Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Zlata Zítra má svátek Andrea

Byl to jeden z nejplodnějších i nejúspěšnějších hudebních skladatelů své doby. Velká osobnost českého trampingu, který ho ale neomezoval – dokázal vstoupit oběma nohama do tehdejšího showbussinesu, navázat přátelství se slavnými lidmi, s nimiž spolupracoval nejen na prknech Osvobozeného divadla. Jistě i jeho zásluhou se osada Ztracená naděje jaksi proměňovala v cíl snobských výletníků – mohli jste zde potkat filmové hvězdy, operetní zpěváky, herce…

Byla to sladká doba prosperity, rozvoje a demokracie, která ale neměla vydržet věčně. Při natáčení cyklu České televize Zvláštní znamení touha padlo jeho jméno mnohokrát. Zazněl i jednotný hlas znalců – Jarka Mottl byl společně s Wabim Ryvolou nejvýznamnější postavou české trampské hudby. Jeho výročí si připomeňme textem z Vokounova trampského kalendária. (ňuf)

*2. 2. 1900 Jaroslav Mottl – Jarka (T. O. Ztracená Naděje, 1918) – od mládí skaut, vyučil se kuchařem; spoluzakladatel a redaktor časopisu Proudník; zakladatel sboru Ztracenkáři; hrál se sborem Mottlova parta v Osvobozeném divadle; scénárista (revue Pět neděl v taloně, 1930 v Rokoku – parodie na romantiku námořnických knih (s Josefem Neubergem), od roku 1930 složil texty k 65 filmům a 26 operetám většinou s K. Melíškem; na podzim 1931 spoluautor libreta (s Č. Kopáčkem, K. Švábem, I. Kuthanovou - režie J. Kuthan) pro trampskou revui Byl první May; trampský písničkář - tiskem  mu vyšlo přes 500 písniček.

Jeho první píseň byla V záři červánků (1919), nejslavnější Maminko mámo (1929), 50 trampských nahrál pro Parlophon; zpěvák, skladatel (písně Až se setmí, Až tě tvá dívenka zklame /Loučení/, Bessie, Bill, text Bobby - hudba L. Hochman, Cariboo, Čajová růže, Dakota, Daleko za mořem, Hledám děvče na neděli, Hoši haló, Houby, Hvězdičky vzplály, Chata pod kaňonem, text Já a můj pes - hudba J. Beneš (z filmu Poslední bohém), text Já mám v lese doubeček - hudba E. Fiala, text Já nemám žádnou práci - hudba E. Fiala, text Jednou snad se všechno změní – hudba E. Fiala, text Jen ty jediná - hudba E. Fiala, Jerry starý brachu, text Kajak - hudba Gaston Gabaroche, Kamarád, text Kamarádi kamarádi - hudba (Missouri waltz) - F. K. Logan a Knight (1923), Kapitán /Veselý je život/, Katarína, Když sluníčko svítí, Konec, Kýta medvědí, Loučení s Angelinou, Lovec kožešin, Maminko mámo (1929), Margaretta, text Marta – hudba E. Fiala, Měl jsem šest psů, text Mládenci sláva - hudba E. Fiala, text Modré dálavy (s K. Melíškem) - hudba J. Stelibský, Můj koníčku, Myška, Námořník má svou holku rád, Na osadě hráli, text (s K. Melíškem) Neboj se rozloučení) – hudba J. Stelibský, Neříkej děvče nikdy ne, Osada stará, Pacifik, Pirát, text Proč máme lkáti - hudba Irving Berlin, text Přijď rozehřát wigwam můj - hudba Dol Daubner, text Ptáčkové už zpívat přestali /Večer na osadě/ - hudba José Padilla (melodie Violettera), text Řeknem si nashledanou - hudba J. Beneš, text (s K. Melíškem) San Ariano - hudba J. Stelibský, Sprey, Starý cowboy, Šest psů, To naše mládí, Trampská dumka, text Trampská idyla – hudba A. Kincl, text Tvé oči to poznaly - hudba E. Fiala (z filmu Sňatková kancelář), text Už  vím že nejsem sám - hudba F. Markus, text Vítr tiše zpívá – hudba E. Fiala, Volání divočiny, V záři červánků (1919), Za pár jdeme z vojny domů, Zlatovlasá lady, text (s K. Melíškem) Zpívám a to mě stačí - hudba J. Stelibský, Ztracenka si zpívá, text Život je bloudění aj.

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6642874

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz