Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Zlata Zítra má svátek Andrea

Ve věku 71 let zemřel v Praze po těžké nemoci Josef Kobra Kučera, publicista, šéfredaktor, vydavatel, výtvarník, kurátor. Novinářskou (a reklamní) dráhu začínal v šedesátých letech minulého století v Mladé frontě, v roce 1969 jsme se potkali v redakci měsíčníku Zálesák, kam Kobra nastoupil jako nový šéfredaktor, i když žurnalistiku teprve dálkově studoval.

Byl velkou tváří festivalu Porta v jeho nejslavnějších dobách. S Mikim Ryvolou připravovali krásné knihy v tiskovém oddělení Lidového nakladatelství, v 80. letech se zařadil do party talentovaných profesionálů kolem Víta Hrabánka v propagaci České pojišťovny. Významná byla jeho spolupráce s týdeníkem Mladý svět.

Po Listopadu se s manželkou Růženkou stali vydavateli humoristického časopisu Škrt. Ta láska ke kreslenému humoru se rodině dost prodražila. Kreslený humor byl vůbec nejsilnější částí košaté Kobrovy tvůrčí i organizátorské práce. Více než čtyřicet let (!) připravoval Salony kresleného humoru, jejichž nejslavnější éra byla spojena s pražskou Malostranskou besedou. Kobra se stal spoluzakladatelem České unie karikaturistů, byl jejím místopředsedou. Možná jím zůstane i po své smrti, nevím. Čeští (a slovenští) karikaturisté si Kobry vážili. Milovali ho.

Josef Kobra Kučera je zakládající člen redakce Music Open, byl její zkušený a talentovaný autor.  Kamarád, celoživotní přítel. Svědek na naší svatbě s Janou. V tom synovi prvorepublikového četnického oficíra byla zvláštní vznešenost i světáctví. Nedal se přehlédnout.

Loňský rok byl pro Kobru naplněn krásnými událostmi. Zahájila ho nádherná pražská vernisáž výstavy ke Kobrovým sedmdesátinám. V rodných Teplicích připravil zrovna čtyři samostatné výstavy své tvorby. Opakovaně se podílel na natáčení dokumentárního cyklu České televize Zvláštní znamení touha. S Růženkou s námi byli i na Poslední klapce v září v Povltaví kolem Utahu, Ztracenky, hospody U Taterů. Před pár dny jsme se na něho s režisérem Václavem Křístkem dívali ve střižně na Kavčích horách. To ještě žil. Bojoval.

Poslední rozloučení s Josefem Kobrou Kučerou bude v úterý 3. března ve 12 hodin ve velké síni krematoria v Praze - Strašnicích. Je to první úterý v měsíci, den vernisáží jeho slavných Salonů.

Ke Kobrovu dílu i vzpomínkám na něj se budeme v Music Open vracet. Nedá se na něj zapomenout.

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6642860

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz