Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Zora Zítra má svátek Ingrid

Bradley Kincaid

Rozhlasová Country pohoda 18

Zatímco druhá polovina 20. let vymetla převážnou většinu rozhlasových stanic na okraj hudebního zájmu posluchačů amerického venkova a vynesla do sedel gramofonovou desku, období neomezeně panující krize tenhle stav velice snadno a dočista obrátilo. Ještě nedávní deskoví zbohatlíci už neměli tolik, aby rozhazovali za nahrávání novinek a přežívali pouze díky starým snímkům, které tak v katalogu přežívaly neuvěřitelně dlouhý čas. Příkladem za všechny je „Fatal Wedding“ z diskografie Bradley Kincaida z roku 1929, který katalog Sears-Roebuck nabízel ještě v roce 1940.

Dnes téměř zapomenutý Bradley Kincaid (13. července 1895 – 23. září 1989), známý pod přezdívkou „The Kentucky Mountain Boy With His Hound-Dog Guitar“, se narodil v díře zvané Point Level v okresu Garrard ve státě Kentucky a byl především sběratelem lidových balad. Profesionálním zpěvákem jsem stal pouze náhodou. Na fakultě George Williamse v Chicagu příležitostně účinkoval ve školním kvartetu, což jeden z jeho kamarádů prásknul hudebnímu řediteli stanice WLS Donu Malinovi a ten Kincaida angažoval do 15. minutového pořadu. Vysílání vyvolalo tak mimořádnou posluchačskou reakci, že jej stanice v roce 1926 přesvědčila k pravidelné spolupráci. Jako kmenový interpret působil v pořadu National Barn Dance až do roku 1930. Přestože jako interpret prošel i prominentními programy National Barn Dance, Boone County Jamboree, WWVA Wheeling Jamboree a zpíval i v Grand Ole Opry, po celý život doslova nenáviděl, když jej někdo řadil mezi countrymany. Vždy tvrdě vyžadoval, aby mu všichni říkali „zpěvák písní z hor“, nebo prostě „folksinger“. K jeho nejznámějším nahrávkám patří variace na klasické balady „Barbara Allen“, „Fatal Derby Day“ a religiozní „The Legend Of The Robin Red Breast“.

Znalci americké rozhlasové historie poměrně velice lehce, důvěryhodně, fundovaně a díky tomu svorně prohlašují, že právě 30. léta  byla obdobím nejspíš největší expanze country muziky, zvané tehdy ještě hillbilly, do rozhlasového vysílání. V této době, kdy každý hledal jakoukoli skulinku, která by pomohla přetáhnout posluchače od konkurence, si téměř najednou a téměř všichni okupanti vysílacích frekvencí uvědomili, jak mimořádný prostor se jim díky momentálně skomírajícím gramofonům otevřel.  

K nejčilejším patřily stanice působící na teritoriích amerického Jihu a Středozápadu. Svůj program doslova napěchovali živým vysíláním místních skupin a zpěváků hillbilly muziky a tak vlastně inzerentům nakonec nezbylo nic jiného, než spojit reklamu svých výrobků se sponzorováním těchto pořadů (jak byl ten svět kdysi rozumný). Malé i vysoce výkonné 50.000 wattové stanice se začaly příjemně přiživovat na zásilkových kampaních zaměřených především na původní, ale stále velice zaostalou populaci amerického venkova. A najednou už to neplatilo pouze pro Jih a Středozápad.

Prvním skutečně významným rozhlasovým sponzorem, který takto propagoval a prodával své výrobky, byla Aladdin Mantle Lamp Company. Její finance živily půlhodinovku skupiny Cumberland Ridge Runners, která byla pravidelnou součástí programu National Barn Dance stanice WSL v Chicagu.

V roce 1935 sponzorovala celou hodinu téhož pořadu firma Alka-Seltzer a vysílací síť National Broadcasting Company (NBC) ji roznášela už do 48 států USA. Ovšem ještě dříve zvolila country muziku za hlavní médium celoamerické reklamy svých zaručeně nejúčinnějších prášků na nejrůznější zažívací potíže, texaská Crazy Water Crystals Company. 

 

 

Pro obchodní společnosti zaměřené především na americký venkov, jako byla mouka firmy Light Crust Flour, montérky Sevens Work Clothes, víno Wine of Cardui, nebo nealkoholická Royal Crown Cola, bylo sponzorování country pořadů ve 30. letech naprosto běžné. Umělci sice měli zaručený a jistý příjem, ale jinak to neměli nijak snadné. Časový program jejich zásadně živých a převážně pouze 15ti minutových vysílání, vyplýval z pracovního kolotoče farmářských dělníků a byl neúprosný. Museli je zastihnout než odešli do práce, tedy být ve studiu před 5:00 ráno, pak při přestávce na oběd, tedy ve 12:00 to bylo dalších 15 minut a podvečer vyráželi na návsi a pódia do míst, kde byl jejich rozhlasový pořad nejpopulárnější. Fanoušci těchto skupin pak přenášeli svoji přízeň na sponzory a především na jejich nabídku.

 

 

Nejslavnější formací téhle éry byla nejspíš parta texasanů, u jejíhož zrodu stál jako dobrý mecenáš manažer společnosti Burus Mill & Elevator Company, politicky velice aktivní Wilbert Lee "Pappy" O'Daniel (11 března 1890 –12. května 1969). Tenhle pán to v létech 1939-1941 dotáhl na guvernéra Texasu a pak byl další dvě funkční období dokonce senátorem. Ale už koncem dvacátých let psal písničky a později najal partu venkovských muzikantů, kteří jej doprovázeli. Od produktů sponzorujících mlynářů pak odvodili svůj prapůvodní název The Light Crust Doughboys a podle toho jak se za jejich zády střídali sponzoři, si později říkali The Fort Worth Doughboys a pak prostě The Hillbilly Boys. V úvodní éře až do roku 1933 hrál v téhle kapele na housle i „král western swingu“ Bob Wills (1913-1975) a zpíval Milton Brown (1903-1936), pozdější zakladatel úspěšné western swingové kapely The Musical Brownies.

 

Wilbert Lee "Pappy" O'Daniel (uprostřed) a The Hillbilly Boys 

I když se i ten nejmenší vysílač svou měrou zasloužil o to, že ve 30. létech country muziky prorostla celé území USA, největší kus práce odvedly mimořádně výkonné  rozhlasové stanice, rozložené podél jižních amerických hranic. Ale v Mexiku!!!!

 

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6873076

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz