Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Zlata Zítra má svátek Andrea

Táže se lord Brisenden svého sluhy: „James, máme my na zámku televizor?“  „ Nikoli, pane“, odvětí James. „A sakra, to jsem zase celej večer čučel do kamen…“ posteskne si lord. (Nutno vyprávět s co nejvěrnějším anglickým přízvukem).

To je anekdota, stará více než 60 let. Slyšel jsem ji jako dítko školou povinné na vlnách Československého rozhlasu Brno z úst tehdy slibně se rozjíždějícího redaktora, imitátora, konferenciéra (slovo moderátor tehdy ještě nikdo neznal), humoristy, komika, budoucího filmového herce a literáta Jiřího Štuchala. Těch anekdot jsem pak od něj slyšel ještě stovky, ať už na vlastní uši, nebo z médií. Od té první uplynulo několik desítek let do okamžiku, kdy nás cesty svedly v klubu novinářů, píšících o cestovním ruchu.

To už – kromě mnoha jiných důvodů – byl Jura, jak se mu přátelsky říkalo zvláště mezi námi Brňáky, mimořádně populární jako autor a protagonista motoristického pořadu v rozhlase, zvaného „Šťastnou cestu“. Už několik let běžel, když se mi dostalo cti a radosti v pořadu účinkovat – a to vždy dvěma několikaminutovými vstupy na téma „novinky v cestovním ruchu“ a „tipy na výlety do blízkého příhraničí“. Působil jsem tehdy v tiskovém oddělení tehdy daleko největší cestovní kanceláře ČEDOK a tak to pro mne nebyl velký problém. V pořadu se tehdy sešla vynikající parta – kromě Jury Štuchala účinkovali např. Luba Skořepová (o zahrádkaření), Josef Zíma a Zdeněk Dítě jako předčítači  literárních ukázek, redaktor Světa motorů Jan Šmíd (motoristické výlety po vlasti), Doc. MUDr. Schmidt (zdravovědné rady pro motoristy) a Jitka Pelikánová (tehdy ještě nezatížená údajnou prací pro STB – s příběhy dívky Barborky).

V té době mezi komiky vynikali dva – duší tramp Jarda Štercl a právě Jura Štuchal. Náš klub turistických novinářů pořádal desítky především reportážních akcí, o kterých pak účastníci referovali veřejnosti. V paměti mi utkvěly zejména dvě: jednou jsme byli na exkurzi do Moravského krasu, prolézali jsme i některé ještě nezpřístupněné jeskynní prostory a kolegové fotografové při tom nezaháleli. Zachytili i Juru, jehož výraz ve tváři skvěle vyjadřoval, jak jsme se mnozí ve tmě pod zemí cítili (viz foto).

Druhá vzpomínka se váže k rekonstrukci hotelu Mánes ve Svratce na Moravě, kterou tehdy Čedok právě dokončil. Ve spolupráci s týdeníkem Ahoj na sobotu jsme v tiskovém odd. Čedoku organizovali soutěž pro čtenáře, která se jmenovala „4 x 4“. Měla čtyři kola, čtyři patrony, kteří v tu dobu byli angažovaní také v celonárodním hnutí „Buď fit“, popularizovaném televizí ( Jarda Štercl – tehdy mimořádně populární díky své účasti ve vědomostní TV soutěži, Jura Štuchal, Katka Frýbová – tehdy populární z televize i filmu a Milan Drobný, tehdy jeden z nejpopulárnějších zpěváků), čtyři tématické okruhy a i všeho ostatního po čtyřech. Slavnostní závěr soutěže s vyhlášením vítězů jsme – s cílem popularizovat rekonstruovaný hotel – situovali právě sem a za tím účelem jsme připravili zábavný večer ( tehdy se říkalo estrádu) s vystoupeními jmenovaných umělců. Čedok se tehdy poprvé osmělil a zakoupil ze Západu celou sérii mikrobusů a autokarů značky Mercedes a tak jsem – opět s cílem propagovat tuto nabídku mezi turisty – objednal jeden z těch velkých a na cestu do Svratky pozval tolik novinářů, aby jel plný. Leč chybička se vloudila – v den našeho odjezdu se v Polsku dopustila masových demonstrací odborářská Solidarita, socialistický svět se cítil ohrožen a novináři museli zůstat v pohotovosti v dosahu svých redakcí. A tak náš velký Mercedes vezl do Svratky čtyři osoby a fotografku.

 

Na snímku zleva: redaktor Ahoje na sobotu Karel Pašek, Jarda Štercl, moje maličkost a Jura Štuchal.

Nutno poznamenat, že i tak se estráda skvěle podařila – jak nám pochválil i Jarek Sedlák, tehdejší dramaturg zábavy v brněnském studiu Čs. televize, který se náhodou vyskytl v místě.

Koncem sedmdesátých let komunisté drželi otěže velmi nakrátko a Jura – jako ostatně většina chytrých a více či méně hlasitě nesouhlasících občanů, nadto schopných vyvolávat smích – se rozhodně netěšil jejich přízni. Když jsme jej chtěli pozvat jako novináře na reportáž se zájezdem Čedoku, nepustili jej a jeho šedesáté narozeniny oslavili jeho propuštěním z rozhlasu. Je mi velmi líto, že se nedožil „sametu“, byl jedním z těch, kteří by si to opravdu zasloužili. I když – nevím, zda by nebyl – jako velmi chytrý a vnímavý a rozhodně nemlčící člověk blízek rozpoložení Karla Kryla v jeho posledních letech.

Jura Štuchal nás opustil před 37 lety – 2. března 1979.

Foto: archiv Míry Navary

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6642970

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz