Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Otýlie Zítra má svátek Zdislava

John R. Brinkley s manželkou Sarah Burnettovou a synem Johnem

Country pohoda 20 

Šarlatánství, bezpečně nejvytrvalejší, nejstarší a zároveň nejvýnosnější „lékařskou“ disciplinu, znali už staří Babyloňané, a přestože se proslulý Chammurapiho zákoník (kolem roku 1782 př.n.l.) s viníky ani trochu nemazlil, kvetlo, ať pršelo, nebo byla sucha. V moderním věku se šarlatánství dařilo a daří zejména v Americe.

Naprosto nedostižným králem amerických šarlatánů byl „Doktor kozlích žláz“ -John Romulus Brinkley (později John Richard Brinkley). Charismatický génius s minimálními medicínskými znalostmi, který mimořádně agresivními obchodními praktikami a brilantní propagací postavil z mužské impotence vzkvétající říši. Pokud se o něm autoři hudebních encyklopedií vůbec zmíní, věnují mu nejvýš jednu rozvitou větu, přestože jeho podíl na propagaci country music je stejně mimořádný, jako jeho životní příběh. Určitě se nebudete nudit.

Narodil se 8. 7. 1885 ve vesničce Beta v Severní Karolíně a neexistují žádné doklady, že by jeho vzdělání překročilo základní školu. Zato je však jisté, že v patnácti letech pomáhal   telegrafistům na Jižní železnici. V roce 1907 se poprvé oženil a šest let se protloukal po americkém Severovýchodu. Tehdy také, jako pomocník „specialisty“ na pohlavní choroby, poprvé přičichl k „medicíně“. V Chicagu se jeho parťákem stal James Crawford, později zavřený v Oklahomě za ozbrojenou loupež. Společně odjeli do Greenvillu v Jižní Karolíně, založili firmu „Greenville Electro Medical Doctors“ a za 25 dolarů prodávali jednu injekci obarvené destilované vody hlupákům, kteří věřili, že jim vrátí dorosteneckou mužnost. Po dvou měsících existence na dluh se „doktoři“ vytratili, aniž by uhradili jediný účet.

Brinkley se pak dva roky potloukal jako venkovský ranhojič po Arkansasu. Právě tehdy získal v Kansas City diplom. Koupil ho v místní „Eclectic Medical University“ známé tím, že tady lékařský diplom získal „na počkání“ každý, kdo vysolil 500 dolarů. Tenhle papír však stačil k tomu, aby Brinkley dostal licenci pro stát Kansas a zahájil oficiální lékařskou praxi v městečku Milford s 200 obyvateli. Obchody byly prachmizerné. Až,  jak se tvrdí, si mu jednou posteskl farmář Stittsworth, že mu to v posteli už vůbec nejde, zatímco jeho kozel je stále při chuti. Doktor tak trochu v žertu řekl, že by zřejmě potřeboval jeho žlázy, a farmář na to: „Tak mi je transplantujte!“ Většina doktorů by takovou bizarní žádost ignorovala, ale Brinkley k nim rozhodně nepatřil. Vlastně nebyl vůbec doktor. Za dva týdny se farmář přihnal do ordinace naprosto nadšený, že vyvádí jako mladík. A kšeft se všemi směry nádherně rozjel.

 

Výloha s léky Dr. Brinkleyho

V roce 1922 byl Brinkley v Los Angeles a doslova ho nadchly možnosti tehdejší novinky – rádia. Jeho „malé“ rádio KFKB (Kansas First, Kansas Best) začalo vysílat v Milfordu v září 1923 s výkonem 1 kW. Kam dosáhlo, a dosáhlo hodně daleko, tam Brinkley osobně propagoval své „zaručené“ metody a reklamu volně prokládal výhradně country muzikou.

V roce 1927 byl na vrcholu. Denně se na jeho klinice odehrálo 50 transplantací. Každý měsíc byl „doktor“ bohatší o 37 500 dolarů. Každý den dostával tisíce dopisů od pacientů; okamžitě toho využil a přivedl do éteru pořad „Medical Question Box“, v němž odpovídal na dopisy, určoval diagnózu a doporučoval léky, které posílala na dobírku pouze jeho firma. V dubnu 1930 sice lékařská komora v Kansasu Brinkleyovy metody oficiálně odsoudila jako nemorální a neetické, ale pořádnou ránu mu až v červnu téhož roku zasadil  Federální rozhlasový úřad (FRC) zamítnutím žádosti na obnovení licence rádia KFKB. Ale na Brinkleyho ani FRC neměl.

Nejprve získal ztracený éter tím, že si pronajal rozhlasovou stanici XER na mexickém břehu Rio Grande. Odtud vysílal své programy přenášené do vysílače po telefonní lince z Kansasu. 23. září 1930 vstoupil do voleb jako kandidát na guvernéra Kansasu. Pro kampaň angažoval i několik country skupin, ale skončil těsně druhý a ani ve dvou pozdějších pokusech neuspěl. Podstatně úspěšnější byl se svým rádiem XER. Už v roce 1931 mu mexická vláda, přes oficiální protesty USA, poskytla nejen vysílací licenci na 6 let, ale souhlasila i s nevídaným výkonem 500 kW. Tím se teď už jeho vlastní rádio XER, přemístěné do pohraničního města Villa Acuna , stalo největší rozhlasovou stanicí na světě. Oficiálně měla stanice přidělenu frekvenci 735 kC, ale Brinkley se tím nijak netrápil, nasměroval vysílače na sever a vysílal přes celý kontinent, jak se mu zamanulo. Sám ovšem sídlil na druhém břehu Rio Grande v texaském Del Riu, kam v roce 1933 přemístil i svoji kliniku. Současně prohlásil transplantaci kozlích žláz za překonanou a rozjel rozhlasovou reklamu nové tentokrát neoperační metody, kterou nabízel ve třech variantách: za 1500 a 750 dolarů a pro „chudé venkovany“ pak po 250 dolarech. Díky Brinkleyově klinice se hospodářská krize do Del Ria nikdy nedostala.

 

John R. Brinkley

V roce 1934 konečně USA dotlačily Mexiko k tomu, aby Brinkleyovi licenci odebralo. Ale než se tak stalo, mexická vláda padla. Nový kabinet dokázal změnit název stanice na XERA, ale současně dovolil zvýšit výkon na do té doby neslýchaných 1000 kW. Brinkley tady a později na dalších stanicích svého impéria – XEPN v Piedras Negras a XEAM ve městě Reynosa – dál propagoval své zázračné metody a léky a dnem i nocí vysílal přes celý kontinent písničky Gene Autryho, Tex Rittera, Carter Family a dalších hvězd tehdejší country.

V roce 1941 se ale všechno nějak zaseklo a najednou bylo čím dál hůř. Už poslední tři roky obchody vázly a Brinkley se musel přesunout do Little Rocku. Navíc prohrál několik soudů a přišel o velké peníze. Pak se přihlásila US vláda, aby zaplatil daňový nedoplatek 200. 000 dolarů (přitom se zjistilo, že za celou svoji „praxi“, která mu v létech 1933–38 vynesla 12 milionů, nevedl nikdy žádné účetnictví) a 31. ledna 1941 musel vyhlásit bankrot. V dubnu 1941 se konečně rozhoupalo i Mexiko, sebralo mu rozhlasovou licenci a policejní razií vybílilo budovu XERA. V následujícím roce se u Brinkleyho projevily silné problémy oběhu krve, lékaři byli nuceni mu amputovat nohu a 26. května 1942 v San Antoniu zemřel. Je pohřben v Memphisu v Tennesee. Kousek od Elvise Presleyho.

 

Hrob Johna R. Brinkleyho v Memphisu         

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6879799

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz