaturg. Jako publicista přispíval do Literárních novin (2007-2009), kde v roce 2008 redigoval stránky věnované umění. Je spoluzakladatelem družstva Kulturní noviny v roce 2009. V letech 2009-2018 byl předsedou představenstva družstva a šéfredaktorem.

  Je autorem knih Hudba středovýchodní Evropy (Torst 2003), Kroužení (o Vysočině, hudbě v pohybu a jednom festivalu, MKS Náměšť nad Oslavou 2015), Jazzová odyssea (Galén 2018) a pořadatelem knih Sešlost u Nečasů (k 80.narozeninám Jaromíra Nečase, GNOSIS BRNO 2002), Sušilovské zrcadlo (Folklorum 2005) a Malé příběhy velkých dějin (Kuřim 2018).

   

  * 18. 4. 1951 (70 let) Naďa Konvalinková, herečka. K divadlu se dostala poprvé při studiu na Gymnáziu Jana Nerudy v Hellichově ulici v Praze. Na lidové škole umění se pak připravovala na přijímací zkoušky na DAMU. Studovala v ročníku spolu Borisem Rösnerem, Evou Jakoubkovou a Lornou Vančurovou. K jejím profesorům na DAMU patřili např. Vlasta Fabianová, Václav Voska a František Salzer. Po absolutoriu DAMU působila nejprve v Divadle J. K. Tyla v Plzni (1973–1976), poté přešla do Městských divadel pražských (1976–1994). Zpočátku hrála většinou mladé naivky a prosté dívky (viz jednu z nejznámějších filmových rolí Nadi Konvalinkové, dívenku Květušku z filmu Adéla ještě nevečeřela), s přibývajícím věkem se postupně přehrála do polohy zralých žen a hodných i moudrých maminek. Čtvrt století byl jejím manželem talentovaný, avšak svébytný herec Oldřich Kaiser. Z manželství se v roce 1983 narodila dcera Karolína. Konvalinková je patronkou nadačního fondu pro opuštěné děti Rozum a cit; sama byla po rozvodu rodičů zhruba rok v dětském domově. Tehdy jí bylo 10 let a spolu se sestrou byla poté svěřena do péče babičce.

   

   

  * 18. 4. 1961 (60 let) herec Pavel Kříž alias Štěpánek ze seriálu o básnících. Brněnský rodák po úspěchu Kleinovy filmové série o básnících emigroval v roce 1988 zprvu do Velké Británie, odtud pak do Kanady. Ve Vancouveru vystudoval tamní chvalně známou univerzitu a věnoval se profesi psychoterapeuta.…Když se po několika letech vrátil do vlasti k další filmové práci, takřka nemluvil česky, zcela se sžil s novým prostředím. Žije střídavě v Kanadě a v Česku, slaví Chanuku i Vánoce.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz