Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Olivie a Oliver Zítra má svátek Bohumil

Byl konec ledna tohoto roku a na chvíli napadlo tolik sněhu, že by se televizní přenosák nedostal k lesnímu divadlu v Řevnicích. Wabi doporučil interiér karlínského Charlestonu, chodíval sem dvacet let. Atmosféra amerického klubu z dvacátých let minulého století. Taky bych sem chodil, kdybych bydlel naproti.

Nečekaně otevřenou zpověď uvidíte v pátek 1 dubna od 21.30 na programu ČT1. Wabi Daněk ale současně říká, že se už nechce vracet do minulosti. Chce se dívat dopředu.

Dokumentární cyklus České televize Třináctá komnata podle námětu Ivety Toušlové měl mít původně třináct epizod. Běží už deset let týden co týden a tvůrci se rozhodili dát znovu slovo už jednou zpovídaným osobnostem. První byla Tereza Pergnerová, jejíž osud zůstal dramatický i po úspěšném návratu na televizní obrazovky. I další osobnosti přiznávaly po létech na kameru, že jejich život není selanka.

Wabi Daněk v prvním nahlédnutí do své minulosti mluvil hlavně o mládí - o odchodu ze Zlína, zpřetrhaných vazbách s rodinou, nových začátcích v Praze... Tentokrát se odhodlal k velmi otevřené výpovědi. Mluví o věcech, o kterých nevěděli ani lidé z branže, s kterými žije svůj profesní život.

Připomeňme si, že Stanislav Wabi Daněk se poprvé veřejnosti ozřejmil se sokolovskou skupinou Plížák vítězstvím na oblastním kole Porty v Kraslicích na jaře 1971. Tehdy nikdo nevěděl, jestli bude také finále - Porta vyrostla v Ústí nad Labem ve velký festival s mezinárodními přesahy, ale tamními normalizátory byla po úspěšném čtvrtém ročníku na jaře 1970 zakázána.

Pozdržené finále festivalu, v jehož pokračování už nikdo moc nevěřil, se nakonec konalo na podzim 1971 v Karviné - a v kategorii trampská píseň znovu zvítězili Plížáci. Autor jejich repertoáru Wabi Daněk byl porotou oceněn čestným uznáním. Dnes už to není důležité, ale tehdy byla - navzdory protestům tradicionalistů - definitivně prosazena tzv. moderní trampská píseň. Už nikdo nikdy ji na oficiální scéně nezpochybňoval. A to si Plížáci dovolil zvítězit mj. s lehkovážným Daňkovým popěvkem Tonka, to je kus.

Wabi Daněk se definitivně prosadil svou první LP deskou Rosa na kolejích, která byla natáčena v roce 1983 v rozhlasových studiích v Brně, a v Supraphonu vydána o rok později.  Aranžmá skladeb tehdy vznikalo na místě především zásluhou a talentem Iva Viktorina a Karla Markytána, tvůrců legendárního zlínského (tehdy ještě gottwaldovského) AG Fleku. Na desce mj. hrají Robert Křesťan, skladatel a klavírista Oldřich Lubich (to skvělé sólo v On the road), sbory zpívají muzikanti z Ozvěny, publicistky Irena Silence Přibylová a Aťka Chmelařová i autor těchto řádků.

Půlhodinový dokument vznikl v režii Vlastimila Šimůnka, s kamerou legendy Petra Peška a se zkušeným průvodcem Václavem Žmolíkem. Uvidíte tento pátek na ČT 1.

Foto autor

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6654125

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz