Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Otýlie Zítra má svátek Zdislava

Václav Neckář a Marta Kubišová

Ačkoliv výstava nazvaná Obrazy ze Zlatého pobřeží, instalovaná v kavárně pražského Paláce Lucerna, byla otevřena již začátkem druhé poloviny března, teprve po Velikonocích se konala její dodatečná oficiální vernisáž. Autorem vystavovaných obrazů je Jan Schneider, který odešel na cestu bez návratu před pouhými patnácti měsíci. Kulturní veřejnost ho však zná především jako nezapomenutelného textaře, poetu, prozaika, ale i jako nekompromisního novináře Svobodné Evropy. Dvacítka vystavených sytě barevných obrazů dýchá jižním sluncem španělského pobřeží, slanou vůní moře a romantikou přístavních uliček. A také duší básníka...

 

 

Jan Schneider (na snímku zcela vlevo) ve společnosti Václava Neckáře, Kamily Moučkové, Dagmar Havlové, Marty Kubišové a Jana Neckáře

Jan Schneider je původem Jihočech. Na jihu Čech prožil svá klukovská léta a od svého návratu z emigrace na začátku 90.let žil pak v Třeboni, kde nyní zůstala i jeho manželka Libuše. Ta také v součinnosti se Supraphonem iniciovala zmiňovanou výstavu, doprovázenou navíc i slavnostním křtem trojalba „Musím dál zpívat“, věnovaného Schneiderovi jako textaři, novináři a také tvůrci dodnes aktuálních literárně-hudebních rozhlasových pořadů. Najdete zde písničky se Schneiderovými texty zpívané M.Kubišovou, E.Pilarovou, V.Neckářem, H.Vondráčkovou, W.Matuškou, K.Gottem, J.Lauferem, ale také M.Chladilem, J.Zímou, P.Sedláčkem, J.Čeřovskou, R.Cortézem, L.Hermanovou atd. O funkci kmotra se tentokrát dělili Václav Neckář s Martou Kubišovou, Tomášem Padevětem, který měl sestavení a zajištění obsáhlé nahrávky na starosti, a za Jihočechy pak mojí maličkostí.

 

Kmotři - zleva Tomáš Padevět, Hanka Hosnedlová, Václav neckář, Marta Kubišová a Jaroslavy Panýrková

V doprovodném programu, který skvěle moderovala Jaroslava Panýrková, naživo zazpíval Václav Neckář a z filmového plátna pak strhující Eva Pilarová a Marta Kubišová. Ze zvukového záznamu, který poskytl také hudební redaktor českobudějovického rozhlasu Jiří Kasal, slyšeli přítomní i hlas Jana Schneidera v jeho zřejmě posledním nahrávaném rozhovoru. Svou vzpomínkou na nezkrotného bohéma, občas vzpurného, ale zároveň empatického Honzu Schneidera přispěl i Jan Neckář, Marta Kubišová, herečka Kateřina Macháčková a mimo mikrofon pak celá řada jeho kolegů a přátel, kteří zaplnili kavárnu do posledního místečka. Nechyběl mezi nimi Honzův kolega Eduard Krečmar, Pavlína Filipovská, Miloš Skalka, Míša Prostějovský, Marie Vrbová a další.

 

Kateřina Macháčková a Václav Neckář

 

Marta Kubišová a Marií Vrbovou

„S Honzou Schneiderem jsem se poprvé setkal v plzeňské Alfě v roce 1964 a od té doby trvalo naše přátelství. Napsal pro mne i první písničku Jen tak a potom celou řadu dalších, účinkoval jsem v jeho pořadech. Byli jsme v kontaktu také v době jeho exilu, dokonce jsem ho párkrát navštívil ve Španělsku, kde měl domek u moře, nebo později v Třeboni. A byl jsem za ním i v nemocnici v Praze, krátce před jeho odchodem. Moc mi chybí, ale zůstaly mi po něm alespoň ty písničky, které psal přímo pro mne,“ uvedl Václav Neckář a v podobném duchu si připomněl oblíbeného textaře i jeho bratr Jan.

„Vzpomínáme na Honzu s láskou a s potěšením, že jsme měli tu možnost a čest ho znát,“ shrnula v závěru Marta Kubišová své dojmy, s nimiž se nepochybně ztotožňovala i většina příjemně potěšených přítomných.

(Výstava v pražské Lucerně potrvá do 6.dubna a na podzim bude pak uvedena v Českých Budějovicích.) 

Foto: Hanka Hosnedlová

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6879790

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz