Sestry Alanovy, Karel Vlach (druhý zleva) a Arnošt Kafka
Jak ten čas letí – ode dne, kdy opustil tento svět Arnošt Kavka, uplynulo už 28 let. Pamětníci si jistě vzpomenou na zpěváka, který jako jeden z prvních začal v Československu zpívat swingovým stylem. Byl nejen první, ale i skvělý – takže si záhy vysloužil přezdívku Dr. Swing (spojením dvou skutečností: zpíval swing a byl doktor práv).
Narodil se 4. března 1917 v Praze a už od mládí se věnoval muzice. Vlastní kapelu dal dohromady už co student gymnázia. Později jako zpěvák a bubeník působil v několika bandech. V prvním roce německé okupace, když byly násilně uzavřeny vysoké školy, nastoupil jako zpěvák k orchestru Karla Vlacha. V roce 1944 byl z rasových důvodů zatčen gestapem a za ostnatými dráty pobyl až do konce války. Přežil a po osvobození v roce 1945 dokončil studia práv. Byť novopečený právník, zůstal věren hudbě.V roce 1946 sestavil swingový septet, v němž nadále uplatňoval svůj moderní, swingový styl. Uměl výborně pracovat s tehdy ještě nepříliš dokonalou reprodukční technikou (již dříve na doporučení Karla Vlacha nastudoval zpěv na mikrofon v zahraničí). Do svého stylu zařadil i scat. V 50. letech min. století, kdy komunisté ze všech sil dusili vše, co třeba jen nepatrně zavánělo západem a jeho kulturou, měl zákaz veřejného vystupování. Jako mnozí další, postižení tlakem bolševika, nalezl řešení „na periferii“. Z hudebníka a zpěváka se proměnil v hudebního ekvilibristu a baviče. Doma, ale stále častěji v zahraničním angažmá vystupoval s několika elektrofonickými nástroji. Používal např. „hudební kombajn“ své vlastní konstrukce, tzv. „Kavka Eintet“: levou rukou hrál na varhany, pravou na elektrofonický nástroj se třiceti rejstříky, nohama obsluhoval velký buben a činel. Byl naprosto soběstačný – po vlasti i do zahraničí, zejména do tehdy dostupných přímořských letovisek v Německé demokratické republice, Bulharsku, Rumunsku, apod. zajížděl malým Fiatem 600 (tehdy luxusním Tuzexovým zbožím), na něm měl vzadu připevněný speciální nosič rovněž vlastní konstrukce, na který svůj „Eintet“ v obalu proti dešti připevňoval. S tímto „zařízením“ vždy a všude vzbuzoval velkou pozornost publika. Protože v té době byla individuální turistika výjimkou a do všech zahraničních letních destinací se jezdilo prostřednictvím zájezdů, zcela zákonitě byl Arnošt Kavka často angažován cestovními kancelářemi. Jako redaktor tiskového oddělení největší z nich – Čedoku – jsem se nezřídka nachomýtl poblíž jeho působení.
Průvodce Míra Navara (vpravo) a degustátor Arnošt Kafka
Na snímku mám tu čest provázet jej – před jeho vystoupením – výstavkou výrobků studené kuchyně kuchařů Interhotelů Čedoku. Ochutnal – a poznamenal, že si i pochutnal. Dr. Swing nám zanechal některé své hity, jako Už nikdy víc milovat nebudu, Jen tys moje láska, Hm, hm, Plaménky v očích tvých, či právě Doktor Swing - původ jeho přezdívky. Svoje publikum vždy a za všech okolností uměl naladit, odvázat, skoro se chce říci ovládnout a dokonale pobavit. Jeho koncerty patřily pro domácí i zahraniční turisty v rozmanitých letoviscích k zážitkům, které ozdobily jejich dovolenou nezapomenutelným způsobem. Na pódium vystupoval až do konce svých dní. Svobody a tím i jistého zadostiučinění se dožil - odešel 2. května 1994 ve věku 77 let.
Foto: archiv Míry Navary