Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír

Sedmnácté pokračování rozhlasového cyklu Country pohoda

I když spolupráce nové gramofonové značky Decca se Stuartem Hamblenem a s bratry Sheltonovými značně přispěla k jejímu solidnímu rozjezdu, podstatně odvážnějším a především významnějším kouskem bylo původně téměř neperspektivní angažování Jimmie Davise. Tenhle nenápadný lousianský chlapík, na první pohled totálně neprůbojný a bez nejmenších ambic, totiž prakticky ničím nevybočoval ze záplavy zpívajících venkovanů.

Jeho jedinou předností bylo snad pouze to, že přece jen nebyl mezi gramofony úplný nováček. A stačila jediná písnička, aby se stal hvězdou. Jmenovala se „You Are My Sunshine“ a ve 2. světové válce patřila k základní výstroji US armády. Společně s  ní se pak vylodila i v Evropě a 16. listopadu 1945 ji na deskách Ultraphon zpívaly s orchestrem Karla Vlacha sestry Allanovy. Ve vzpomínkách pamětníků je nerozlučně spojena s nenahraditelným pocitem radosti z nově nabyté svobody.

Člen Nashvilleské dvorany slávy, a to jak autorské tak dvorany country hvězd, James Houston "Jimmie" Davis (11. září 1899 – 5. listopadu 2000), se narodil v nepříliš lákavé komunitě Jackson Parish nedaleko městečka Quitman v Lousianě a téměř celý život se vydával za o poznání mladšího, což většina encyklopedií činí dodnes. Teprve na sklonku života ho náhodně objevený otcův záznam v rodinné bibli přiměl, aby se smířil s letopočtem 1899. Na škole všechny ohromoval nesmírnou pílí a především tím, že ho učení vysloveně bavilo. Ze základky v Beech Springs odešel na Louisianskou fakultu v Pineville a v roce 1924 získal titul bakaláře.

To mu však nestačilo. O tři roky později absolvoval na Louisianské universitě v Baton Rouge a jako „mistr svobodných umění“ začal učit na Doddově ženské fakultě. Jak rád vzpomínal, získal za pouhý rok mnohem více poznatků o ženském světě, než dokázal sám naučit své studentky o historii, sociologii a psychologii.  V roce 1928 nastoupil jako úředník trestního soudu ve Shreveportu, v městě známém v hudebním světě díky rozhlasové stanici KWKH. Soud zasedal pouze dvakrát týdně, a tak měl Davis vlastně spoustu volného času. A když si vzpomněl na bezvadné chvíle v dobách studií v Baton Rouge se skupinou Tiger Four  neodolal a namířil k mikrofonu.

V polovině roku 1928 poprvé nahrával v Chicagu pro značku Doggone Station, kterou vlastnila právě stanice KWKH, a koncem téhož roku pořídil dva snímky pro Columbii. Byly údajně příšerné a nikdy nevyšly. Na podzim následujícího roku nahrál Davis první písničky pro RCA Victor. I když se jeho desky moc neprodávaly -největším trhákem byla patnáctitisícová „Bear Cat Mama From Horner´s Corners“-  spolupráce trvala až do roku 1933 a Davis vložil do katalogu RCA Victor celkem 68 nahrávek. Prakticky byly všechny důsledně poplatné stylu Jimmie Rodgerse. Záhy poté dostal nabídku od šéfa nově vzniklé značky Decca, Davida Kappa, ale neměl v té době náladu se zpíváním pokračovat. Jenže za půl roku se mu najednou začalo stýskat a poslal Kappovi lístek: „Jestli mě ještě chcete, jsem připraven“.

21. září 1934 nahrál pro značku Decca první písničku „Nobody´s Darling But Mine“ a nádherně zabodoval. Další produkce sice nebyla tak úspěšná, ale přece jen v prodejích mírně překonávala běžný průměr. Svoji popularitu oživil Davis výrazněji v roce 1938 písničky „It Makes No Difference Now“, kterou složil s Floydem Tillmannem. Zdárně pokračovala i jeho „civilní“ kariéra a ve stejném roce se stal šéfem shreveportské policie a požárního sboru. 

5. února 1940 nazpíval v Chicagu svoji nejslavnější píseň „You Are My Sunshine“ (spoluator Charles Mitchell). Sám pro sebe ji nahrál už v roce 1931 v Chicagu, ale nikdo o ni tehdy neměl zájem a nechtěl ji ani žádný z jeho kolegů. Prodej autorské nahrávky sice nebyl nijak závratný a sám Davis ji nepovažoval za nic mimořádného, ale naštěstí měl stále v zádech Davida Kappa. Ten věděl, že má v rukou skutečné eso, a navíc to byl vynikající obchodník. A tak koncem léta 1941, přesně 30. srpna proskočili do hitparády se svými verzemi "You Are My Sunshine" Gene Autry a Bing Crosby a na podzim téhož roku se přidal i swingový orchestr saxofonisty Wayne Kinga. Do dnešního dne se tahle písnička objevila na deskách téměř čtyř set zpěváků nejrůznějších stylů na celém světě. V roce 1960 jí hráli rokenroloví Johnny & The Hurricanes a o dva roky později Ray Charles, ale zpívala ji i Aretha Franklinová, Andrews Sisters, Nat King Cole, Oscar Peterson, Andy Williams a další. U nás ji po premiéře sester Allanových v roce 1945 uvedla v roce 1971 Yvetta Simonová s Milanem Chladilem („Ty jsi má láska“).

V letech 1942–1944 se Davis objevil ve čtyřech filmových westernech - "Strictly in the Groove"/ "Riding through Nevada"/ "Frontier Fury"/ "Cyclove Prairie Rangers" - a v roce 1947 vytvořil hlavní postavu autobiografické produkce „Louisiana“. Zásadní občanské postoje, všudypřítomná skromnost a v neposlední řadě popularita písničky „You Are my Sunshine“ jej v roce 1944 vynesly do křesla guvernéra Louisiany. Současně se i výrazně prosadil "singlem" s vlastními nahrávkami -"Is It Too Late Now"/ "There´s a Chill On The Hill Tonight" v tehdy nově zavedeném country žebříčku týdeníku Billboard a během louisianského kralování za nimi ještě z archivu poslal svoji jedinou vítěznou "There´s a New Moon over My Shoulder" (1945), "Grievin´My Heart out for You" (1946) a "Bang Bang" (1947). Po čtyřletém funkčním období se vrátil do nahrávacího studia, ale svůj katalog už orientoval především totálně nekomerční produkcí gospelu.

Do širšího povědomí pronikla pouze písnička „Suppertime“. Nesporným vrcholem jeho civilní dráhy byl v roce 1960 návrat na místo guvernéra Louisiany. Během tohoto funkčního období se díky singlu „Where The Old Rivers Flow“ (1962) také naposledy vrátil do hitparády. V roce 1975 (po 31 letech) po dohodě se značkou Decca, už exkluzivní smlouvu neobnovil, ale pokračoval v koncertech a tu a tam se objevil i v nahrávacím studiu.

 

Prezident John F. Kennedy a guvernér Jimmie Davis

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861793

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz