Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Miloš Zítra má svátek Zora

Scházel jsem dolů po Malostranském náměstí. Zatavil jsem se na chvíli U kocoura, ta pivnice už měla svá slavná léta za sebou, i štamgasti se přesunuli k sousednímu Hrochovi. Dal jsem si malé blbé pivo a rovnal si v hlavě text. Na dnešní večerní setkání legend českého rock' n´rollu v Malostranské besedě jsme s Petem Kaplanem přizvali i Pavla Sedláčka.

 Scházel jsem tím nádherným svažitým náměstím, jaksi osamělý uprostřed japonských turistů, a z otevřených oken Besedy se nesla zvuková zkouška. A nádherný plný mužský hlas. Ruský bohatýr, ale žádného jsme nezvali. Jenomže - znáte je, oni se neptají. Kdo to je? Někdo si z nás dělá srandu? Takhle přece žádná rock' n´rollová legenda nezpívá, ledaže by…

Pavel Sedláček, restauratér, zpěvák v kondici lepší než druhdy za mlada, když ještě nebyl hoteliér ani vězeň. Když ještě zpíval v Semaforu legendární písničku Suchého a Šlitra Život je pes. Mimochodem, znovu jsem ocenil úžasný minimalismus tohoto klipu, který s mimořádně nízkým dostatkem nápadů natočili dva legendární režiséři -  Ján Roháč a Vladimír Svitáček. Tak se rodily české hudební videoklipy, ale to ještě nikdo nevěděl, že se tomu jednou tak bude říkat. Tehdy to byly televizní písničky, a byly průkopnické i v mezinárodní měřítku.

Ta písnička byla Pavlu Sedláčkovi jako šitá na míru. Bylo mu dvaadvacet, vypadal  ještě mladší, a v obměně pěveckých hrdinů po éře krásných mužných barytonů Cortésů, Vašíčků, Dudů zosobňoval nástup nové doby. Byl přijatelnější, než Karel Gott, který vypadal divně a na jeho kantilénu si národ ani hudební publicistika nemohli zvyknout. Sedláček klidně mohl být ten kluk, který prožívá s nadsázkou napsaný text " pak utíkal jsem večerem / a nebyl jsem si jist / zda neskončí to malérem / až budu trsat twist…" V oné výměně hudebních generací to byl věrohodný chlapecký hrdina. Současník, to bylo důležité, barytoni už odplouvali někam do Triany, nechavše tady Milana Chladila.

Pavel Sedláček má obchodní talent, ví se to o něm a poprvé se to rozneslo, když byl odsouzen do vězení zato, že si z Německa přivezl za své vydělané peníze automobil. Je možné, že Sedláček soudruhům vadil. Zpíval rock n´roll, byl populární a právě žil s nejslavnější českou popovou zpěvačkou. Dokonce hrál i ve filmu.

Tím se Pavlova zpěvácká kariéra uzavřela. Vystudoval hotelovou školu, obchodní talent dále uplatňoval v československém pohostinství, a když si bral o hodně mladší manželku, neměla nevěsta tušení, že její nastávající byl někdy zpěvák.

Tu chlapeckou roli ale česká populární hudba potřebovala. Byla po ní (a ještě pak dlouho) poptávka. Tehdy ji okamžitě zaplnil Václav Neckář, zpívající v plzeňské Alfě. Pavel Sedláček se už neměl kam vrátit, i kdyby o to někdo stál, i kdyby si někdo ještě vzpomněl.

V polistopadové éře vystupuje se svou kapelou Cadillac, kterou jednou dokázal proměnit v big-band. Nebylo na světě mnoho rock' n´rollových big-bandů, spíš bych řekl, že je to trochu protimluv. Trochu pitomost. Nicméně Pavel Sedláček dokázal v prosinci 2006 pozvat k padesátinám rock n´rollu do pražské Lucerny i Karla Gotta, Yvonne Přenosilovou, Karla Černocha, Pavla Bobka a další tehdejší hvězdy, aby si s tím nezvyklým big-bandem také zazpívali.

Dodnes mne dojme čistota české nahrávky hitu Raye Hildebranda Hey Paula. Pustil jsem si znovu originální snímek dua Paul and Paula - ale ta česká verze je prostě lepší. Nejen výkonem úžasné Evy Pilarové, ale i souzněním jejího partnera. Z té nahrávky je dodnes cítit, že ti dva se měli rádi.

Myslím si, že život letos čtyřiasedmdesátiletého Pavla Sedláčka (nar. 4. července 1941 v Praze) není pes, i když to tak jednu dobu mohlo vypadat..

 

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6871898

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz