Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Nina Zítra má svátek Beáta

Jaroslav Velínský alias Kapitán Kid    (Foto Máca Plíhalová)

Rozhodně není nejznámější, dokonce je známá jen docela málo – ale je to zřejmě nekrásnější písnička, kterou Kapitán Kid napsal. Žádám. Poprvé zazněla na autorské soutěži Porty v severočeských Hostomicích v roce 1971.

Znali jsme jen text, který vyšel v Portýru, a melodii, kterou jsme si nesli v uších. Na chodbičce rychlíku z Prahy do Brna jsme ji s Wabi Daňkem na jednu kytaru, kterou jsme si předávali, podložili akordy. Našli jsme jich víc, než Kid používal, ale tak to s jeho písničkami bylo vždycky – národ si je upravil. Wabi tu písničku v soukromí hraje dodnes, ale přizpůsobil ji svému dnešnímu naturelu – je rozvolněnější, folkovější.

Žádám má básnivý text geniálně podložený swingovou harmonií. Swing vůbec v Kidově (nar. 1932) tvorbě latentně prosakoval, přestože se k části jeho písniček (mollové, šansonové) moc nehodil. Zatímco trampský národ nyl u ohýnků nad novou Kidovou romantickou písní, vystoupil autor při nejbližší příležitosti na pódium s rachotícím čtyřstrunným banjem a swingovou barůvkou za zády, a romantiku zahnal na útěk.

Když mě Kid před časem přemluvil ba ukecal, abych s ním zase (po čtyřiceti letech) dělal v Ústí Portýra, pouštěl nám v redakci Žádám z disku, a já mu k ní hrál sólo na Kidovu kytaru. Měl ji nachystanou na večerní koncert s Jiřím Suchým.

Slíbili si tehdy, že se znovu sejdou za deset let. Kidovi se to už v tomto životě nepodaří, zemřel před svými 80. narozeninami. Osmnáctého prosince by měl spisovatel a muzikant Jaroslav Velínský alias Kapitán Kid osmdesát dva let.

 

Žádám

Žádám abych směl mít v oknech svýho domu

namísto mříží rezavejch jen stín a větve stromů

a déšť ve dveřích a místo stropu nebe

a slyšet hromů hlas namísto zvonů kostelních

 

Žádám pro svůj klid jen obyčejnou trávu

kterou se nevyplatí sít a která chladí hlavu

a síť volnejch cest a vesla ke svý lodi

a kamarády mít, co všechny kytky nechaj kvést.

 

Žádám pokud smím ty kteří všechno smějí

aby mě pokud zabloudím nechali jít kam větry vějí

bez stínů slavobrán a bez zbytečnejch řečí

nebejt při tom sám a víc už nežádám.

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6694952

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz