Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Adriana Zítra má svátek Ladislav

Scházel jsem dolů po Malostranském náměstí. Zatavil jsem se na chvíli U kocoura, ta pivnice už měla svá slavná léta za sebou, i štamgasti se přesunuli k sousednímu Hrochovi. Dal jsem si malé blbé pivo a rovnal si v hlavě text. Na dnešní večerní setkání legend českého rock' n´rollu v Malostranské besedě jsme s Petem Kaplanem přizvali i Pavla Sedláčka.

 Scházel jsem tím nádherným svažitým náměstím, jaksi osamělý uprostřed japonských turistů, a z otevřených oken Besedy se nesla zvuková zkouška. A nádherný plný mužský hlas. Ruský bohatýr, ale žádného jsme nezvali. Jenomže - znáte je, oni se neptají. Kdo to je? Někdo si z nás dělá srandu? Takhle přece žádná rock' n´rollová legenda nezpívá, ledaže by…

Pavel Sedláček, restauratér, zpěvák v kondici lepší než druhdy za mlada, když ještě nebyl hoteliér ani vězeň. Když ještě zpíval v Semaforu legendární písničku Suchého a Šlitra Život je pes. Mimochodem, znovu jsem ocenil úžasný minimalismus tohoto klipu, který s mimořádně nízkým dostatkem nápadů natočili dva legendární režiséři -  Ján Roháč a Vladimír Svitáček. Tak se rodily české hudební videoklipy, ale to ještě nikdo nevěděl, že se tomu jednou tak bude říkat. Tehdy to byly televizní písničky, a byly průkopnické i v mezinárodní měřítku.

Ta písnička byla Pavlu Sedláčkovi jako šitá na míru. Bylo mu dvaadvacet, vypadal  ještě mladší, a v obměně pěveckých hrdinů po éře krásných mužných barytonů Cortésů, Vašíčků, Dudů zosobňoval nástup nové doby. Byl přijatelnější, než Karel Gott, který vypadal divně a na jeho kantilénu si národ ani hudební publicistika nemohli zvyknout. Sedláček klidně mohl být ten kluk, který prožívá s nadsázkou napsaný text " pak utíkal jsem večerem / a nebyl jsem si jist / zda neskončí to malérem / až budu trsat twist…" V oné výměně hudebních generací to byl věrohodný chlapecký hrdina. Současník, to bylo důležité, barytoni už odplouvali někam do Triany, nechavše tady Milana Chladila.

Pavel Sedláček má obchodní talent, ví se to o něm a poprvé se to rozneslo, když byl odsouzen do vězení zato, že si z Německa přivezl za své vydělané peníze automobil. Je možné, že Sedláček soudruhům vadil. Zpíval rock n´roll, byl populární a právě žil s nejslavnější českou popovou zpěvačkou. Dokonce hrál i ve filmu.

Tím se Pavlova zpěvácká kariéra uzavřela. Vystudoval hotelovou školu, obchodní talent dále uplatňoval v československém pohostinství, a když si bral o hodně mladší manželku, neměla nevěsta tušení, že její nastávající byl někdy zpěvák.

Tu chlapeckou roli ale česká populární hudba potřebovala. Byla po ní (a ještě pak dlouho) poptávka. Tehdy ji okamžitě zaplnil Václav Neckář, zpívající v plzeňské Alfě. Pavel Sedláček se už neměl kam vrátit, i kdyby o to někdo stál, i kdyby si někdo ještě vzpomněl.

V polistopadové éře vystupuje se svou kapelou Cadillac, kterou jednou dokázal proměnit v big-band. Nebylo na světě mnoho rock' n´rollových big-bandů, spíš bych řekl, že je to trochu protimluv. Trochu pitomost. Nicméně Pavel Sedláček dokázal v prosinci 2006 pozvat k padesátinám rock n´rollu do pražské Lucerny i Karla Gotta, Yvonne Přenosilovou, Karla Černocha, Pavla Bobka a další tehdejší hvězdy, aby si s tím nezvyklým big-bandem také zazpívali.

Dodnes mne dojme čistota české nahrávky hitu Raye Hildebranda Hey Paula. Pustil jsem si znovu originální snímek dua Paul and Paula - ale ta česká verze je prostě lepší. Nejen výkonem úžasné Evy Pilarové, ale i souzněním jejího partnera. Z té nahrávky je dodnes cítit, že ti dva se měli rádi.

Myslím si, že život letos jednaosmdesátiletého Pavla Sedláčka (nar. 4. července 1941 v Praze) není pes, i když to tak jednu dobu mohlo vypadat..

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8142657

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz