Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Zlata Zítra má svátek Andrea

Odešel muzikant a producent Stanislav Chmelík, hudební partner Jitky Vrbové.

Akát je strom listnatý, jeho květy tvoří hrozny, a také jeho listy se skládají z množiny lístků.  Má takový zajímavý botanický název – trnovník Robinia. Je to na první i druhý pohled strom krásný. Kvete bíle. Voní tak silně, že když jdeš v červnu akátovou alejí, máš pocit, že se tou vůní musíš brodit. Ta vůně nám říká, že jaro finišuje, trhá svou hrudí cílovou pásku. Brzo  nastoupí léto. Léto se všemi svými svody – chozením naboso, cácháním v tůních, spaním pod širákem a letními žízněmi všeho druhu. Akáty to je tedy akátová alej, stromořadí krásných rozkvetlých vonících stromů.

Akáty, to je ale taky kapela. No… kapela… Přesněji řečeno sám voják v poli Standa se svou družkou kytarou. Členů má tedy kapela Akáty míň než sumec vousů.

Stálou sólistkou kapely Akáty je Jitka. Nikomu neodpustí žádnou hloupou chybu, ani sobě ne… Snad proto, že bývala učitelkou. Možná díky tomu je tak precizní i v muzice.

Tito dva muzikanti, co chodí po zemi, hrají spolu výborný jazz. Ale co naplat, když mi je teď připomněly právě kvetoucí akáty.

Když Standa a Jitka spolu zpívají ,,trampírny“ neboli staré trampské, písničky dává do toho Jitka všechnu svou tak trochu drsnou něhu a Standa celé svoje druhé srdce.

Když říkám druhé, vím, co povídám. Protože to první srdce Standa už muzice dal. Byl - jak se říká - v nejlepších letech, když jeho srdce náhle vzalo jiný rytmus, než je ta správná muzikantská synkopa. Začalo bít mimo pravidla hry.

Srdce je v těle velmi důležitý bubeník. Muzikant může žít bez vlasů, bez smyslu pro humor, bez peněz, asi i bez vína, bez bot, bez svědomí, bez domova, bez chleba, bez angažmá, bez štěstí… ale bez srdce to nejde.
Sotva se Standa dozvěděl, že mu odchází srdce, zjistil, že má v sobě tolik otázek, že z tohoto světa nemůže ještě odejít. To tisíceré ,,proč“ přicházelo každou noc. Se stejnou intenzitou jako chuť tu ještě být a hrát. Naléhalo a otvíralo nové a nové komnaty.

Ve stejné době mladá osmnáctiletá dívka, která v sobě určitě nosila také tisíceré proč, přišla při havárii o život. Oficiální zpráva zněla :,,Její stav není slučitelný se životem“. Jediný orgán, co zůstal v jejím těle neporušen, bylo její osmnáctileté srdce.

Závod s časem vyhrálo srdce, které nyní bije ve Standově hrudi. Dva roky se srdce vzpíralo, chtělo to dívčino tělo, ve kterém se narodilo, ve kterém rostlo a zrálo a občas se bázní svíralo. Které znalo. To osmnáctileté tělo se bůh ví kam podělo.

Nevím, jak srdce přijde k rozumu. Nevím, jak se krotí osmnáctileté srdce. Po dvou letech vzpírání a bojů, v době, kdy začaly kvést akáty a léto se připravovalo se žízněmi všeho druhu, začalo srdce bít. Bít pevně a pravidelně vstříc své druhé šanci.

Z knížky Daniely Vackové Pěší vandr po lesích a lidech

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6642846

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz